Güncel

BİST100 endeksi

Asya piyasaları geçtiğimiz işlem gününü negatif tamamladı. Çin’de fabrika çıkış fiyatları hammadde fiyatlarında sert artışların devam etmesi ile 26 yılın en sert yükselişini kaydetti. Çin’de TÜFE Ekim’de yüzde 1,5 yükseldi. Yüksek enflasyon endişeleri Asya’yı baskıladı.

BİST100 endeksi tarafına bakıldığında ise endeks geçtiğimiz işlem gününe yatay seviyeden başlangıç yaptı. Bilanço döneminin sona ermesi ile endekste haftaya Perşembe günü yapılacak PPK toplantısından çıkacak sonuç bekleniyor. Hisse bazlı hareketler önderliğinde endeks Ekim ayından bu yana gerçekleşen yükseliş hareketini sürdürdü ve yeni kapanış rekoruna imza attı.
TÜİK Eylül ayı işgücü istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre 70.000 kişi azalarak 3,8 milyon kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,3 puanlık azalış ile %11,5 seviyesinde gerçekleşti.

Son zamanların küresel piyasalardaki en büyük endişesi enflasyon verisi olarak ön plana çıkıyor. Powell’ın her seferinde ‘yüksek enflasyonun geçici olduğunu’ vurgulaması ardından ABD’deki TÜFE verisi piyasalarda daha da çok merak uyandırıyor. Dün ABD tarafında TÜFE verisi açıklandı. Açıklanan TÜFE ABD’deki son 31 yıldaki en yüksek enflasyon verisi olarak kayıtlara geçti. Verilere göre yıllık enflasyon %5,6 olan beklentilerin üstünde %6,2 ile 1990’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Açıklanan TÜFE verisi sonrası Dolar / TL 9,87 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken, güvenli limanlara geçiş hızlandı. Veri öncesi 1.825 olan ons altın 1.852 seviyesine kadar yükseldi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından İşsizlik Maaşı Başvuruları açıklandı. İşsizlik maaşına başvuranların sayısı 4.267 düşerek 267.000 kişi pandemi döneminin en düşük seviyesine geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu