Güncel

BİST100 endeksi

Coronavirüs salgını ve salgındaki omicron varyantı ile enflasyon ve para politikalarında normalleşmenin beklenenden yavaş olacağı endişeleri piyasalarda hakim. Artık Fed Başkanı Powell’ın da geçici yüksek enflasyon vurgusunu bir kenara bıraktığını görüyoruz.

Geçtiğimiz işlem gününe BİST100 endeksi küresel piyasalara paralel olarak alıcılı başlangıç yaptı. Endeksin dünkü yükselişinde bankacılık sektörü payları başta olmak üzere BİST30 endeksi payları etkiliydi. Endeks günü alıcılı tamamlarken, bankacılık sektörü payları yanı sıra metal ana ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları payları endeksi yukarı yönlü etkiledi. Omicron varyantının yayıldığı haberleri ile tekrar kapanmaların olabileceği endişesi ile ulaştırma sektörü payları baskılandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Bakanlık görevini Nureddin Nebati Lütfi Elvan’dan devraldı. Bakan Nebati devir teslim töreninde yaptığı açıklamada, “En önemli önceliğimiz yüksek faiz değil, yatırım ve istihdamdır” dedi. Bakan Nebati devir teslim töreni öncesinde de TBMM’de yemin etti.

Yabancılar geçtiğimiz hafta 65 milyon dolarlık hisse, 105 milyon dolarlık DİBS sattı. TCMB tarafından açıklanan veriler kapsamında, bir önceki haftaya göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,84 milyar dolar azaldı. Kurdaki sert hareketlerle DTH’lardan çözülme dikkat çekti.

Fed Başkanı Powell’ın geçici enflasyon söylemini geride bırakıp, ‘yüksek enflasyonla mücadele’ kavramına dönmesi ile varlık alım programlarını azaltıma hızını artırma sinyali, doları küresel piyasalarda değer kazandırdı. Powell, varlık alım programları hızını Aralık Toplantısında konuşacaklarını, omicron varyantının da göz önüne alınacağı yinelendi. Küresel piyasaların yanı sıra yurtiçi dinamiklere bağlı olarak Dolar / TL’nin yukarı yönlü seyri sürüyor. Yılbaşından bu yana Türk Lirası, dolar karşısında %80’e yakın değer kaybetti. Eylül ayından bu yana başlayan faiz indirimi, büyükelçi krizi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘düşük faiz’ vurgusu ile Dolar / TL 13,88’i test etti. TCMB 2014 yılından bu yana ilk kez döviz müdahalesi gerçekleştirdi. Spot ve vadeli işlem piyasasında satım tarafında işlemler gerçekleştiren TCMB sonrasında, Dolar / TL kuru 12,40’lara kadar gerilese de dün akşam Hazine ve Maliye Bakanlığı Başkanlığına Nureddin Nebati’nin atanması haberi sonrası kur 13,30’un üstünde dengelendi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu