Güncel

BİST100 endeks

Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta Fed etkisi sürdü. Fed’in varlık alımlarına 15 milyar dolar ile Kasım ayında başlayacağı ve faiz artırımının kısa sürede olmayacağını belirtmesi piyasalardaki risk iştahını artırırken, bilanço döneminde beklentilerin üstü gelen bilançolar piyasalarda rekor kırdırdı.

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününe yatay başlarken, bankacılık sektörü payları önderliğinde yeni kapanış rekorunu kırdı. Endekste 1.600 hedef seviye olarak ön plan çıkarken, haftanın önemli veri akışları yurtiçinde İşsizlik Oranı, ABD tarafında ise küresel piyasaların son zamanlardaki endişesi olan enflasyon verisi açıklanacak.

Cuma gününün en önemli veri akışı olan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi açıklandı. Tarım Dışı, 450.000 olan beklentilerin oldukça üstünde 531.000 olarak açıklandı. Ortalama saatlik kazançlar Ekim ayında Eylül ayına göre %0,4 artış gösterdi. ABD’de İşsizlik Oranı ise %4,6’ya geriledi. Açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası dolar küresel piyasalarda değer kazandı. Dolar endeksi 94,62 ile son 1 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Ons altın ise hafif geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu