Dünya

BİST100 endeksi

Asya Piyasaları Apple ve ABD piyasalarının etkisiyle günü pozitif tamamladı. ABD piyasaları ise yüksek enflasyon endişelerine rağmen şirket bilançolarının güçlü gelmesi ile yükselişinin devam ettirdi.

Yurtiçi piyasalar ise yarın açıklanacak TCMB faiz kararına odaklanmış durumda. Faiz indirimi algısının artması ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselişi ile Dolar / TL kuru 9,37 ile rekor tazeledi. Gün içerisinde Dolar / TL 9,26’ya kadar geriledi.

BİST100 endeksi küresel piyasalara paralel olarak güne hafif alıcılı başlangıç yaptı. Sonrasında bilanço dönemi öncesi bankacılık sektörü paylarındaki beklentilerin yüksek olması ile alımla hızlandı. Bankacılık paylarındaki artış %2,5’un üstünde gerçekleşirken, endeks 1.435 seviyesini test etti ve günü 1.430 seviyesinden pozitif tamamladı.


ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskılanırken, yurtiçi dinamiklerle Türk Lirası varlıkların aşağı yönlü seyri daha hızlı. Eylül ayı TCMB faiz kararından 100 baz puan indirim çıkması ve gıda ile tedarik sıkıntısının geçici olacağı görüşü sonrasında, manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyonun baz alınacağının açıklanması, CDS ve Dolar / TL’nin yukarı yönlü hareketini sürdürmesine neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun görüşmesi sonrasında TCMB’de 3 üyenin görevden alınması ve yerlerine yeni atamalar yapılması ile Perşembe günkü faiz kararından indirim çıkabileceği algısının fiyatlandığını görüyoruz. Dolar/TL için tarihi seviyeler 9,37’ye taşınırken TCMB’nin faiz indirimlerine devam etme olasılığı baskı unsuru olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu