Güncel

Antalya’da “Kafes”e yoğun ilgi

58. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkan Cemil Ağacıkoğlu’nun 4. filmi KAFES’e Antalya seyircisi yoğun ilgi gösterdi.

 Ödüllü yönetmen Cemil Ağacıkoğlu’nun, 4.uzun metraj filmi “KAFES”, Antalya’da “Altın Portakal” için jüri karşısına çıktı. Film ekibinin katılımıyla gerçekleştirilen ve Antalya seyircisinin yoğun ilgi gösterdiği film gösteriminin ertesi günü yapılan basın toplantısına; Yönetmen Cemil Ağacıkoğlu, oyuncular Tarhan Karagöz, Murat Kılıç, Özay Fech ve Yapımcı Sezgi Üstün San katıldı. 

 Basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları cevaplayan yönetmen Cemil Ağacıkoğlu filmlerinde; aile ilişkilerinde, arkadaşlıklarında söyleyemediği, kendisine dokunan, kırmaktan korktuğu hikayelerin altını çizmeye çalıştığını söyledi. Ağacıkoğlu “Kafes’in hikayesi ölüm hissi, yok olma hissi. Kullandığım otelin son durak olması… Oteldeki insanların 3-4 metrekarelik alanlarda 15-20 yıl yaşaması. Başrol Hasan’ın o otele düşmesi, o insanlarla aynı kaderi paylaşması. İçlerindeki dayanışmayı anlatmak istesem de yine de kendi aralarında da dışarıdaki yaşamın zorluklarını gözlemlediğimi düşünüyorum” diyerek açıkladı. Hikayenin geçtiği sokakların, mekanların çocukluğunda babasıyla birlikte zaman geçirdiği yerler olduğunu da söyleyen Ağacıkoğlu, “bu filmle babama selam gönderiyorum” dedi.

Filmde Hasan karakterini canlandıran Tarhan Karagöz ise; “Hasan eşikten itilmiş, boşluğa düşmüş biri. Son anda zemine parmaklarıyla tutunmuş bir karakter. Filmin çekildiği mekanlar, otel, oradaki yaşamlar beni çok etkiledi. O insanlar, o geometri bana çok yardımcı oldu. Kendimi o gerçekliğin içine sokmaya çalıştım” dedi.

 Seyircinin ve basının ilgi odağı olan Kafes’te oynadığı hayat kadını rolüyle dikkatleri çeken Özay Fecht; “İstanbul’da böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Cemil bana hayat kadınını oynayacağımı söylediğinde topuklu ayakkabı, mini etek giyip, sokakta bekleyeceğimi düşündüm. Öyle değildi, çok farklıydı. O otelde gerçekte de benim gibi yaşamını sürdüren bir kadınla tanıştım” dedi.

 Filmin ana karakterlerinden Yahya’yı canlandıran Murat Kılıç ise; “Tüm teknik vasıfların dışında, insan olarak çok sevdiğiniz bir yönetmenle ve onun çevresinde yakınlık kurduğunuz pek çok insanla böyle güzel bir işi var etmek büyük şans” dedi.

 Senaryosunu da Cemil Ağacıkoğlu’nun yazdığı “Kafes”te Tarhan Karagöz, Murat Kılıç, Ozay Fecht, Mehmet Esen, Sema Poyraz, Görkem Yeltan, Gökhan Soylu, Sencar Sağdıç, Sonat Dursun, Erkan Atbaş, Maria Gavril, İlyas Özçakır’ın rol alıyor. Yapımcılığını Sezgi Üstün San’ın üstlendiği, Sezz Film yapımı KAFES,  23-20 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Boğaziçi Film Festivali’nde de “Altın Yunus” için yarışacak.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu