Dünya

Çin, plastik ambalaj yerine bambu ve ahşap kullanımını teşvik edecek

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ekoloji ve Çevre Bakanlığı tarafından ortaklık halinde tanıtılan eylem planı, şu hedeflere yönelik önlemleri benimseyip ayrıntılandırıyor: 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-2025) plastik maddelerin üretim ve kullanımını kısıtlamak, plastiğe seçenekler oluşturmak, çöplüklere atılan ve çevreye sızan plastik atıkların miktarını önemli oranda azaltmak.
Plana göre; perakende satış, dijital ticaret ve ekspres teslimat gibi temel sektörler, bugünden 2025 yılına değin, çöpe gidecek plastik ambalajların gereksiz/anlamsız kullanımını büyük ölçüde azaltacak adımları atacak. Öte yandan ülkede plastiğe seçenek oluşturabilecek bambu, ahşap, kağıt ve yok edilebilir/dönüştürülebilir plastik gibi malzemelerin kullanımı teşvik edilecek; ayrıca plastiğin geri dönüştürülmesi  konusunda araştırmalara hız verilecek ve bununla ilintili endüstrilerin gelişimi teşvik edilecek. 

Plan, bunlardan başka, plastik atıkların geri dönüşümünü ve işleme tabi tutulmasını tüm ülkede desteklerken; belli başlı su havzalarının, turistik alanların ve kırsal bölgelerin tüm plastik atıklardan arındırılmasını öngörüyor.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu