Dünya

655 yeni hidrojenli araç, Beijing Kış Olimpiyatları’nı bekliyor

Kış Olimpiyat Oyunları için çok sayıda yeni ürün ve hizmet hazırlayan Çinli yetkililer, son olarak yeni hidrojenli araçlarının tanıtımını yaptı. Hebei eyaletinin Zhangjiakou kenti belediye yönetimi, Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları için kentin yarışlara sahne olacak bölgesinde hidrojenle çalışan 655 araç görevlendireceğini açıkladı.

Bu araçlar, oyunlar sırasında hem toplu taşımada hem de lojistik amaçlı kullanılacak. Zhangjiakou Hidrojen ve Yenilenebilir Enerji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, hidrojenle çalışan bir otobüs, karbondioksit emisyonunu 10 bin km’de 11,8 ton azaltıyor. Ayrıca hidrojenle çalışan otobüsler eksi 20 derecede sorunsuz çalışabiliyor.

Zhangjiakou şehrinde şu anda şehir içinde 9 hatta sefer yapan hidrojenli 444 adet otobüs bulunuyor. Bu otobüsler bugüne dek toplam 21 milyon km’den fazla yol kat etti ve 62 milyonun üzerinde yolcu taşıdı. Olimpiyatların ortak ev sahipliğini yapacak olan Zhangjiakou şehrinde hidrojenle çalışan araçların yakıt ihtiyacını gidermesi amacıyla iki hidrojen üretim tesisi ve sekiz hidrojen dolum istasyonunu da kullanıma sundu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu