Güncel

ABD’de güçlü gelmeye devam eden finansallar

ABD’de güçlü gelmeye devam eden finansallarla borsalardaki yükseliş eğilimi dün de sürdü. Yükselişini beşinci güne taşıyan S&P500 endeksi günü %0,74 oranında primle tamamladı. Asya piyasaları da ABD’yi takip etmeye devam ediyor. Bu sabah Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksindeki yükseliş %0,7 civarında. ABD on yıllık tahvil faizinin %1,67’ye yükselmesine karşın borsalardaki yükseliş, önceki haftalarda piyasalarda yaşanan stresin geride kaldığını gösteriyor ki faizdeki harekete rağmen Dolar endeksi (DXY) aylık ortalamasının altında zayıf bir görüntü sergiliyor. Asya borsalarındaki hareket ve TL’deki sakin görüntüye paralel BIST100 endeksi de güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bir süredir baskı altında kalan TL’nin dün değer kazanma eğiliminde olması, iyi finansallar açıklanması beklenen bankalara talep getirdi. Bankacılık endeksi dün (XBANK) %2,5 değer kazanarak endeksteki yükselişe katalizör oldu. Genel olarak bilanço beklentilerine yönelik hareketler sürebilir. Endeks ağırlığı yüksek hisseler arasında rotasyonun devam etmesi ve borsadan para çıkışının gözlenmemesi BIST100’ün artı bölgede kalmasını sağlayabilir.
 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Dün ABD tarafında, eylül ayına ilişkin konut piyasası verileri açıklandı. Konut başlangıçları eylül ayında aylık bazda yatay seyretmesi beklenirken %1,6 oranında düşüş sergiledi. İnşaat izinleri ise eylül ayında %7,7 oranıyla beklentilerin üzerinde düşüş sergiledi. Özellikle konut başlangıçları ve inşaat izinlerindeki düşüşte, inşaat malzemelerine ilişkin yüksek maliyetler, arz kısıtlamaları ve iş gücü sorunlarının etkili olduğu gözlendi.

Dün faiz artırım döngüsüne en erken başlayan ülkelerden biri olan Macaristan Merkez Bankası eylül ayına benzer şekilde 15 baz puan faizleri artırdı. Faiz artırımlarının devam etmesi beklenmekte. Macaristan Merkez Bankası Başkanı Vriag enflasyonla mücadelenin sprintten ziyade maraton olduğunu belirterek faiz artırımların devam edeceği sinyalini verdi. Macaristan’da seçimler öncesi verilen taahhütlerin de, örneğin asgari ücret artışı vs. enflasyonist baskıları artırması beklenmekte. Bu açıdan faiz artırımı beklentilerle uyumlu gelse de forint üzerinde baskı yarattı.
 
Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 21’de Fed’in 12 adet bölge başkanlıklarından gelen ekonomik verilerle oluşturulan Bej Kitap raporu yayınlanacak. Raporda, ABD ekonomisine ilişkin güncel değerlendirmeler ve gelecek döneme ilişkin beklentiler takip edilecek.

Ayrıca TSİ 19’da Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin,  Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın ve TSİ 20’de Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in konuşmaları takip edilecek.

Avrupa tarafında ise, TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde eylül ayına ilişkin nihai TÜFE verileri takip edilecek. Euro Bölgesi genelinde TÜFE öncü verilere göre yıllık bazda son 13 yılın en yükseği olan %3,4’e yükselmişti ve enerji tedarikindeki sıkıntılarla daha da artması muhtemel gözükmekte. Ayrıca tedarik zincirindeki sıkıntıların da dayanıklı mallar grubu fiyatlarını belirgin artırdığı görülmekteydi. Çekirdek enflasyon da %1,6’dan %1,9’a yükselmişti.

Bunun yanında, TSİ 09’da İngiltere’de eylül ayına ilişkin TÜFE verisi açıklanacak. İngiltere’de ağustos ayında TÜFE, karantina önlemlerinin kalkmasıyla ekonomik toparlanmanın hızlanmasının etkisiyle aylık bazda son üç yılın en yüksek seviyesi olan %0,7 seviyesine hızlanırken, yıllık bazda ise %3,2 seviyesine yükselerek beklentileri aşmıştı ve Mart 2012’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Eylül ayında ise TÜFE’nin yıllık bazda yatay seyretmesi bekleniyor.

Diğer yandan, TSİ 09’da Almanya’da eylül ayına ilişkin ÜFE verisi takip edilecek. Almanya’da ağustos ayına ilişkin ÜFE, aylık bazda %1,5 oranında artışla beklentileri aşarken, yıllık bazda ise güçlü sanayi sektörü görünümü ve baz etkisinin de etkisiyle yükselişini sürdürerek %10,4 seviyesinden %12 seviyesine yükselmiş ve Aralık 1974’ten bu yana üretici maliyetlerinde görülen en büyük artış olmuştu. Yıllık bazda fiyat artışlarının en yüksek gerçekleştiği ürün gruplarına bakıldığında, yine enerji ürünleri ve ara mallar öne çıkmıştı. ÜFE’nin eylül ayında ise aylık bazda %1,1 oranında artması beklenirken, yıllık bazda ise %12,8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayrıca TSİ 18’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Francois Villeroy de Galhau’nun konuşması takip edilecek.
 
 
ŞİRKET HABERLERİ 

Emlak Konut GYO: (EKGYO, Nötr): İstanbul Kartal Esentepe 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumu 19.10.2021tarihinde saat 14:30’da yapılmıştır. İhalenin 2. oturumuna katılan istekliler ve yazılı nihai teklifleri; Gelen en yüksek teklif; Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri (ASKSTG): 2.600mn TL, Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri (ASKŞPTG): 910mn TL, Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Gelir Oranı: %35 ile Yıldızlar İnş. ve Tic. A.Ş. tarafından verilmiştir. Teklifler değerlendirme aşamasındadır.

Ford Otosan (FROTO, Nötr): Ford Otosan, 58mn EUR yatırımla geliştirdiği yerli şanzımanını Eskişehir Fabrikası’nda tanıttı. Ecotorq şanzıman ile Ford Otosan, motor, aks ve şanzıman olarak üç aktarma organını da geliştiren otomotiv markaları arasına girdi. Ecotorq şanzıman ile Ford Otosan’ın ağır ticari markası Ford Trucks’ın Eskişehir’de ürettiği ağır ticari araçlardaki yerlilik oranının % 90’lara ulaşacağı ifade edildi. (Kaynak: AA)

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket, son iki yıl içerisinde filodan ayrılan bir önceki nesil Boeing 737-800 uçaklarını göz önünde bulundurarak, genç, yakıt tüketimi ve birim maliyet tasarrufuna odaklanan filo planlaması doğrultusunda, Airbus S.A.S. ile daha önce 2012 yılında imzalamış olduğu ve 2017 yılında kullandığı opsiyon ile 100 adet yeni uçağı kapsayan Airbus Siparişini güncelleyerek, altı adet yeni Airbus 321neo uçağa ilişkin kesin sipariş verilmesi konusunda Airbus ile anlaşmaya varmıştır. Bu doğrultuda 2025 yılına kadar devam eden Airbus Siparişi teslim planındaki teslimatlara ek olarak, ek alıma konu altı adet Airbus 321neo uçağın teslimleri 2024 yılında başlayacak şekilde filoya katılması öngörülmektedir.
 
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Nötr): SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri (SAHA) tarafından yapılan inceleme sonucunda, 19.10.2021 tarihi itibariyle Banka’nın Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu %95,64’den (10 üzerinden 9,56) %95,86’ya (10 üzerinden 9,59)  yükseltilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Halka Arz: İşbir Holding’in bağlı ortaklığı, İşbir Sentetik, şirket paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Haziran ayında halka arzını piyasa koşullarının daha uygun olduğu bir tarihe erteleme kararı alan İşbir Sentetik, 1 Ekim itibariyle SPK’ya resmi başvurusunu gerçekleştirdi. İşbir Sentetik ayrıca, Borsa İstanbul’da işlem görmek için de başvurusunu yaptı. Kaynak: Dünya

Tarım: Tarım girdi fiyat endeksinde, 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,93,  bir önceki yılın aynı ayına göre ise %28,74 artış gerçekleşti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Girişim Elektrik (GESAN): Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., 19.10.2021 tarihinde TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen “ITM-385 referanslı 154kV Tufanbeyli OSB TM Tevsiat (ADANA) Yapım İşi” kapsamı için ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vermiştir. İhalede teklif edilen toplam bedel 32,4mn TL’dir. İhale sonucuna ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.
 
Jantsa (JANTS): İştiraki Jmw Jant San.ve Tic.A.Ş. sermayesini 61,02mn TL’den 21mn TL’ye nakit artırarak 82,02mn TL’ye çıkaracaktır. Artırılan sermayedeki paya Jantsa’nın %50 ile 1.050.000 adet 10,5mn TL’lik hisse ile katılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Diğer %50′ lik kısma İştirakin İtalyan Ortağı MW Italia S.R.L katılacaktır. Ortaklık hisse payı %49,9975 den %49,9982 çıkacak ve paya düşen nakit sermaye artışı için 10,5mn TL 22.10.2021 tarihine kadar iştirake ödenecektir. İştirakteki nakit sermaye artışı olan 21mn TL kapasite artışı için devam eden ilave hat yatırımında kullanılacaktır. Binek oto ve hafif ticari araç jant üretim kapasitesi ilave hat ile birlikte 1,5mn adetten 3mn adete çıkması planlanmıştır. 2022 yılı 2.yarısında devreye alınması öngörülmektedir.
 
Say Yenilebilir Enerji (SAYAS): Şirket tarafından Güney Kore’de üç rüzgar türbin kulesi fabrikası olan müşterisi Dongkuk S&C’den rüzgar kulesi aksamlarına ilişkin toplam 1,2mn EUR büyüklüğünde yeni bir sipariş almıştır. Şirketin 2021 yılında Güney Kore ile yaptığı ihracat bağlantıları yaklaşık 7,8mn EUR seviyesine ulaşmıştır.
            

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %18 seviyesinde oluştu. TCMB dün 60 milyar TL’lik (%18’den, 7 gün vadeli)  repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 287 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,60 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,56-%1,64 bandında hareketin ardından %1,64 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa, orta ve uzun vadeli tarafta 25 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu