Güncel

ABD perakende satışları verisi

Önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısı öncesinde dün ABD’de açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerden iyi gelmesi Dolar güçlenmesi ile sonuçlandı. Neredeyse çoğu Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de değer kaybetti. Diğer yandan, ABD borsaları yataya yakın karışık bir görüntüyle kapattı. Bu sabah ise paritelerde sakin bir görüntü var. ABD ve Avrupa vadelileri de artı bölgede seyrediyor. Asya tarafında ise Çin özelindeki haber akışı şu aşamada diğer borsalara net bir şekilde yansımamış gözüküyor. Bu fiyatlamalar çerçevesinde, BIST100 endeksi güne tepki alımları ile güne başlayabilir. Dün endeks, 1.435 seviyesine kadar yükselse de buradan satışlarla karşılaşmış ve 1.413 seviyesine kadar gerilemişti. Kapanış ise 1.418 seviyesinden gerçekleşti. Dünkü hareket sonrasında endeks 1.410 seviyesindeki boşluğu kapattı. Burası aynı zamanda son yükselişin %50 düzeltme bölgesi. Küresel borsalarda ABD perakende satışlar verisi ile büyüme endişelerinin biraz daha azalmasının yarattığı kısmi rahatlama BIST100’ün de söz konusu seviyenin üzerinde kalmasını sağlayabilir. Aksi durumda 1.397 bir sonraki destek. Yukarıda ise 1.428 ve 1.435 sıralı dirençler.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Dün ABD’de ağustos ayında iç talebin seyrine ilişkin göstergelerden perakende satışlar sürpriz bir şekilde %0,7 arttı.  Beklentiler %0,7 düşüş yönündeydi. Temmuz ayı verisi ise %1,1 düşüşten %1,8’e düşüşe revize edildi. Özellikle veride alt kalemlerin genelinde artış dikkat çekmekte. Otomobil satışları dışlandığında ise artış %1,8. Perakende satışlardaki artışta özellikle Delta varyant yayılımı ile sosyal izolasyon artışı ile harcamaların hizmetler tarafından tekrar mallara yönelmesi faktör olarak gösterilmekte, örneğin temmuzda online satışlarda görülen düşüş yerini ağustosta artışa bırakmakta.  Enflasyon artışı da perakende satışlar verisinde artışa sebep olmakta ve ayrıca ağustos döneminde okul başlangıcı nedeniyle artan harcamalar da veriyi olumlu etkilemekte.

Dün ABD’de ayrıca haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları izlendi. Haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları pandemi sonrası en düşük seviye olan 312 binden 332 bin kişi seviyesine yükseldi. Bu hafta özellikle federal ek yardımların sona erdiği 6 Eylül haftası sonrası ilk işsizlik datası. Artışta bu bir faktör olmuş olabilir, ayrıca Ida Kasırgası’nın da işsizlik maaşı başvurularında artışa neden olduğu belirtilmekte. Özellikle ek federal yardımların sona ermesi ile haftalık yeni işsizlik maaşı başvurularında önümüzdeki haftalarda belirgin düşüş görebiliriz fakat Delta varyantın ekonomik aktivite üzerindeki etkisi bu düşüşü sınırlandırabilecek bir etken olabilir.   

ECB Başkanı Lagarde, bölgede ekonomik toparlanmanın bariz olduğunu belirterek, 6 ay önce beklediğinden daha hızlı olduğunu vurguladı. Lagarde, ekonomik toparlanmanın sürdürülebilir olduğundan emin olmaları gerektiğini, mali desteğe halen ihtiyaç olduğunu, finansman koşullarının uygun kalması gerektiğini ve para ve maliye politikalarının birlikte yürümesi gerektiğini belirtti.

Dün yurt içi tarafta, temmuz ayına ilişkin konut fiyat endeksi açıklandı. Temmuz ayında konut fiyat endeksi aylık %2,8, yıllık ise %31 arttı, reel bazda da yükselişini sürdürdü ve %10,91 arttı. Temmuz ayı konut fiyat endeksi ağustos ayına ilişkin de bilgi içermekte. Bu açıdan her ne kadar temmuz ayında konut satışları düşse de ağustosta arttı ve inşaata ilişkin maliyetler de artmakta. Bu açıdan önümüzdeki dönemde KFE endeksinin artışına devam etmesi olası gözükmekte. Aşağıda TÜİK enflasyon madde sepetinden alınan kiracı tarafından ödenen gerçek kira kaleminden ve KFE raporundan alınan konut birim fiyatlarından yararlanarak elde ettiğimiz konuta yapılan yatırımın geri dönüş süresi bir önceki aya göre artarak tarihi yüksek seviyelerini yenilemeye devam etmekte.

         Kaynak: TCMB, TÜİK.
Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 17’de eylül ayı öncü Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi izlenecek. Ağustos ayına ilişkin tüketici güven endeksi 70,3 seviyesine gerileyerek beklentilerin oldukça altında kalmış ve Aralık 2011’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. Artan Delta varyantı vakaları nedeniyle pandeminin yeniden yayılması riski tüketici güveninin düşüşünde etkili olmuştu. Tüketicilerin enflasyon beklentileri de yüksek seyretmeye devam etmişti. Eylül ayında ise endeksin 72 seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor.

Avrupa tarafında ise, TSİ 12’de bölgeye ilişkin ağustos ayı nihai TÜFE verileri takip edilecek. Bölgede TÜFE öncü verilere göre ağustosta %3’e yükselerek son 10 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti. Geçen haftaki ECB toplantısının karar metninde, geçiş sürecinde enflasyon hedefinin ılımlı seviyede aşılabileceği vurgulanmıştı. Öte yandan ECB, Euro Bölgesi enflasyon tahminini, 2021 yılı için %1,9’dan %2,2’ye yükseltirken, 2022 yılı tahminini %1,5’ten %1,7’ye ve 2023 yılı tahminini ise %1,4’ten %1,5’e çekmişti.

Ayrıca TSİ 09’da İngiltere’de ağustos ayı perakende satışlar verileri takip edilecek. İngiltere’de temmuz ayına ilişkin perakende satışlar, aylık bazda sürpriz bir şekilde %2,5 oranında gerileyerek ocak ayından bu yana en büyük düşüşünü sergilemişti. Söz konusu düşüşte, tüketicilerin İngiltere’de Euro 2020 futbol turnuvasını takip etmek için alışverişi azaltması ve artan Delta varyant vakaları nedeniyle evde zaman geçirmesinin etkili olduğu gözlenmişti. Perakende satışların ağustosta ise aylık bazda %0,5 oranında artması bekleniyor.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da eylül ayı TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlanacak. Ayrıca TSİ 10’da ağustos ayına ilişkin TOBB kurulan ve kapanan şirketler istatistikleri açıklanacak.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Esenboğa Elektrik (ESEN, Nötr): Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’nin ödenmiş sermayesini 310mn TL’den 410mn TL’ye çıkarılması için sermaye artırım ile halka açılma başvurusu; SPK’nın 16.09.2021 tarihli bülteninde yer aldığı üzere olumlu karşılanmış olup 1 TL nominal değerdeki 100mn adet paylar 8,30 TL’den Borsada Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış yöntemiyle halka arz edilecektir.

Kervan Gıda (KRVGD, Nötr): 187,5mn TL tutarındaki çıkarılmış sermayenin 750mn TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, 52,5mn TL’si 2020 yılı karından karşılanmak suretiyle, bedelsiz olarak artırılarak 240mn TL’ye çıkarılması ve esas sözleşmenin sermaye ile ilgili 6. maddesinin tadili için 13.07.2021 tarihinde SPK’ya başvuruda bulunulmuştu. 15.09.2021 tarihinde SPK tarafından onaylanan ihraç belgesi ve onaylı esas sözleşme tadil metni şirkete ulaşmıştır. Söz konusu işlem dolayısıyla ihraç edilecek 52,5mn TL nominal değerli paylarla ilgili olarak ‘pay alma hakkı’ kullanımına 20.09.2021 tarihinde başlanacaktır.

Şişe Cam (SISE, Nötr): 16 Eylül 2021 tarihinde 8,32 TL – 8,37 TL fiyat aralığından (ortalama 8,35 TL) 2mn adet pay geri alınmış ve Şirket’in sahip olduğu SISE payları 14.121.099 adede ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,46).

SEKTÖR HABERLERİ 

Borsa İstanbul: Borsa Genel Müdürlüğü’nce; BIST 100, BIST 50, BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST Sürdürülebilirlik endekslerinde 2021 yılı dördüncü üç aylık dönemi için (01.10.2021-31.12.2021) aşağıdaki tabloda yer alan değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir. Tablo için tıklayınız…

Borçlanma: İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi daha önce 565mn EUR borçlanma izni verdiği üç metro projesinin devamı için başkanlık makamına 655mn EUR+ KDV ve sigorta prim tutarınca daha borçlanma yetkisi verdi.

Konut: TCMB tarafından Temmuz 2021 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Buna göre KFE, temmuzda bir önceki aya göre %2,8 arttı. Konut Fiyat Endeksi, 2020’nin aynı ayına göre %31 artarken, bu dönemde reel yükseliş %10,2 oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Tureks Turizm (TUREX): Şirket tarafından İstanbul ili, Çatalca ilçesi, Muratbey Köyü’nde yer alan 23.813,16 m2 taşınmazın 42,5mn TL bedel ile satın alınmasına ve satın alma bedelinin tapu devir tarihinde peşin olarak ödenmesine karar verilmiştir.

VBT Yazılım (VBTYZ): Enerjisa Enerji A.Ş.’nin doğrudan ortaklığı altında olan ve ilgili elektrik dağıtım bölgelerinde dağıtım faaliyeti ile iştigal eden Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ile  “Yardım Masası Hizmet Alımı Sözleşmesi” imzalamıştır. “Yardım Masası Hizmeti Alımı Sözleşmesi” uyarınca 36 ay boyunca sürecek hizmetin toplam değeri 7,35mn TL’dir.
      

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 61 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 299 milyar TL oldu.


ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,30 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,29-%1,35 bandında hareketin ardından %1,34 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa, orta ve uzun vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu