Dünya

Çin, kovid-19 vakalarını sıfırlama konusunda kararlılığını sürdürecek

Çin genelinde Mart ayında uygulanan yeni koronavirüs (Covid-19) nükleik asit testi sonucu pozitif çıkan kişi sayısı toplam 103 bin 965’e ulaşırken, bu kişilerin 29 eyaleti kapsadığı belirtildi.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Kovid-19 Ortak Önleme ve Kontrol Mekanizması tarafından düzenlenen basın toplantısında mart ayında salgının birçok bölgede görüldüğü ve bazı bölgelerde yüksek miktarda vaka tespit edildiği belirtildi. Salgının henüz kontrol altına alınamadığı Jilin eyaletinde şimdiye kadar toplam 44 bin pozitif vaka tespit edildiği bildirildi. Shanghai kentindeki salgın durumunun ciddiyetini koruduğu ve kentte toplam 36 bin pozitif vakanın görüldüğü kaydedildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Sözcüsü Mi Feng, yaptığı açıklamada, Çin’deki yerel vaka ve asemptomatik vakaların hızla arttığını ve salgını önleme ve kontrol çalışmalarının yoğun ve karmaşık olduğunu dile getirdi.

Mi Feng, sıfırlama politikasına bağlı kalarak salgının yayılmasını mümkün olan en kısa sürede durdurmak için salgını önleme ve kontrol tedbirlerinin her noktada uygulanması gerektiğini ifade etti.

Mi Feng ayrıca, 31 Mart itibarıyla ülke çapında toplam 3 milyar 270 milyon 874 bin doz aşı yapıldığını ve tüm aşılama sürecini tamamlayan kişi sayısının 1 milyar 242 milyon 281 bine çıktığını, ülke nüfusunun yüzde 90,63’ünü kapsadığını belirtti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu