Güncel

BİST100 endeksi

Tedarik zincirindeki aksaklıklar bu ayki İmalat PMI verilerine oldukça yansıdı. İmalat PMI verisi Türkiye‘de 52,50’den 51,20’ye,  Almanya’da 58,4’den 57,8’e, Euro Bölgesi’nde 58,3’e, ABD’de ise 61,1’den 60,8’e geriledi. İmalat PMI verileri piyasaları baskılama devam ederken, bilanço sezonundaki güçlü bilançolar piyasalardaki risk iştahını ayakta tutuyor. Yüksek enflasyon endişeleri de devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe günü ECB Başkanı Lagarde yüksek enflasyonun uzun süreceğini vurgulamıştı. IMF Başkanı Georgieva dünyada devam eden Covid-19 aşılamasının hızlanmasının enflasyondaki yükselişi sınırlayacağını belirtti. Georgieva ayrıca gelişmiş ve gelişen ekonomiler arasında oluşan büyüme açığının sosyal huzursuzluğa neden olabileceği uyarısı yaptı.

Yurtiçi piyasalara bakıldığında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Roma’daki G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Biden ile ılımlı mesajlar vermesi piyasalara olumlu yansıdı. Olumlu hava ile Dolar / TL kuru 9,50 seviyesine kadar gerilerken, bankacılık sektörü bilançoları BİST100 endeksinin 1.530 seviyesinin üstünde kalmasına yardımcı oldu. Özel bankalardan gelen beklenti üstü bilançolar ile son 1 haftada en çok para girişi olan payların da banka paylar olduğunu, bankacılıktaki yükseliş sonrasında bankacılık – sanayi spreadinin biraz daha azaldığını belirtelim. BİST100 endeksi geçtiğimiz gün sanayi sektörüne gelen satışlara rağmen, bankacılık paylarıyla güçlü kalmaya devam etti. Seans sonuna doğru Dolar / TL’nin 9,59 seviyesine yükselmesi ile BİST100 endeksi günü hafif satıcılı tamamladı.

Yurtiçinde bugün Ekim ayı TÜFE verisi açıklanacak. Özellikle kur şoku ile enflasyonun yıllık bazda %20,00’nin üstüne çıkacağını düşünüyoruz.

ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD Başkanı Biden ile Fed Başkanı Powell’ın adaylığını görüştü. Yellen Powell’ın görev süresince ‘iyi iş çıkardığını’ söyledi. Gözler bugün Fed faiz kararına çevrildi. Geçtiğimiz toplantıda varlık alım programlarının Kasım ya da Aralık’ta başlanacağı konuşuluyordu. Ayrıca ABD’de bugün Tarım Dışı İstihdamın öncü verisi olan ADP Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu