Güncel

Artan COVID endişeleriyle endeks rekor serisine ara verdi

Son dönemde soluksuz yükselişe ve rekorlara ara verdiren Omricon varyantının salgın konusunda yarattığı endişe bu aşamada sınırlı kalırken piyasalar haftaya toparlanma çabasıyla başladı. Bununla birlikte son birkaç haftadır vaka sayılarında global çapta yaşanan artışlar sonrası, yeni varyantın ekonomik toparlanmayı olumsuz yönde etkileyebileceği endişesi dönem dönem piyasalarda volatiliteyi arttırmaya aday.

Yeni varyant tartışmaları arasında bu hafta yoğun bir ekonomik ajandaya da hazırlanan küresel borsalarda toparlanma çabasının gücünü takip ediyor olacağız.

BIST-100 cephesinde mevcut seviyelerde yoğun şekilde hisse değişimlerinin yaşanmaya başladığını görüyoruz. Bu aşamada sonra hisse bazında seçici olunması ve özellikle son yükseliş hareketinde görece geride kalmış, ihracat oranı yüksek ve net döviz pozisyonu olan hisselere odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Öne çıkan gelişmeler

Salgında artan vaka sayıları ve hatta Omicron, Merkez Bankası yetkililerinin söylemlerinde kendine yer bulmaya başladı. İngiltere’nin çağrısıyla acil toplantı düzenleyen G7 ülkelerinin sağlık bakanları, küresel toplumun, Kovid-19 Omicron varyantı tehdidiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Fed Başkanı Powell, koronavirüsün yeni ortaya çıkan omicron varyantına ilişkin ilk halka açık konuşmasında, bu varyantın merkez bankasının istikrarlı fiyatlar ve maksimum istihdam sağlama görevlerinin her iki tarafı için de risk oluşturduğunu söyledi. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Guindos da benzer görüş belirtti. Yellen ise borç limitine ilişkin yaptığı değerlendirmede, «Eğer bunu çözmezsek, mevcut toparlanmamıza zarar vereceğiz» dedi.

Salgın ekonomik toparlanmayı tehdit ederken, petrol fiyatları da tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bir iki gün ötelenen OPEC toplantıları öncesi brent petrol 74 doların hemen altında. Tabi tedarik zinciri problemleriyle birleşince bunun enflasyona etkisi görülmeye devam ediliyor. Almanya’da enflasyon Kasım ayında tahminleri aşarak yüzde 6’ya yükseldi. İspanya’da açıklanan enflasyon verisi de gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışın etkisi ile yüzde 5,6 yükselerek 30 yılın zirvesine çıktı.

Aynı başlık üzerinden yurt içine baktığımızda, Dünya’da yer alan haberde son 24 saatte ikinci elde 41 bin ilanın fiyatı ortalama yüzde 11 arttığı detayı yer alıyor.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatını 3 lira 20 kuruştan 4 lira 70 kuruşa çıkardı. Destek primi litre başına 20 kuruş olarak açıklandı.

Ekonomik güven endeksi Ekim ayında 101,4 iken, Kasım ayında yüzde 2,0 oranında azalarak 99,3 değerine düştü.

Bloomberg HT’nin enflasyon anketine katılan kurumlar Kasım ayında yıllık enflasyonun %20,7 olmasını bekliyor. Aylık beklenti %3.

Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her zaman düşük faizi savunduğunu ve bu konuda taviz vermeyeceğini yineledi.

Bugün içeride üçüncü çeyrek büyüme verisi ve hizmet üretici fiyat endeksi takip edilecek. Hazine’nin Aralık-Şubat dönemi iç borçlanma takvimini 17:00’de açıklaması bekleniyor.

Powell ve Yellen 18:00’de Senato Bankacılık Komitesi’nde sunum yapacaklar ve Komite üyelerinin sorularını yanıtlayacaklar

Toparlanma çabasının gücünü takip edeceğiz

Cuma günü global çapta azalan risk iştahıyla rekorlar serisine ara veren endeks yeni haftaya toparlanarak başladı. Gün içinde en yüksek 1811 puanı test eden endeks günü %1,82’lik yükselişle 1809 puan seviyesinden tamamladı. 19 Ekim’den bu yana AL konumunda kalmaya devam eden trend takip modelimiz Cuma günü TUT konumuna geçtikten sonra dün tekrar AL sinyali üretmiş durumda. Dipten tepeye %30 civarındaki yükseliş sonrası alt göstergelerdeki yorgunluğun bir nebze hafiflese de sürmesi, yükselişin sınırlı bir grup hisse ile sınırlı kalması ve bankalarda süren zayıflık bu aşamada endişe kaynağı olmaya devam ediyor

Bu aşamada endeksin 1800 puan üzerinde tutunma gücü önem kazanmış durumda. Toparlanma çabalarının yeni bir tempolu yükseliş trendine dönüşmesi için ise 1834 puan seviyesinin aşılması gerekiyor. Bu süreçte hisse bazında seçici olmaya devam edeceğiz. 1794-1800 bandı ilk destek konumunda. 1760 ise trendin devamı adına izlediğimiz güçlü destek seviyesi.

Kaynak Işık Yatırım – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu