Güncel

BİST100 endeksi

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta ABD öncülüğünde yükseliş yaşarken,  ABD’de şirketlerin 3. çeyrek bilanço sonuçlarını arkasına alan endeksler son ayların en iyi haftalık performansını gösterdi. Dün Avrupa ve ABD tarafında endeksler kar realizasyonlarıyla gevşedi. Düşüşlerde yükselen enerji fiyatlarının enflasyon endişelerini tırmandırması ve beklentilerin altında kalan Çin büyüme verisi etkili oldu.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Cuma günü 6 baz puan yükselişle %1,57’ye yükseldikten sonra satışların sürmesiyle %1,61 seviyesini gördü. Diğer taraftan Covid – 19 salgınının etkilerinden toparlanma ile birlikte talebin yükselmeye devam etmesi uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını son yılların en yüksek seviyelerine taşıdı. Brent petrol 85,5 dolar seviyesini gördü. Ons ise onsu yeni haftaya 1.767 dolar seviyesinden başlarken, yatırımcıların Fed’in varlık alımı azaltımı takvimine odaklanması ve ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükselişle hızlı bir gerileme kaydetti. Fed’in son toplantısına ait tutanaklarda yetkililer, yüksek enflasyonun ne derece tehdit oluşturduğu ve buna karşılık olarak ne zaman faiz oranlarını yükseltmeleri gerektiği konusunda bölünmüş olsalar da, Fed’in kriz döneminde ekonomiye verdikleri desteği Kasım ortasında azaltmaya başlayabilecekleri konusunda hemfikir oldukları sinyalini vermişti.

Yurtiçinde ise Dolar/TL, haftanın ilk gününde de rekor serisine devam etti. Dün Dolar/TL için tarihi seviyeler 9,33’e taşınırken Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etme olasılığı baskı unsuru olmaya devam ediyor. 21 Ekim Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararında 50 baz puana kadar indirimin mevcut fiyatlar içerisinde olduğu görüşü fiyatlanmaya devam ediyor. BİST100 endeksi tarafında ise, haftaya 1.409 seviyesinden başlangıç yapılırken gün içerisinde dar bir marjda pay bazında işlemler öne çıktı. Banka sektörü hisselerinde satışlar ön plana çıksa da sanayi sektörü hisselerinde %1’e yakın yükseliş dikkat çekti.  Geçen hafta 200 g HO’nun geçtiği 1.393 seviyesinin yakınlarından dönen endeks dün 60 g HO’nun geçtiği 1.415 seviyesinin üzerine çıkılması endekste yükseliş ihtimalini arttırmış durumda. Endekste kısa vadede aşağı yönde 1.395 kuvvetli destek olarak izlenirken, 1.425 seviyesi kısa vadeli direnç olarak izlemeye devam edeceğiz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu