Güncel

BİST100 endeksi

Geçtiğimiz hafta Fed’in varlık alım programları hakkındaki görüşleri ile yakın zamanda faiz artırmayacağı söylemi, beklentilerden iyi gelen Tarım Dışı İstihdam verisi ve düşen İşsizlik Oranı ile ekonomilerin yeniden toparlanma algısı, risk iştahını destekliyor. ABD’de bu hafta küresel piyasaların en büyük sorunu olan enflasyon verisi takip edilecek.

Yurtiçi piyasalara bakıldığında ise bilanço etkileri sürüyor. Özel bankaların bilançolarının özkaynak karlılığı ve komisyonlardaki artıştan kaynaklı güçlü gelmesi, coronavirüs pandemisinden dolayı kısıtlamaların artarak eve kapanmaların çoğalması ile geçtiğimiz çeyreğe kadar kötü giden havacılık sektörünün 2019 yılına yaklaşması ve kapasite kullanım oranlarındaki artışa paralel petrokimya sektörünün beklentilerden iyi gelmesi yurtiçini destekliyor.

BİST100 endeksi haftanın ilk gününe hafif alıcılı başlamasının ardından bilanço etkileri ve para girişlerinin hızlanması ile tüm zamanların en yüksek seviyesini geride bırakıp 1.609 seviyesini test etti ve tüm zamanların en yüksek kapanışı olan 1.608,54 seviyesi ile günü tamamladı. Yabancı yatırımların tekrar yurtiçine ilgisi artıyor. Yabancı yatırımcılar Pay Piyasası’nda 2017’den bu yana ilk kez 3 ay üst üste net alım yaptı. Ağustos’ta 477,6, Eylülde 54,5 milyon dolarlık alım yapan yabancının Ekim’deki net alımı 45,3 milyon dolar oldu.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu