Güncel

BİST100 endeksi

Küresel piyasalarda dün yön arayışı sürerken, piyasalar Fed Faiz Kararına odaklıydı. Yurtiçi piyasalarda ise gözler Ekim ayı enflasyon verisindeydi. Ekim ayında TÜFE %2,76 olan beklentilerin altında %2,39 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Eylül’deki %19,58 seviyesinden Ekim ayında %19,89’a yükseldi. Gıda fiyatlarındaki yükseliş, tedarik sıkıntısı ve arz sorununa ek olarak, kurdaki sert yükseliş enflasyonun artışına neden oldu. Çekirdek TÜFE %16,98’den ise %16,82’ye geriledi. Açıklanan enflasyon verisi sonrasında BİST100 endeksi yatay seyrini korurken, Dolar / TL 9,67 seviyesinden 9,63’e geriledi. %20 yıllık enflasyon beklentisinin altında gelen veri sonrası endekste alımlar hızlandı. Ancak sosyal medyadaki manüpilatif haber akışları sonrasında endeks 1.491 seviyesine kadar geri çekildi. Haber akışının yalanlanması ile endeks kayıplarını kapattı ve gün sonuna doğru alımların hızlanması ise günü 1.547 seviyesinden tamamladı.

ECB Başkanı Lagarde, piyasaların gelecek sene faiz artışı beklentilerinin aksine Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek yıl faiz artırma ihtimalinin çok mümkün olmadığını söyledi. Lagarde, enflasyonda son dönemde görülen yükselişe rağmen orta vadede düşük kalmaya devam edebileceğini ve faiz artışı için gerekli koşulların gelecek yıl oluşmayabileceğini belirtti.

Ons altın ise 1.774 dolara gerilerken, dolar küresel piyasalarda değer kazandı. Tarım Dışı İstihdamın öncü verisi olan ADP, 400.000 olan beklentilerin üstünde 571.000 gelerek, ekonomik toparlanmanın hızlandığı sinyallerini verdi. Güvenli limanlardan çıkış hızlandı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu