Güncel

BİST100 endeksi

Küresel piyasalarda enflasyon endişesi sürmeye devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz Perşembe günü AMB Başkanı Lagarde’nin yüksek enflasyon aşamasının beklenenden uzun süreceğine vurgu yapması sonrasında , ABD Hazine Bakanı Yellen’ın yüksek enflasyonu dile getirmesi piyasalarda endişeye neden olurken, gözler yarın gerçekleşecek Fed Faiz Kararına çevrildi.
Yurtiçi piyasalar geçtiğimiz güne hafif alıcılı başlangıç yaptı. G – 20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki ılımlı mesajlar piyasaları desteklerken, Rekabet Kurumu tarafından 5 perakende şirkete tarihin en yüksek cezası olan 2,7 milyar TL ceza verilmesi açılışta endeksi baskıladı. Endekste ağırlığı yüksek olan BIMAS’ın yaklaşık %2 aşağıda açması endeksin baskılanmasındaki önemli unsurdu. Gün içinde Dolar / TL’nin geri çekilmesi ve güçlü bilançolar ile yükselen payların etkisi endeksteki olumlu hava hızlandı. Bankacılık endeksi %2,50 yukarıda işlem görürken, BIMAS’a gelen alımlar dikkat çekti. BİST100 endeksi günü pozitif tamamladı.
Türk Lirası, Kasım ayına değer kazanarak başladı. G eçen haftanın başında 10 büyükelçinin Türkiye karşıtı açıklamaları sonrası 9,85 sınırına yükselerek rekor kıran Dolar/TL, ABD Başta olmak üzere bir çok ülkenin Viyana Sözleşmesinin 41. Maddesine uyulacağını açıklamasıyla 9,60 seviyelerinde dengelenmiştir H afta sonunda İtalya Roma’da gerçekleştirilen G – 20 Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden ile yaptığı görüşmeden sonra verilen iyimser mesajlar Türk Lirası’ndaki değer artışında etkili oldu. Dolar / TL 9,50’nin altına geriledi.
Ekim ayı İmalat PMI verisi açıklandı. Eşik değer olan 50,00’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği sonuçlara göre Ağustos’ta 54,10, Eylül’de 52,50 olarak açıklanan İmalat PMI Ekim’de 51,20’ye geriledi.

Sektördeki yavaşlama belirtileri özellikle üretim ve yeni siparişlere ilişkin verilerde ön plana çıktı. Yeni siparişlerde elektronik parça tedarikindeki yetersizlikler dikkat çekti. 10 sektörün 9’unda girdi stokları azaldı. En keskin düşüşler, elektrikli ve elektronik ürünler ile tekstil sektörlerinde gerçekleşti. Girdi maliyetlerindeki artış, tedarik sıkıntıları ve döviz kurlarındaki olumsuz dalgalanmalar aktiviteyi sınırladı ve üretim hacmi son 5 ayda ilk kez azaldı. Olumlu olarak ise yeni ihracat siparişlerindeki artış devam etti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu