Güncel

BİST100 endeksi

Geçtiğimiz haftanın en önemli veri akışı TCMB faiz kararıydı. TCMB, politika faizini beklentiler dahilinde 100 baz puan aşağı çekti ve politika faizi %15,00’e geriledi. Karar metnine eklenen ”Arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.” ifadesi ile Aralık ayında da faiz indirimi olabileceği algısı sonrasında geçtiğimiz hafta Dolar / TL paritesi 11,30’u test etti.

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününe küresel piyasalara paralel olarak alıcılı başlangıç yaptı. Coronavirüs vaka sayılarının Avrupa’da artış göstermesi sonrasında, Almanya’dan üst düzey yetkilinin tekrar kapanmaların gündeme geleceğini açıklaması ve Avusturya’nın bugünden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulayacağını açıklaması ile küresel piyasalardaki pozitif ivme tersine döndü. BİST100 endeksi de ulaştırma sektörü paylarının baskılanmasıyla aşağı yönlü seyirle 1.727 seviyesine kadar geriledi. Endeks, haftanın son gününü yatay tamamlarken, haftalık bazda %6,03 yükseldi.

ECB Başkanı Lagarde, Frankfurt’da düzenlenen 2021 Avrupa Bankacılık Kongresi’nde çevrimiçi yaptığı konuşmada, Avrupa’da ekonomik toparlanma ve enflasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ECB’nin Covid – 19 salgınında acil durumun sona ermesinden sonra bile ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini anlatan Lagarde, enflasyondaki mevcut artışa rağmen, önümüzdeki yıl faiz oranlarında artış olmayacağının sinyalini verdi. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Weidmann ise ‘ Çok yüksek enflasyon riskini göz ardı etmemeliyiz dikkatli olmalıyız. Enflasyonun orta vadede hedefin altına inmeme ihtimali mümkün’ açıklamasında bulundu. Euro, küresel piyasalarda değer kaybederken Euro / Dolar paritesi Temmuz 2020’den bu yana ilk kez 1,12’li seviyeleri gördü.

Bu hafta yurtiçi piyasalarda Turizm İstatistikleri, Güven  Endeksi ve ülkede sanayi kesiminin elde mevcut üretim kapasitesinin ne kadarının kullanıldığını gösteren Kapasite Kullanım Oranı verileri açıklanacak. Küresel piyasalarda Öncü PMI verileri açıklanacakken, ABD tarafında büyüme verisi ön planda olacak. Ayrıca Şükran günü sebebiyle Perşembe günü tam, Cuma günü ise yarım olmak üzere ABD piyasaları 1,5 günlük araya girecek.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu