Güncel

22-26 Kasım haftası piyasalar

Yeni Haftanın Gündemi ve Beklentiler

· 22 Kasım Pazartesi Çin; PBOC Ana Faiz Oranı İngiltere; Bileşik PMI Türkiye; Tüketici Güven Endeksi (Kasım), Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (Ekim), Merkezi Yönetim Borç Stoku (Ekim) ABD; İkinci El Konut Satışları Euro Bölgesi; Tüketici Güven Endeksi

· 23 Kasım Salı Dünya Geneli; PMI Verileri ABD; Philadelphia Fed İmalat Dışı Aktivite Endeksi

· 24 Kasım Çarşamba Türkiye; Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı (Kasım) Almanya; Ifo Endeksleri ABD; GSYİH (3Ç21-Öncü), PCE Fiyat Endeksi (Ekim), Dayanıklı Mal Siparişleri, İşsizlik Başvuruları, Michigan Tüketici Güven Endeksi (KasımNihai), Yeni Konut Satışları (Ekim), FOMC Toplantı Tutanakları

· 25 Kasım Perşembe Almanya; GSYİH (3Ç21-Nihai), GfK Tüketici Güven Endeksi Euro Bölgesi; AMB Başkanı Christine Lagarde’ın Konuşması

· 26 Kasım Cuma Euro Bölgesi; AMB Başkanı Lagarde’ın konuşması

– Majör merkez bankaları enflasyondaki hızlanmanın geçici olduğu tezini sürdürse de hem üretici hem de tüketici fiyatları tarafında dünya genelindeki yüksek seyir finansal piyasalarda volatilitenin artmasına neden olmakta. ABD’de geçen ay Mart’tan beri en güçlü artışını yapan perakende satışlar verisinin, fiyat artışlarına karşın tüketimin hızlandığını göstermesi, gelecek aylarda enflasyonun hız kesmeyebileceğini göstermekte. Çarşamba günü yayınlanacak Ekim ayı PCE fiyat endeksi Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olmasından dolayı piyasa tarafından yakından izlenmekte. Endeks, Eylül’de yıllık %4,4 artarak otuz yılın en yüksek yükselişini gerçekleştirmişti. Aynı gün yayınlanacak Michigan Tüketici Güven Endeksi piyasalarda giderek artan enflasyon endişelerinin tüketici tarafına nasıl yansıdığına ilişkin fikir verecek. Endeks Kasım başında on yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Çarşamba günü piyasaların takip edeceği diğer önemli gelişme Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısına ilişkin tutanaklar olacak. Kasım toplantısı Fed’in pandemi kaynaklı parasal teşvikleri azaltmaya başlama kararı vermesinden dolayı ek önem taşımakta. Zira toplantıdan bu yana hem istihdam piyasası hem de enflasyon tarafında ısınmanın artmasıyla birlikte daha agresif bir sıkılaşma ve akabinde daha yakın zamanda gidilebilecek bir faiz artırımının tartışılmaya başlandığını görmekteyiz. ABD’li politika yapıcılardan da bu yönde açıklamalar gelmekte. Fed’in Aralık toplantısında güncellenecek çeyreklik projeksiyonlar politika yapıcıların beklentilerindeki değişiklikleri daha net görme fırsatı sunacaktır. Fed Başkanı Powell’ın görevine devam edip etmeyeceği konusu büyük bir ihtimalle bu hafta netlik kazanacak. Beyaz Saray yönetimi geçen hafta Başkan Joe Biden’ın Şükran Günü’nden önce kararını vereceğini açıklamıştı. Dolayısıyla Perşembe gününden önce konunun netleşmesi beklenebilir. Powell’a kıyasla biraz daha güvercin algılanan Fed Guvernörü Lael Brainard’ın göreve getirilmesi durumunda faiz artışı fiyatlamalarındaki dalgalanma nedeniyle hisse senedi ve tahvil piyasalarında volatilite artışı görülebilir. Brainard’ın enflasyonla mücadelede yeterince agresif olmayabileceği endişeleri piyasalarda çalkantıya neden olabilir. Ancak Biden’ın Fed liderliği tercihinden bağımsız olarak, hisse senedi piyasalarında olası bir sene sonu rallisi öncesinde kısa/orta vadeli görünümün pozitif olduğunu düşünmekteyiz.

 

– Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimlerine devam etmesinin ardından piyasanın gündeminde perşembe günü yayınlanacak (Para Politikası Kurulu) PPK toplantı özeti olacak. Ayrıca yurt içinde Tüketici Güven Endeksi ile Kasım ayı reel kesin güven endeksi (RKGE) verileri izlenecek. Haftanın son işlem gününde TCMB’nin yayınlayacağı, yılın ikinci Finansal İstikrar Raporu takip edilecek. TÜİK açıkladığı son rakamlara göre mevsim etkisinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi Ekim’de on iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilemişti. Aynı gün yayınlanacak Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (YD-ÜFE) artış Eylül’de yıllık %30,81’den %28,87 seviyesine inmişti. Ana sanayi gruplarından enerjide yıllık artış %111,85 olarak gerçekleşti. TCMB’nin çarşamba günü açıklayacağı RKGE ve mevsimsellikten arındırılmış endeksin geçen ay gerilediğini görmüştük. Borsa İstanbul tarafında altı haftadır süren kısa vadeli yükseliş serisinin devam ettiğini görmekteyiz. Teknik olarak 5 günlük AO (1.721) desteğinin korunması pozitif görünümün devamı açısından önem taşımaktadır. Avrupa’da salgın etkisini yeniden artırırken geçen haftanın sonuna doğru yeni kısıtlama endişeleriyle havayolu şirketlerinin hisselerinde satış baskısı artmıştı. Avusturya’nın Pazartesi itibarıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulayacağını duyurması ve Almanya’nın da benzer önlemler alabileceği endişeleri risk iştahını azalttı. Borsa İstanbul’da da benzer hareketler gerçekleşmesiyle havacılık hisseleri cuma günkü sert satışın ardından haftayı düşüşle kapattı. Pandemi kaynaklı risklerin havayolu hisseleri üzerinde kısa vadede baskı oluşturmasına karşın aşılamaların devam etmesi ve ilaç geliştirilme sürecindeki pozitif seyirden dolayı sert kısıtlamaların genele yayılma ihtimalinin düşük olduğunu düşünmekteyiz.

https://www.piramitmenkul.com.tr/Arastirma/ArastirmaRaporDosya/34513

Geçtiğimiz Hafta Ne Oldu?

 Küresel piyasalarda geçen hafta Avrupa endekslerinde değişen oranda ve yönlerde hareketler kaydedilerek karışık görünüm sergilendi. DAX Endeksi ve CAC 40 Endeksi sırasıyla %0,41 ile %0,29 oranında artarken FTSE 100 Endeksi %1,69’luk düşüş yaşadı. Bölgenin öncü sektör liderlerinin bileşiminden oluşan Euro Stoxx 50 Endeksi %0,32 oranında düştü. EUR/USD paritesi %1,41’lik düşüş ile 1,13’ün altına geriledi. 2. Haftada da düşüşünü sürdüren paritede yaklaşık son 1,5 yılın en düşük seviyeleri kaydedilmeye devam edildi. Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi ekonomisi 3. çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla %2,2, yıllık bazda da %3,7 ile tahminlere paralel büyüdü. Avrupa’nın öncü ülkelerindeki enflasyon, tarihi rekorlar kaydetmeye devam etti. İngiltere’de TÜFE, Ekim’de yıllık bazda %4,2 artış kaydetti. Böylece Aralık 2011’den bu yana görülen en yüksek yıllık enflasyon yaşanmış oldu. Piyasa beklentisi enflasyonun %3,9 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Almanya’da ise Destatis (Federal İstatistik Ofisi) verilerine göre ÜFE, Ekim ayında Eylül ayına kıyasla %3,8, Ekim 2020’ye göre ise %18,4 arttı. Destatis tarafından yapılan açıklamada ‘Ekim ayındaki artışın, Kasım 1951’den beri en yüksek yıllık artış olduğu’ ifade edildi. AMB Başkanı Christine Lagarde ise gerçekleştirdiği konuşmasında, enflasyonun %2 hedefinde istikrara kavuşmasını sağlamaya kararlı oldukları mesajını verdi.

– ABD tarafında da endekslerde, Avrupa’ya paralel olarak karışık görünüm ortaya konuldu. Nasdaq Bileşik Endeksi %1,24 ve S&P 500 Endeksi %0,32 artarken Dow Jones Endeksi %1,38’lik düşüş ile haftayı kapattı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 3,4 baz puanlık düşüş ile %1,54’lü seviyelere geriledi. Dolar Endeksi (DXY) sınırlı oranda artış kaydederek 96’nın üzerinde kaldı. ABD ve Çin gibi ülkelerin stratejik petrol rezervlerini kullanmalarına ilişkin haber akışının etkisiyle Brent Petrol geçen hafta %3,99’luk düşüş ile varil başına 78,47 USD’ye kadar geriledi. Ons altın %1,0’i aşan değer kaybına uğradı ve 1.846 USD seviyesine kadar düştü. ABD’de sanayi üretimi, Ekim’de bir önceki aya kıyasla %1,6’lık artış kaydetti. Bu dönemde toparlanma göstererek piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş kaydeden verinin, %0,7 artması öngörülüyordu. Ülkedeki perakende satışlar ise Ekim ayında aylık %1,7 ile Mart ayından bu yana en yüksek artışını kaydetti. Temsilciler Meclisi’nden geçen 1,75tln USD’lik sosyal harcama paketi de haftanın önemli gelişmeleri arasında yer aldı.

 BİST100 endeksi geçen hafta %6,0’dan fazla artarak yeni tarihi rekorunu kırdı ve böylece oransal açıdan küresel borsalardan pozitif ayrışmış oldu. USD/TRY kuru %12,59 oranında ve EUR/TRY kuru da %11,0 oranında artış yaşadı. Kur tarafındaki dramatik yükselişin verdiği destek ile gram altın da %10,64 artarak 668 TL’de haftayı kapattı. Yurt içinde piyasanın bu hafta yakından takip ettiği politika faizi kararı beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. TCMB politika faizini 100 baz puan indirimle %15 seviyesine indirdi. Metinde PPK’nın sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendireceği belirtildi. TÜİK’in Ekim ayına ilişkin açıkladığı verilere göre konut satışları %14,9 artışla 137.401 oldu. Konut fiyatları ise Eylül’de geçen yılın aynı dönemine göre %35,51 artışla endeks tarihinin en yüksek yıllık artışını kaydetti. Yabancı yatırımcı geçen hafta 480mn USD’lik hisse alımı gerçekleştirdi. Böylece yabancı yatırımcı 2020’nin Kasım ayından bu yana en büyük haftalık hisse senedi alımını yapmış oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu