Güncel

Argos in Cappadocia’da İllüstrasyon Sergisi kapılarını açıyor

Sanatla iç içe etkinlikleriyle ön plana çıkan Argos in Cappadocia, dünyaca ünlü isimleri Artist in Residence programı kapsamında ağırlarken, yerel sanatçıları da desteklemeyi sürdürüyor. Kapadokya’ya özgü sembollerle eserler üreten sanatçı Hatice Abalı’nın Kapadokya’nın Perileri 2021 başlıklı illüstrasyon sergisi Argos in Cappadocia’da bulunan Müze Salonu’nda 13 Aralık tarihinden itibaren görülebilir.

Argos’un hikâyesinden ve Kapadokya’nın büyülü coğrafyasından ilham alan “Artist in Residence” projesiyle dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayan Argos in Cappadocia yerel sanatçıları da desteklemeyi sürdürüyor.  Sanatçı Hatice Abalı’nın Kapadokya’nın Perileri 2021 başlıklı illüstrasyon sergisi, Argos in Cappadocia’nın restorasyonlar yoluyla bölgeye kazandırdığı mekânlardan biri olan Müze Salonu’nda kapılarını açıyor. 

Argos in Cappadocia, bölgenin kültürel ve tarihi dokusuna katkıda bulunmak için gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Argos in Cappadocia’da bulunan Müze Salonu’nda 13 Aralık tarihinden itibaren görülebilecek Kapadokya’nın Perileri 2021 başlıklı sergide, Kapadokya ve Argos’a özgü görsel semboller ve şemalar sanatçı Hatice Abalı’ya ilham oluyor.  Sanatçı sergide, bölgeyi temsil eden atlar, balonlar, günün her devinimde ışık ve gölge oyunlarına sahne olan vadi, peri bacalarına dayanan merdiven, güvercin ve kadın vigürleri akrilik, suluboya ve kahve teknikleriyle yorumluyor. Sanatçı ayrıca sergide yer alan illüstrasyonlarda; süsleme, eğlendirme, bezeme, yorum yapma, bilgilendirme, esinlendirme, şaşırtma, büyüleme ve hikâye anlatma gibi işlevler için yaratıcı, farklı ve son derece kişisel yollara başvurarak kullandığı malzemeleri de görsel bir biçimde sunuyor. 

Sanatçı Hatice Abalı, eserlerinde yıllarca antika pazarlarından topladığı Osmanlıca dergi küpürlerini, bölgeye özgü taşların üzerine çocukluğunda duyduğu, gördüğü ve hayal ettiği döngüyü yaratıcı bir etkileşim içine girerek aktarıyor. 

Kapadokya’nın Perileri 2021 başlıklı sergi, 13 Aralık tarihinden itibaren Müze Salonu’nda ziyaretçileri geçmişten günümüze bölgeyi tanımlayan benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu