Güncel

BİST100 endeksi

ABD’de Satın Alma Yöneticileri Endekslerinin beklentilerden yukarıda gelmesi ve petrol fiyatlarındaki artış ile birlikte enerji sektörü paylarına gelen yukarı yönlü hareketler sonrasında ABD piyasaları Pazartesi günkü kayıplarını Salı günü bir miktarda olsa telafi etti. Asya Piyasaları ise yön bulmakta zorlandı. Yeni Zelanda Merkez Bankası 7 yıl sonra faiz artırdı ve sıkılaşma sinyali verdi. Çin Piyasaları ise altın hafta nedeniyle Cuma gününe kadar kapalı olacak. Enerji krizi ve ham madde maliyetlerindeki artış eğilimi ile yüksek enflasyonun beklentilerden uzun süreceği endişeleri piyasaları baskılamaya devam etti.

BİST100 endeksi de küresel piyasalara paralel olarak enerji krizinin etkileriyle sert geri çekildi.  PETKM ve havacılık sektörü hisselerine gelen sert satışlar genele yayıldı. Dolar / TL kurunun da tarihi zirve seviyelerine yakın işlem görüyor olması sonrasında endeks günü 1.372 seviyesinden tamamladı.

Tarım Dışı İstihdamın öncü verisi ADP Eylül ayında 568.000 kişi artarak beklentilerin üzerinde geldi. Yılın en iyi performansını Mayıs ayında pandemi gösteren özel sektör istihdam, Temmuz ve Ağustos’ta beklenti altında kalmasının ardından Eylül’de beklentileri aştı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu