Güncel

Çin’de başka bir gayrimenkul şirketinin ödeme güçlüğü

Dün ABD borsalarında pozitif fiyatlama devam etti. Nasdaq teknoloji endeksi %0,81 oranında prim yaparken, S&P500 endeksi %0,42 oranında yükseldi. Bu sabah bakıldığında vadelilerde yatay bir görüntü var. Asya’da ise ana endekslerde baskı gözleniyor. Çin’de başka bir gayrimenkul şirketinin ödeme güçlüğüne düştüğüne yönelik haber akışının olumsuz etkisi şu aşamada çok belirgin değil. Günün önemli gelişmesi ise TSİ 15.30’da ABD’de açıklanacak ekim ayına ilişkin tarım dışı istihdam verisi (Beklenti: 450bin) olacaktır. Fed’in enflasyondaki geçicilik vurgusunun ardından ortalama saatlik kazançlar verisi (Beklenti aylık %0,4) de yakından izlenecekken, beklentilerden yüksek rakamlar, Powell faiz artışı için istihdam piyasasında daha fazla iyileşme görmek istediklerini söylemesine istinaden piyasalarda baskıya yol açabilir. Ancak, olası baskı sınırlı kalabilir. Neticede ECB ve Fed’in ardından dün BoE’nin de faiz değiştirmeyerek piyasa dostu kaldıklarını izledik. Yurtiçinde ise hisse piyasasında ralli havası dün de devam etti. Havacılık, Banka, Holdingler, Telekom, Gıda Perakendecisi şirketleri BIST100 endeksinin tarihi zirvesine yaklaşmasına katkı sağladı. Güçlü yükseliş isteğiyle birlikte endeks bugün tarihi zirvenin bulunduğu 1.589 seviyesinin üzerine çıkarak rekor denemesi yapabilir.
 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.


 

     

MAKROEKONOMİ

   Dün Norveç Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası toplantıları izlendi.

 • Salgın sonrası faizleri artıran ilk ülke olan Norveç Merkez Bankası dünkü toplantısında faizleri sabit tutarken aralık ayında faiz artırım sinyali verdi ve 2022’de de faiz artırımlarına devam etmesi beklenmekte. Toplantı özetinde ise yeniden açılma ile ekonomik aktivitenin salgın öncesi seviyenin üstüne çıktığı ve ekonomik aktivitedeki artışın devam ettiği ve yükselen ücretlerin enflasyonu yükseltmesinin olası olduğu vurgulandı. Özellikle, ülkede salgın kısıtlamalarının kaldırılması ve petrol fiyatlarındaki yükselişin desteğiyle ülke ekonomisi hızlı büyüme sürecine girmiş bulunuyor ve bu durumun, enflasyonist baskılara karşı Banka’nın faiz artırım sürecine girmesine neden olduğu görülüyor.
 • İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise beklentilerin aksine faizleri sabit bırakırken, varlık alım programında değişiklik yapmadı. BoE, enflasyon tahminlerini yükseltti. Önümüzdeki aylarda enflasyonun, enerji fiyatlarındaki ve gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle yükseleceğini ve nisan ayında enflasyonun %5 ile tepe noktaya ulaşmasını beklemekte. Arz sıkıntılarının gevşemesi, küresel talebin tekrar dengeye gelmesi ve enerji fiyatlarındaki normalleşme ile enflasyonda düşüşün olacağını vurgulamakta. Büyüme projeksiyonları ise düşürüldü. Salgın öncesi ekonomik büyümeye 2022’nin ilk çeyreğinde ulaşılabileceği belirtilirken, geçen toplantıda ise bu yılın son çeyreği olacağı belirtilmekteydi. 2021 yılına ilişkin büyüme tahmini %7’ye çekilirken, 2022 yılı ise %6’ya çekildi. Ayrıca BoE, özellikle iş gücü piyasasına ilişkin gelen verilerin kasım ayı Para Politikası Raporu’ndaki projeksiyonlarla büyük ölçüde uyumlu olması koşuluyla, enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine döndürmek için önümüzdeki aylarda faizi artırmanın gerekli olacağını vurguladı. Toplantı sonrası konuşan Başkan Bailey, devam eden arz sıkıntıları ile büyümenin yavaşladığını ve iç talepte yavaşlama sinyalleri olduğunu ekledi. Enflasyondaki yükselişin geçici olacağını ve para politikasının arz problemleri sorunlarını çözemeyeceğini belirtti. Faiz artırımının ne zaman olacağına ilişkin soruya ilişkin olarak ise bunu speküle etmeyeceğini belirtti.

 
Dün ABD tarafında, 30 Ekim haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklandı. 30 Ekim haftasında işsizlik maaşı başvuruları 269 bin kişi seviyesine geriledi ve böylece salgın sonrası en düşük seviyede gerçekleşti. Bu kapsamda, yeni işsizlik başvuruları üst üste dördüncü hafta boyunca 300 bin seviyesinin altında kaldı ve iş gücü talebindeki artış nedeniyle istihdam piyasası toparlanmaya devam etti.

Ayrıca ABD’de eylül ayında dış ticaret açığı aylık bazda yükselişini sürdürerek 80,9 milyar USD seviyesine ulaştı. Özellikle, dış ticaret açığının yeni bir rekor seviyeye ulaşmasında, ihracatın düşmesi ve ithalatın tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesi etkili oldu. Diğer yandan, Çin ile olan açık 3,4 milyar USD artışla 31,5 milyar USD seviyesine yükseldi. Önümüzdeki dönemde Çin ile olan dış ticaret açığının gündemde olmaya devam etmesi bekleniyor.

Avrupa’da ekim ayında bölge genelinde devam eden arz sıkıntılarının yanında enerji tedarikindeki sorunlar ve enerji fiyatlarındaki dalgalanma, artan maliyetler ve koronavirüs endişelerinin talebi baskılamasının da etkisiyle hizmet PMI’lar nihai verilere göre Fransa hariç bir önceki aya göre düşüş kaydetti, buna karşın güçlü büyüme bölgesindeki seyirlerini sürdürdüler.

Ayrıca dün TCMB, ekim ayı aylık fiyat gelişmeleri raporunu yayınladı. Yıllık enflasyonun gıda ve temel mal dışındaki gruplarda yükseldiği, yıllık enflasyona en belirgin katkıyı enerji ve tütün ürünlerinin verdiği belirtilmekte. Rapora göre B ve C göstergelerinin sınırlı gerilediği, eğilimlerinde yavaşlama görüldüğü fakat yüksek seviyelerin korunduğu belirtilmekte.

 • Hizmet enflasyonunda aylık ve yıllık enflasyonun arttığı, lokanta ve otel grubunun hizmet enflasyonunu olumsuz yönde etkilemeye devam ettiği, geçici KDV indirimlerinin sona ermesinin yansımalarının izlendiği,
 • Temel mallarda dayanıklı mallar grubu kaynaklı enflasyonun yıllık bazda gerilediği,
 • Enerji fiyatlarının aylık ve yıllık bazda arttığı belirtilirken uluslararası enerji fiyatlarının dolar bazında güçlü artış sergilediği, akaryakıt ÖTV miktarının sıfırlanmasıyla eşel mobil sisteminin sınıra ulaştığı ve uluslararası enerji fiyatlarının dolar bazında artmasının fiyatlara doğrudan yansımaya başladığı,
 • Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarının aylık bazda arttığı fakat yüksek bazın etkisiyle yıllık enflasyonun düştüğü, alt gruplar bazında işlenmemiş gıda grubunda fiyatların taze meyve sebze kaynaklı belirgin düşerken, işlenmiş gıdada sınırlı düşüş görüldüğü belirtilirken, diğer işlenmemiş gıda grubunda tarımsal kuraklığa bağlı rekolte kaybı, kur gelişmeleri ve girdi maliyetlerinin fiyatlar üzerinde etkili olmaya devam ettiği,
 • Tütün fiyatlarındaki artışın enflasyonu 0,30 puan etkilediği,
 • ÜFE genelinde yüksek fiyat artışlarının gerçekleştiği, bu gelişmede Türk lirasındaki değer kaybı başta enerji olmak üzere süregelen emtia fiyat artışları, arz kısıtlarının belirleyici olmaya devam ettiği ve TÜFE üzerinde ÜFE kaynaklı baskıların sürdüğü belirtilmekte.

Diğer yandan, Türkiye reel efektif döviz kuru endeksi ekim ayında aylık bazda %4,1 oranında azalışla 60,37 seviyesine gerileyerek TL’nin zayıfladığına işaret etti ve böylece haziran ayında gördüğü tarihi dip seviyeden devam eden üç aydır ki yükselişini sonlandırdı.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da ekim ayına ilişkin istihdam piyasası verileri takip edilecek. Bu kapsamda, ekim ayına ilişkin tarım dışı istihdam, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri takip edilecek.  ABD’de eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam artışı 194 bin kişi ile beklentilerin oldukça altında artmıştı.  Ücretler ise eylül ayında yıllık bazda %4,6’ya yükselmişti, ki salgın öncesi %3 civarındaydı. Ayrıca eylül ayında federal ek yardımların sona ermesi ile istihdamda belirgin artış bekleniyordu. Eylül ayında beklenen katkıyı yapamadı fakat önümüzdeki aylarda istihdama olumlu yansıyacaktır. Nitekim ABD’de ekim ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam verisi beklentilerin üstünde 571 bin kişi artarak tarım dışı istihdam verisi öncesi istihdam piyasasına yönelik olumlu sinyal verdi. Bu çerçevede, ekim ayında tarım dışı istihdam artışının 450 bin kişi seviyesine yükselmesi, işsizlik oranının ise %4,7 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançların ise aylık bazda %0,4 oranında artması bekleniyor.

Avrupa tarafında ise, TSİ 10’da Almanya’da eylül ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Küresel tedarik zincirindeki sıkıntıların yansımasını gördüğümüz bir başka veri de Almanya’nın ağustos ayına ilişkin sanayi üretimi verisi olmuştu. Ağustosta sanayi üretimi %4 düşmüştü. Ayrıca TSİ 13’te Euro Bölgesi’nde eylül ayına ilişkin perakende satışlar verisi takip edilecek. 

Yurt içi tarafta ise, TSİ 17.30’da ekim ayına ilişkin Hazine nakit dengesi verisi takip edilecek. Hazine nakit dengesi eylül ayında 32,9 milyar TL açık verirken, 12 aylık kümülatif nakit açığı, 114 milyar TL’den 116 milyar TL’ye sınırlı yükselmişti. Yıla başlarken %4 seviyelerinde olan Hazine nakit açığı/GSYH oranı da eylülde bir önceki aya göre yatay kalarak %1,96 seviyelerinde gerçekleşmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ekim-Aralık dönemi iç borçlanma stratejisinde ekim ayı için iç borçlanma hedefi 40 milyar TL olarak açıklanmıştı. Hazine bu ay hesaplamalarımıza göre yaklaşık 33,1 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi ve hedeflenenin altında borçlandı. Anapara ödemesinin 37,3 milyar TL olduğunu varsaydığımızda Hazine’nin bu ay 4,2 milyar TL net iç ödeme gerçekleştirdiğini hesaplamaktayız. Hazine bu ay dış borçlanmaya gitmezken, dış borç anapara ödemesinin ise 0,3 milyar TL olduğunu varsaydığımızda 0,3 milyar TL net borç ödeme gerçekleştirdiğini öngörmekteyiz. Böylelikle Hazine’nin ekim ayında toplamda yaklaşık 4,5 milyar TL net borç ödemesi yaptığını hesaplıyoruz. Ekimde Hazine’nin TCMB Analitik Bilanço’dan kasa hareketlerine baktığımızda kasa bakiyesinin önceki aya göre 2,5 milyar TL azaldığını görmekteyiz. Bu açıdan ekim ayında nakit dengesini önceki aya göre daha olumlu beklemekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Aksa Akrilik (AKSA, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 3Ç2021’deki net dönem karı yıllık %154,7 oranında artarak 343,8mn TL’ye yükselmiştir. Aksa Akrilik’in satış gelirleri 3Ç2021’de 2.233mn TL gerçekleşerek geçen yılın üçüncü çeyreğine göre %102,4 oranında büyüme kaydederken, brüt kar 438,9mn TL ile yıllık %55,3 oranında artmıştır. Faaliyet giderleri ise aynı dönemler itibarıyla %81,7 oranına artarak 67,5mn TL’ye çıkan Şirket’in FAVÖK’ü 404mn TL gerçekleşmiş ve yıllık %45,2 oranında artış kaydetmiştir. FAVÖK marjı ise %18,1 olmuştur. (3Ç2021: %25,2) Diğer yandan, Şirket bu çeyrekte 25,3mn TL net finansman gideri yazmıştır.

Üçüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 9A2021’deki net dönem karı 768,1mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 182,4mn TL net dönem karı elde edilmişti.

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Şirket 3Ç2021’de 325,3mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Ortalama piyasa beklentisi 341mn TL idi. Bir önceki yılın aynı döneminde 133,2mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti. Yılın üçüncü çeyreğinde şirketin satış gelirleri hem bir önceki yılın aynı dönemine göre %97,6 oranında artmış hem de piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşerek 3.559mn TL olmuştur. Yine geçen senenin üçüncü çeyreğine göre brüt kar da %80,3 artıp 554.6mn TL olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %53,2 oranında artarak 42,1mn TL’ye yükselmiştir. Böylece net faaliyet karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %90,4 oranında artarak 501,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket 3Ç2021’de 91,5mn TL net finansman gideri (3Ç2020’de 74,5mn TL net finansman gideri kaydetmişti) kaydetmiştir. 32,6mn TL’lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı 325,3mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Eylül dönemi dokuz aylık ana ortaklık net dönem karı 813,3mn TL’ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 355,5mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Anadolu Efes (AEFES, Pozitif): Anadolu Efes’in 2021 yılı 3. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 556,4mn TL ile piyasanın kar beklentisi olan 480mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin 3Ç2020 ana ortaklık net dönem karı 449mn TL idi. Satış gelirleri 3Ç2021’de 3Ç2020’ye göre %34,9 oranında artan şirketin brüt karı %24 oranında artarak 4.368mn TL’ye yükselmiştir. Diğer taraftan brüt kar marjı 3,1 puan azalışla 37,1’i göstermiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %34,1 oranında artış kaydederek 2.623mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 31,9mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece şirketin faaliyet karı 1.777mn TL’yi göstermiştir. 3Ç2020’de faaliyet karı 1.451mn TL idi. 3Ç2021 Faaliyet kar marjı ise yıllık 1,5 puan azalışla %15,1 seviyesini göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden giderler 46,5mn TL olmuştur. 3Ç2021’de özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan ise 22,8mn TL zarar kaydedilmiştir. Böylelikle finansman gideri öncesi faaliyet karı 1.708mn TL’yi göstermiştir. Finansman tarafında ise 3. çeyrekte 374,6mn TL gider kaydedilmiştir. 3Ç2020’de 73,2mn TL finansman gideri oluşmuştu. 244,1mn TL’lik vergi gideri sonrasında 1.089mn TL’lik net dönem karı elde edilmiş olup, bu tutarın içerisinde 532,9mn TL’si kontrol gücü olmayan paylara ait kar olduğu için ana ortaklık payına düşen net dönem karı 556,4mn TL olmuştur.

Üçüncü çeyrekteki kar rakamıyla birlikte şirketin 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 1.267mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 688,8mn TL idi.

Şirket yüksek enflasyon ortamıyla birlikte emtia ve hammadde fiyatlarındaki artış eğiliminin, 2. yarının başından itibaren finansalları etkilemeye başladığını belirtmiştir. 2021 yılı için bira grubu hacim ve gelir beklentileri korunurken, FAVÖK marjı hedefi temkinli olarak teyit edilmiştir. Diğer yandan, ilk yarıyıl sonunda 2021 için verilmiş olan bir önceki meşrubat operasyonları öngörüsü organik bazdaydı. Özbekistan Operasyonu’nun 2021 yılının son çeyreği itibarıyla bünyeye katılmış olmasının, meşrubat operasyonları satış hacmi ve net satış gelirleri büyümesini sadece birkaç puan etkileyeceği, FAVÖK marjında ise sınırlı bir düşüşe neden olacağı beklenmektedir. Fakat yıl başından bugüne kadar süren yüksek operasyonel ivme ve yıl sonuna kadar kalan zamana yönelik artan öngörülebilirlik çerçevesinde, Anadolu Efes’in gelir hedefine de yansıyan, meşrubat operasyonları hacim ve kur etkisinden arındırılmış net satış geliri büyümesinde organik bazda sınırlı bir yukarı yönlü potansiyel bulunmaktadır. Bunun sonucunda,
 

 • Konsolide Satış Hacminin orta-yüksek tek haneli oranda büyümesi beklenmektedir. (önceki: orta tek haneli)
 • Bira Grubu Satış Hacminin düşük tek haneli oranda büyümesi beklenmektedir. (öncekiyle aynı)
 • Meşrubat Grubu Satış Hacminin düşük-orta 10’lu yüzdelerde büyümesi beklenmekte, bu beklenti Özbekistan’ın 4. çeyrek finansallarına etkisini de içermektedir.  (önceki: yüksek tek haneli)
 • Konsolide Net Satış Gelirlerinin her iki iş segmentinin de katkısıyla kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak yüksek onlu/düşük 20’li yüzdelerde artması beklenmektedir. (önceki: kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak yüksek-10’lu yüzdelerde büyüme) 
 • Bira Grubu Net Satış Gelirlerinin kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak, düşük 10’lu yüzdelerde artması beklenmektedir. (öncekiyle aynı)
 • Meşrubat Grubu Net Satış Gelirlerinin kur çevrim farkının etkisinden arındırılmış olarak konsolide net gelir büyümesinin yüksek 20’li/düşük 30’lu yüzdelerde olması beklenmekte, bu beklenti Özbekistan’ın 4. çeyrek finansallarına etkisini de içermektedir. (önceki: düşük/orta 20’li yüzdelerde büyüme)

Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Aygaz’ın 2021 yılının üçüncü çeyreğinde net dönem karı 336,4mn TL ile hem ortalama piyasa net kar beklentisi olan 235mn TL’nin hem de bizim net dönem kar beklentimiz olan 254mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, finansman giderinin düşük gerçekleşmesi ile vergi gideri beklentimize karşın vergi geliri kaydedilmesi etkili olmuştur. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 82,5mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Şirketin üçüncü çeyrek satış gelirleri, satış miktarındaki %15’lik artış ve satış fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre %56,6 oranında artarak 4.768mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar da %28,5 oranında artarak 432,5mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 3Ç2020’deki %11,1’den toptan satış miktarının toplam içindeki payının artmasının etkisiyle %9,1 seviyesine inmiştir. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %42,9 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 0,9mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece Şirket’in faaliyet karı 192,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç2020’de Aygaz 171,8mn TL faaliyet karı kaydetmişti. Şirket’in FAVÖK’ü de aynı dönemde %16,1 oranında artarak 241,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. İştiraklerden ise 3Ç2020’deki 11,7mn TL’lik gidere karşın 3Ç2021’de 125,2mn TL gelir kaydedilmiştir. Üçüncü çeyrekte Tüpraş’ın 99mn TL (3Ç2020’de -42mn TL), Entek’in de 25mn TL (3Ç2020’de 29mn TL) katkısı olmuştur. Şirket’in finansman giderleri de 44,9mn TL’den 20,7mn TL’ye gerilerken, 22,9mn TL’lik vergi geliri sonrası net dönem karı 336,4mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Eylül dönemi karı 520,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Aygaz 103,1mn TL net dönem zararı kaydetmişti.

Aygaz 2021 yılı beklentilerinde otogaz satış miktarını, 690-720bin tondan 670-700bin tona revize etmiştir.  Diğer taraftan, 285-295 bin ton olan tüplügaz satış miktarını ile %41,0-43,0 tüplügaz pazar payı ve  %21,5-%22,5 aralığında otogaz pazar payı beklentilerini aynen korumuştur.
  
Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Pozitif): Tüpraş’ın 3Ç2021 ana ortaklık net dönem karı 988mn TL ile hem ortalama piyasa beklentisi 1.128mn TL’nin hem de bizim beklentimiz olan 1.068mn TL’nin bir miktar altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, finansman giderlerinin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur. Diğer taraftan şirketin FAVÖK’ü ise 2.716,4mn TL ile piyasa beklentisi olan 2.290mn TL’nin (bizim beklentimiz 2.308mn TL idi) üzerinde gerçekleşmiştir. Tüpraş 3Ç2020’de 420,1mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

Tüpraş’ın satış gelirleri 3Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre, satış miktarındaki %19,3’lük artışa ilaveten, petrol fiyatlarının yüksek seviyede seyretmesine bağlı olarak %140,6 oranında artarak 41 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. %96,5 ile görece yüksek kapasite kullanımı (3Ç2020 kapasite kullanımı %88,5) ve toparlanan talebe bağlı marjlardaki güçlü iyileşme ile petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak kaydedilen 511mn TL’lik stok gelirinin (2Ç2021 1.407mn TL 3Ç2020’de 1.439mn TL stok karı) katkısıyla brüt karı %156,9 oranında artarak 3.058mn TL’ye yükselmiştir. Akdeniz rafineri marjında ikinci çeyrekte başlayan toparlanma üçüncü çeyrekte artarak devam etmiş ve marjlar 2,8$/varil (2Ç2021 0,32$/varil; 3Ç2020 -2,0$/varil ) olarak gerçekleşmiştir. Tüpraş’ın net rafineri marjı ise 3Ç2020’deki 2,1$/varilden, görece düşük stok gelirine karşın, marjlardaki güçlü iyileşme ve yüksek kapasite kullanımının etkisiyle 3Ç2021’de 5,9$/varile (2Ç2021’de 4,6$/varil) yükselmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %56,6 oranında artarken, diğer faaliyetlerden net giderler 3Ç2020’deki 491,8mn TL’den 3Ç2021’de 99,6mn TL’ye gerilemiştir. Böylece 2.176mn TL faaliyet karı elde edilmiştir. (3Ç2020’de 199mn TL faaliyet karı). Şirket’in FAVÖK’ü de bir önceki yıla göre %182,7 oranında artarak 2.716,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki çeyrek görece yüksek stok gelirine karşın 2.522mn TL FAVÖK kaydedilmişti. Üçüncü çeyrekte iştiraklerden 244,1mn TL gelir kaydedilirken, finansman tarafında ise 1.266,3mn TL gider kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle Şirket’in ana ortaklık net dönem karı 988mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı, 1.927,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 2.870mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

Tüpraş, üçüncü çeyrekte gerçekleşen güçlü rafineri marjlarının etkisiyle 2021 yılı beklentileri güncellemiştir. Buna göre Tüpraş 2021 yılı için Akdeniz net rafineri marjı beklentisini 0,0-0,5$/varil’den 1,5-2,05$/varile, kendi net rafineri marjı beklentisini de 2,5-3,5$/varil’den 4,5-5$/varil’e yükseltirken, yatırım harcamaları beklentisini de yaklaşık 200mn dolardan 175mn dolara çekmiştir. Diğer taraftan, Şirket %85-90 kapasite kullanım oranıyla 25-26mn ton olan üretim miktarı ile 26-27mn ton olan satış miktarı beklentisini ise değiştirmemiştir.
  
MLP Sağlık (MPARK, Nötr): Şirket 2021 yılının 3. Çeyreğinde 17,7mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Ortalama piyasa beklentisi 41mn TL ana ortaklık net dönem karı idi. Bir önceki yılın aynı döneminde ise Şirket 4,3mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %39,3 artarak 1.498mn TL olurken brüt kar %57,4 oranında artarak 435,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderleri ise aynı dönemde %77,1’lik artışla 120,8mn TL olmuştur. Şirket aynı zamanda diğer faaliyetlerinden 7,2mn TL gider kaydetmiştir. Böylece net faaliyet karı %29,4 oranında artmış ve 307,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin 147mn TL’lik finansman ve 106,1mn TL’lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı 17,7mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrekteki karıyla birlikte şirketin 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 165mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde Şirket 23,2mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Negatif): Şirket 3Ç2021’de 45,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Geçen yılın aynı döneminde 25,9mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. Şirket’in satış gelirleri 3Ç2021’de 484,4mn TL gerçekleşerek yıllık %23,6 oranında artış göstermiştir. Brüt kar ise satış maliyetlerindeki yüksek artışın etkisiyle %29,5 oranında azalarak 25,9mn TL’ye gelirlerken, brüt kar marjı 4 puan azalmış ve %5,3 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler %29,2 artışla 59,1mn TL, diğer faaliyet giderleri 10,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Böylece 3. çeyrekte 44,1mn TL net faaliyet zararı oluşmuştur. Yatırım faaliyetlerinden 0,3mn TL gelir kaydedilmiştir. Şirket’in net finansman giderleri ise 3. çeyrekte 21,9mn TL gerçekleşerek vergi öncesi 65,9mn TL’lik zarar yazılmasını sağlamıştır. 20mn TL’lik vergi geliri sonrasında ana ortaklık net dönem zararı 45,4mn TL’yi göstermiştir.

Üçüncü çeyrekteki net dönem zararıyla birlikte şirketin 9 aylık ana ortaklık net dönem zararı 136,9mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki 9 aylık ana ortaklık net dönem zararı 10,4mn TL idi.

Sabancı Holding (SAHOL, Sınırlı Pozitif): Sabancı Holding’in 2021 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %105 oranında artarak 3.392,4mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 2.080mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 2.103mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Yüksek kar rakamında Aksigorta ve Agesa’nın tam konsolidasyona geçiş esnasında taşınan değerlerin gerçeğe uygun değere getirilmesi kaynaklı 1.359mn TL’lik gerçeğe uygun değer farkının yatırım faaliyetlerinden gelirlerde muhasebeleştirilmesi etkili olmuştur. Üçüncü çeyrekte Çimento grubu karlılığı beklentilerden zayıf gelirken, Akbank’ın karlılığının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi Holding’in konsolide karlılığını desteklemiştir.

Üçüncü çeyrek yüksek kar rakamıyla birlikte Holding’in Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %78,5 oranında artarak 6.856,7mn TL’ye ulaşmıştır.
 
Şok Marketler (SOKM, Sınırlı Pozitif): Şirket 3Ç2021’de 118,6mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Piyasanın kar beklentisi 111mn TL idi. Bir önceki yılın aynı döneminde 53,3mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti. Şirket’in satış gelirleri yıllık %31,5 oranında artarak 7.212mn TL’ye çıkarken, brüt kar %31,6 oranında yükseliş kaydetmiş ve 1.679mn TL’yi göstermiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler ise %32,9 oranında artarak 1.247mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 111,1mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı 320,2mn TL’yi göstermiştir. 3Ç2020’de faaliyet karı 196,9mn TL idi. Şirket’in 3Ç2021 FAVÖK’ü ise %26 artışla 645,7mn TL olurken FAVÖK marjı 0,4 puan azalışla %9 seviyesinde gerçekleşmiştir. 34,3mn TL yatırım faaliyetlerinden gelir kaydedilirken, şirketin 3Ç2021’deki finansman gideri 198,3mn TL olmuştur. 40,4mn TL’lik vergi giderinin ardından şirketin ana ortaklık payına düşen net dönem karı 118,6mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 9A2021’deki ana ortaklık net dönem karı geçen yılın ilk 9 ayına göre %188,2 oranında artarak 314,4mn TL’ye yükselmiştir.

Torunlar GYO (TRGYO, Nötr): Torunlar GYO’nun 3Ç2021’deki (konsolide) net dönem karı 153,6mn TL net olarak gerçekleşmiştir. Şirket geçen yılın üçüncü çeyreğinde 177,2mn TL net dönem zararı yazmıştı. Bizim bu yılın üçüncü çeyreğindeki net dönem karı beklentimiz 168mn TL iken, piyasanın ortalama kar beklentisi 174mn TL idi. Torunlar GYO’nun 3Ç2021’deki satış gelirleri 427,7mn olarak gerçekleşmiş ve yıllık %31,3 oranında büyüme kaydetmiştir. Şirket’in kira gelirleri yıllık %32,4 oranında artarak 3Ç2021’de 221,4mn TL’ye yükselirken, konut ve ofis satış gelirleri 136,9mn TL ile geçen yılın üçüncü çeyreğine göre %5,9 oranında artış göstermiştir. Şirket’in brüt karı ise 323,3mn TL ile yıllık %62,1 oranında yükselmiştir. Brüt kar marjı da %75,6 (3Ç2020: %61,2) olmuştur. Diğer yandan, bu çeyrekte 160,6mn TL net finansman gideri (3Ç2020: 375,9mn TL net finansman gideri) yazılmıştır.

Üçüncü çeyrek karı sonrasında Torunlar GYO 9A2021’de 67,2mn TL kar yazmıştır. Geçen yılın aynı döneminde 444,4mn TL zarar yazılmıştı.

Turkcell (TCELL, Pozitif): Turkcell’in 2021 yılı 3. çeyreğe ait ana ortaklık net dönem karı 1.429mn TL ile hem 1.218mn TL’lik beklentimizin hem de 1.285mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada beklentimizden yüksek gerçekleşen satış gelirleri ve düşük gerçekleşen finansman giderleri kaydedilmesi etkili olmuştur. 3Ç2020’de şirketin ana ortaklık net dönem karı 1.211mn TL idi. Şirketin 2021 3. çeyrek toplam hasılatı 2020 3. çeyreğe göre %22,3 artışla 9.354mn TL olmuştur. Bu büyümeyi temel olarak, Turkcell Türkiye’nin büyüyen abone bazı, artan veri ve dijital servis gelirlerinin yanı sıra uluslararası operasyonlar ve cihaz satışları desteklemiştir. Toplam maliyetler %22,6 artarken, brüt kar %21,6 artışla 2.926mn TL’ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 0,2 puan azalarak %31,3 olmuştur. 3Ç2021 operasyonel giderleri 2020’nin aynı dönemine göre %35,3 artmıştır. 3Ç2021’de diğer faaliyetlerden 240mn TL gelir kaydedilmiştir.(3Ç2020’de 1.213mn TL net gelir kaydedilmişti) Böylece, 3Ç2021 faaliyet karı 3Ç2020’ye göre %19,8 azalışla 2.516mn TL’ye gerilemiştir. Faaliyet kar marjı 14,1 puanlık azalışla %26,9 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan Şirket’in 2021 yılı 3. çeyrek FAVÖK’ü 2020’nin aynı dönemine göre %18,7 artışla 4.030mn TL’ye yükselmiştir. FAVÖK marjı ise 1,3 puanlık azalışla %43,1 olarak gerçekleşmiştir. 22,1mn TL’lik net yatırım faaliyetlerinden gider, 64,1mn TL’lik TFRS 9’a ilişkin gider ile 2,1mnTL’lik iştiraklerden zararlar sonrasında finansman öncesi faaliyet karı 2.472mn TL’yi göstermiştir. Şirketin 3Ç2021 net finansman giderleri 641,6mn TL olmuştur. 3Ç2020’deki net finansman gideri 1.561mn TL idi. 401,6mn TL’lik vergi gideri sonrası, ana ortaklık net dönem karı 3Ç2020’ye göre %18 artarak 1.429mn TL olmuştur.

Üçüncü çeyrekteki net dönem karıyla birlikte şirketin 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 3.647mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 2.935mn TL idi.

Sonuçların ardından Şirket 2021 yılı beklentilerini revize etmiştir. 2021 yılı için gelir büyümesi beklentisi ~%18’den ~%20’ye, FAVÖK marjı hedefi ise ~14,3 milyar TL’den ~14,5 milyar TL’ye yükseltilmiştir. Operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı beklentisi ise ~%21-22 bandından ~%21’e çekilmiştir.

Ayrıca, Şirketin Yönetim Kurulu, Paycell markasıyla hizmet veren bağlı ortaklığı Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.’nin mevcut ve farklı pazarlarda büyümesinin hızlandırılarak iş hacminin büyütülmesi stratejisi kapsamında, şirkete kaynak sağlanması amacıyla kısmi hisse satışı alternatiflerini değerlendirmeye karar vermiştir. Satış sürecinin yönetimi için yetki verilecek olup, potansiyel yatırımcılarla görüşmeler bu ay itibarıyla başlatılacaktır. Haber sonrası Turkcell günü %6,25’lik yükselişle tamamlamıştır.

Ülker Bisküvi (ULKER, Nötr): Ülker’in 2021 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı 2,5mn TL ile hem ortalama piyasa beklentisi olan 32mn TL’nin, hem de bizim beklentimiz olan 28mn TL’nin bir miktar altında gerçekleşmiştir. Diğer taraftan Şirket’in FAVÖK’ü ise 686,6mn TL ile 478mn TL’lik piyasa beklentisini aşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 248,1mn TL ana ortaklı net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, satış hacmindeki %5’lik artışın da katkısıyla, %29,9 oranında artarak 2,976mn TL’ye ulaşırken, şirketin brüt karı ise maliyetlerdeki görece yüksek artışa bağlı olarak %19,1 oranında artmış ve 804,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde şirketin operasyonel giderleri %27,1 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 5,9mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece şirketin faaliyet karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,8 oranında artarak 449,3mn TL’ye çıkmıştır. Şirket’in FAVÖK’ü ise %18,5’lik artışla ile 686,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden 3Ç2020’deki 1.090mn TL’lik gelire karşın 3Ç2021’de 121mn TL gider kaydedilirken, finansman gideri ise 3Ç2020’deki 1.410mn TL’den 3Ç2021’de 289mn TL’ye gerilemiştir. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi net dönem karı 39,3mn TL olurken, 6,1mn TL’lik vergi gideri ve 30,7mn TL’lik azınlık payı düşüldükten sonra ana ortaklık net dönem karı 2,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek düşük kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,9 oranında azalarak 654,7mn TL olarak gerçekleşmiştir.
 
Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Vakıfbank’ın 2021 yılının üçüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %16,2 oranında artarak 767,4mn TL’ye yükselmiştir. Bizim net kar tahminimiz 690mn TL iken piyasanın ortalama kar beklentisi 719mn TL idi. Ayrıntılar için tıklayınız…

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Negatif): Şirket 3Ç2021’de 31,6mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde ise Şirket 44,2mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri 3Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %35 artıp 2.766mn TL’ye çıkarken brüt kar %15,8 artmış ve 596,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise %21,6 olmuştur. Zorlu Enerji’nin faaliyet giderleri bu çeyrekte 96,6mn TL olurken, FAVÖK’ü 3Ç2021’de 670,9mn TL ile geçen yılın üçüncü çeyreğine göre %12,7 oranında artış göstermiştir. FAVÖK marjı ise 4,8 puanlık azalışla %24,3 olmuştur. Son olarak Şirket’in bu çeyrekte 702,3mn TL net finansman gideri ve 49,3mn TL vergi gideriyle beraber ana ortaklık net dönem zararı 31,6mn TL olmuştur.

Üçüncü çeyrekteki zarar rakamıyla birlikte Şirket 2021 yılı ilk 9 aylık dönemindeki ana ortaklık net dönem zararı 55,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket geçen yılın aynı döneminde 98,6mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

SEKTÖR HABERLERİ 

Halka Arz: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Elite Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin 16,30 liradan ve İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş’nin 11,85 liradan halka arz başvurusunu onayladığını açıkladı. (Kaynak: BloombergHT)

Gıda: Birleşmiş Milletler’in buğdaydan sebzeye kadar gıdaları takip eden FAO gıda endeksi Ekim ayında 129,2’den 133,2’ye yükselerek Temmuz 2011’den beri en yüksek seviyeye tırmandı. Bu rekor artışın enflasyonist baskıları, Merkez Bankalarının enflasyon endişelerini ve küresel açlık krizini daha da artırması bekleniyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün raporunda Ekim ayında en büyük fiyat artışlarının tahıl ve sıvı yağlardaki yüksek maliyetlerden kaynaklandığı belirtildi. (Kaynak: BloombergHT)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Sınırlı Pozitif): Şirket 3Ç2021’de (konsolide) 65,7mn TL net dönem karı kaydetmiştir. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 222,1mn TL zarar yazılmıştı.  Şirket’in satış gelirleri 3Ç2021’de 123,7mn TL gerçekleşerek yıllık %52,2 oranında artarken, brüt kar 98,2mn TL ile yıllık %62 oranında artmıştır. Brüt kar marjı ise 4,8 puan artarak 3Ç2021’de %79,4 olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, bu yılın üçüncü çeyreğinde 70,8mn TL net finansman gideri (3Ç2020: 276,9mn TL net finansman gideri) kaydedilmiştir.

Üçüncü çeyrek karına karşın Şirket 9A2021’de 250mn TL net dönem zararı yazmıştır. Geçen yılın aynı döneminde 435,5mn TL zarar kaydedilmişti.

Girişim Elektrik (GESAN): Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. ile Türk bir müteahhitlik firması arasında Semerkant Kültür Merkezi Orta Gerilim Elektrik Aksamları’nın tedariki için sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme toplam bedeli vergiler hariç 1,3mn USD’dir.

Kontrolmatik (KONTR): İştiraki “Plan S Uydu ve Uzay Teknolojileri A.Ş.” geliştirdiği IoT (internet of things) test uyduları için, 2022 yılında 3 adet uydunun yörüngeye gönderilmesine yönelik anlaşma imzalamıştır. Fırlatmalar SpaceX Falcon 9 roketleri ile 2022 yılı 3. Çeyrekte 1 adet ve 2022 yılı 4. Çeyrekte 2 adet olmak üzere yapılacaktır.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket’in 3Ç2021’deki ana ortaklık net dönem karı geçen yılın 3. çeyreğine göre %67,8 oranında artarak 10,8mn TL’ye yükselmiştir. Fonet’in satış gelirleri 3Ç2021’de 23mn TL gerçekleşerek geçen yılın üçüncü çeyreğine göre %56,9 oranında büyüme kaydederken, satışların maliyeti %36,3 artarak 10mn TL olmuştur. Böylece brüt kar %77,4 oranında artmış ve 13mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar majı 6,6 puanlık artışla %56,7 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderleri ise aynı dönemler itibarıyla %29,4 oranına artarak 3,4mn TL’ye çıkan Şirket, 1,1mn TL diğer faaliyet geliri kaydetmiştir.

Üçüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 2021 yılı 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 25,2mn TL olmuş ve yıllık %43 oranında artış kaydetmiştir.
 
FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %16 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 56 milyar TL’lik (%16’dan, 7 gün vadeli) repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 330 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,60 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,51-%1,61 bandında hareketin ardından %1,52 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 30 baz puana varan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu