Güncel

BİST100 endeksi

Asya piyasaları, haftanın son işlem gününü özellikle Japonya piyasaları ile negatif tamamladı. Yavaşlayan ekonomik büyüme, artan enflasyon, tedarik zinciri sıkıntısı, global enerji krizi endişesi ve Çin’deki regülasyon Asya piyasalarını olumsuz etkiledi. Bu hafta Çin piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olacağını hatırlatalım.

ABD piyasalarında ise karmaşıklık devam etti. Fed Başkanı Powell’ın yüksek enflasyon hakkında yaptığı açıklamalar piyasaları tatmin etmezsen, ABD’deki altyapı paketi belirsizliği piyasaları baskıladı.

BİST100 endeksi tarafında ise yön arayışı sürüyor. Cuma günü küresel piyasalara paralel negatif açan endeks, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi ile alakalı açıklamalarıyla destek buldu.  Erdoğan, “Ekonominin de sorumluluğu bize aittir. Merkez Bankası rezervleri de 122 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2021’de Türkiye’nin %9 büyümesini bekliyoruz” dedi.  Açıklamalar ardından endeks yatay seyirde günü tamamladı.

Türkiye’de Eylül ayı İmalat PMI verisi açıklandı. Eşik değer olan 50,00’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği sonuçlara göre Ağustos’ta 54,10 olarak açıklanan İmalat PMI Eylül’de 52,50’ye geriledi. Ancak açıklanan verilerle faaliyet koşullarında aylık bazda iyileşmeye gözlemlendi. Faaliyet koşullarındaki iyileşme, üretim ve yeni siparişlerde devam eden büyümeye bağlı olarak 4. aya ulaştı. Ancak Eylül ayındaki artışlar Ağustos ayına göre yavaş gerçekleşti.

Bu hafta yurtiçi piyasalardaki en önemli veri akışı bugün TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon verisi olacak. Küresel piyasalarda ise Çarşamba günü ADP, Cuma günü ise  Tarım Dışı İstihdam verileri piyasaların odağında olacak.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu