Dünya

Başbakan Li’den Çin-Portekizce konuşan ülkeler işbirliğinin ilerletilmesi çağrısı

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin-Portekizce Konuşan Ülkeler Ekonomik ve Ticari İşbirliği Forumu kapsamındaki özel bakanlar toplantısının açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Başbakan Li, Çin ile Portekizce konuşan ülkeler arasındaki ticaret hacminin art arda beş yıldır 100 milyar dolar seviyesini aştığını, 2021 yılında ise 200 milyar dolara ulaştığını belirtti. Li, ticaret hacmindeki yükselişin iki taraf arasındaki işbirliğinin direnç ve potansiyelini gösterdiğini vurguladı.

Uluslararası ve bölgesel durumda sürekli dalgalanmalar ortaya çıktığını, COVID-19 salgınının etkilerinin sürdüğünü ve dünya ekonomisindeki belirsizliklerin arttığını ifade eden Li, tüm ülkelerin güvenliğinin birbirine bağımlı olduğunun altını çizdi.

Başbakan Li Keqiang, Çin ile Portekizce konuşan ülkeler arasındaki işbirliğine dair barış ve istikrarın korunarak kalkınma ve refah sağlanması, dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilerek salgının üstesinden gelinmesi, açıklık ve işbirliğinde ısrar edilerek ekonomik toparlanmanın hızlandırılması önerilerinde bulundu.

Özel bakanlar toplantısına Çin’in yanı sıra, Angola, Brezilya, Cape Verde, Gine-Bissau, Mozambik, Portekiz, Sao Tome ve Principe ve Doğu Timor olmak üzere Portekizce konuşulan sekiz ülkeden hükümet temsilcileri çevrim içi veya çevrim dışı yollarla katıldı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu