Güncel

Çin’de gayrimenkul sektörüne yönelik borç endişesi

Bir süredir kırılgan bir görüntü çizen küresel borsalar, Çin’de gayrimenkul sektörüne yönelik borç endişesinin artmasıyla haftaya sert düşüşlerle başladı. Gün içerisinde majör endekslerde %3’e varan düşüşler gözlendi. Hisse senedi oynaklık endeksi de eşik 20 seviyesinin üzerine çıkarak 28’li seviyelere kadar yükseldi. Diğer yandan, ABD borsalarında kapanışa doğru kısmi bir alım dalgası görüldü ve S&P500 endeksindeki kayıp %1,7 olarak gerçekleşti. Kapanışa doğru gelen alım dalgasının bu sabaha da etki ettiğini gözlemliyoruz. ABD vadelileri %0,5 civarında alıcılı. Asya’da ise tatilden dönen Japonya hariç kayıplar telafi ediliyor. Küresel borsalarda bu sabah gözlenen hareketle birlikte BIST100 endeksi de güne %0,5 – %0,7 arasında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yurtdışı borsalarda tekrar satış gözlenmedikçe endeks 1.400 seviyesinin üzerinde kalmak isteyebilir. Aksi durumda 1.382 desteği önemli gözüküyor.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Almanya’da ağustos ayına ilişkin ÜFE, aylık bazda %1,5 oranında artışla beklentileri aşarken, yıllık bazda ise güçlü sanayi sektörü görünümü, tedarik zinciri sorunları ve arz kısıtlarıyla %10,4 seviyesinden %12 seviyesine yükseldi ve Aralık 1974’ten bu yana üretici maliyetlerinde görülen en büyük artış olarak kaydedildi.
Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, ağustos ayına ilişkin konut piyasası verileri takip edilecek. Bu kapsamda, TSİ 15.30’da aylık bazda ağustos ayına ilişkin konut başlangıçlarının %0,6 oranında artması beklenirken, inşaat izinlerinin ise %2,2 oranında gerilemesi bekleniyor.

Avrupa tarafında, TSİ 10.05’te ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un konuşması izlenecek. Bunun yanında, TSİ 10.30’da İsveç Merkez Bankası’nın politika faiz oranını %0 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.  

Asya tarafında ise, bugün Çin piyasaları Sonbahar Festivali tatili nedeniyle kapalı olacak.

Bunun yanında, TSİ 12’de OECD’nin Ekonomik Görünüm Raporu yayınlanacak.

Yurt içi tarafta Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün 2 ihale düzenleyecek ve 1 kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirecek.

Dün yurt içinde TCMB tarafından temmuz ayına ilişkin uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri açıklandı. Net uluslararası yatırım pozisyonu, bir ülkenin yurt dışı finansal varlıkları ile yurt dışına olan finansal yükümlülüklerinin arasındaki fark olarak adlandırılmaktadır. Net uluslararası yatırım pozisyonu temmuz ayında bir önceki aya göre 5,1 milyar USD azalışla -290 milyar USD seviyesine geriledi. Temmuzda net uluslararası yatırım pozisyonu açığındaki düşüşte, varlıklardaki 6,5 milyar USD’lik artışa karşın, yükümlülüklerdeki 1,4 milyar USD ile daha sınırlı artış etkili oldu. Özellikle, temmuzda varlıklardaki artışta rezerv varlıklardaki 8,1 milyar USD’lik artış, yükümlülüklerdeki artışta ise doğrudan yatırımlardaki artış öne çıktı. Türkiye’nin uluslararası yatırım pozisyonu/GSYH oranına 2010 yılından bu yana bakıldığında, en düşük seviyeyi 2020 yılı sonu itibarıyla -%54,8 seviyesiyle görmüştü, haziranda -%38,6 seviyesine ve ardından temmuzda ise -%37,9 seviyesine kadar iyileştiği görülmektedir.

Ayrıca dün Hazine ve Maliye Bakanlığı ağustos ayına ilişkin Merkezi Yönetim Borç Stoku İstatistikleri’ni yayınladı. Toplam brüt borç stoku önceki aya göre sınırlı artarak 2,04 trilyon TL oldu. Detaylara bakıldığında önceki aya göre anlamlı değişimler görülmemekte. Dış piyasalarda eurobond ihracının ve yurt içinde döviz cinsinden borçlanmanın olmadığı ayda döviz borcunun payı kısmi gerileyerek %56,4 oldu. İç borç stokunun payı %57,3 olurken, dış borç stokunun payı ise %42,7 oldu. Borcun %68,8’i sabit faizli enstrümanlardan oluşurken, geri kalan %31,2’si değişken faizli enstrümanlardan oluştu.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 17 Eylül haftasında toplam rezervlerin arttığını, net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 0,6 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 120,8 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 1,1 milyar USD arttı. Buna göre net uluslararası rezervin 0,5 milyar USD azalarak 28,4 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. Geçen hafta yurt içi bankalarla olan swap miktarı 0,42 milyar USD artarak rezervleri artırıcı yönde etkide bulundu. Ayrıca geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı 2,25 milyar USD tutarında dış borçlanmaya gitmişti, ilgili bakiyenin dün itibarıyla Hazine hesaplarına girmesi, gelecek hafta açıklanacak olan rezerv rakamlarını olumlu yönde etkileyecektir.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Arçelik (ARCLK, Nötr): 20.09.2021 tarihinde 31,46 TL – 31,70 TL fiyat aralığından (ortalama 31,6066 TL) 2,8mn adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 21,55mn adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %3,1891)

10 Ağustos 2021 Tarihli Arçelik Raporumuz için tıklayınız…

Enka İnşaat (ENKAI, Sınırlı Pozitif): ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. iştiraklerinden ENKA UK Construction Ltd. ile GE Steam Power Ltd. arasında HPC Borulama Prefabrikasyon ve Montaj İşleri kontratı imzalanmıştır. İngiltere’nin Somerset bölgesinde yapımı devam etmekte olan Hinkley Point Nükleer Enerji Santralinin her iki ünitesinin türbin adalarındaki tüm borulama işlerini kapsayan proje, toplam 184 milyon İngiliz Sterlini bedelinde olup, projenin 56 ayda tamamlanması öngörülmektedir.

Diğer yandan, Şirket’in %90’ına sahip olduğu iştiraki, ENKA Renewables LLC firması, Gürcistan’daki Namakhvani Cascade HES Projesi’nin geliştirilmesi, inşası, sahiplenilmesi ve işletilmesi kapsamında Gürcistan Devleti ile 25 Nisan 2019 tarihinde imzaladığı Yap-İşlet Sözleşmesini, uzun süredir devam eden sözleşme ihlalleri ve mücbir sebeplerden dolayı feshetmek için Gürcistan Devletine bildirimde bulunmuştur. Proje, Enka’nın Haziran sonundaki 3.581mn dolarlık toplam bakiye siparişleri toplamına dahil edilmemişti.

Good-Year (GOODY, Nötr): Yönetim Kurulu’nun 20 Eylül 2021 tarihli kararı uyarınca, 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin kurumlar vergisi matrahının artırılması bildiriminde bulunmuştur. Söz konusu kurumlar vergisi matrahı artırımı kapsamında toplam 16,34mn TL olmak üzere İstanbul Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’na peşin ödeme yapılacaktır.

Şişe Cam (SISE, Nötr): 20 Eylül 2021 tarihinde 8,17 TL – 8,21 TL fiyat aralığından (ortalama 8,19 TL) 1.450bin adet pay geri alınmış ve Şirket’in sahip olduğu SISE payları 16.781.820 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %0,55).

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından yapılan duyuruyla yurt içi uçuşlarda 22 Eylül 2021 tarihinden itibaren ikramlara başlanacağı belirtildi.

13 Ağustos 2021 tarihli THY Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

Elektrik: Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Sivas’ta atık baca gazı ısısından elektrik üretimi için ihale çalışmalarına başladı. Tekliflerin 11 Kasım’a kadar verilebileceği belirtildi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

CEO Event (CEOEM): Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen ve 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin koordinasyon ve destek hizmetleri Şirket tarafından verilecek olup, bu kapsamda 27mn TL cironun gerçekleşmesi beklenmektedir.

Mercan Kimya (MERCN): Şirket, Kocaeli ili Gebze İlçesi’nde 9,4bin m2’lik alana sahip arsayı 17mn TL + KDV bedeli üzerinden satınalınmasına ve satınalma bedelinin tapu devir tarihinde peşin olarak ödenmesine karar verildiğini duyurmuştur.

YEO Teknoloji (YEOTK): YEO – HSY İş Ortaklığı olarak İstanbul Enerji San. ve Tic. A.Ş.’nin İstanbul Silivri’de inşaatı devam eden Seymen Çöp Gazından Enerji Üretimi Tesisinin mekanik, elektrik, otomasyon ve dijitalizasyon işleri için dün 12,6mn TL tutarında yeni sözleşme imzalanmıştır.
       

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 44 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 293 milyar TL oldu.


ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,36 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,29-%1,36 bandında hareketin ardından %1,31 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 15 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 30 baz puana varan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu