Dünya

Bekarlar Günü’nde 290 bin marka, 14 milyon ürünü satışa sundu

10 Kasım Çarşamba gece yarısı yapılan sipariş yağmuru sonucunda bu yılın 11 Kasım alışveriş günü (Bekarlar Günü), Çin’in elektronik ticaret platformlarında doruk noktalara ulaşılmasını sağladı. Alışveriş festivaline katılan 290 bin marka ve bunların sundukları 14 milyondan fazla ürün türü tam anlamıyla bir rekor oluşturuyor.

Çinli tüketicilerin artan taleplerini karşılayabilmek amacıyla 11 Kasım alışveriş bayramı öncesi alışverişleri, bu yıl 20 Ekim günü saat 20.00’de Tmail üzerinde başlatıldı. Alıcılar bu ön alımlara ilişkin ödemelerini 1 Kasım’da yapma olanağına sahip oldu. 

1 Kasım Pazartesi gününden 11 Kasım saat 00.45’e değin geçen yıl Tmail üzerinden bir milyon yuanı (yaklaşık 156 bin doları) aşkın bir ciro kaydetmiş olan 411 küçük ve orta boy markaların satışları bu yıl 10 milyon yuan eşiğini aştı.

Huawei, Apple ve Erke spor ürünleri gibi Tmail üzerinde 100 milyon yuandan fazla bir ciro gerçekleştirmiş olan markaların sayısı bu dönemde 382’ye ulaştı. Öte yandan çarşamba 20.00 ile perşembe 14.09 arasında, bir diğer Çin e-ticaret devi olan JD.com üzerinden yapılan siparişlerin toplamı 311,4 milyar yuanlık yeni bir rekor kırdı.

Söz konusu alışveriş bayramı aynı zamanda JD.com üzerinde en büyük ekolojik alışveriş bayramı anlamına geliyor. Şirket, dönüştürülebilir ambalaj malzemesi kullanma, yeni/temiz enerjili kamyonetler aracılığıyla teslimat yapma, depolarında güneş enerjisi üretiminden yararlanma gibi değişik önlemler da aldı. Böylece karbon emisyonu azaltılacak, çevre gözetilmiş olmaktadır. Dolayısıyla 11 Kasım Perşembe günü öğle itibarıyla karbon emisyonu 26 bin ton azaltıldı.

Bu yıllık satış olayı, ilk kez 11 Kasım 2009 tarihinde Alibaba e-ticaret platformu tarafından ortaya atıldı ve kısa sürede yıllarca sürecek gerçek bir alışveriş bayramına dönüşmüştü.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu