Dünya

Çin’de Yangqu Barajı 3D yöntemi ile inşa edilecek

Çin’de yeni yöntemle inşa edilecek baraj, 3D baskı ile kısa bir inşa süresi gerektirecek. Bent, beton ile katmanlar halinde yapılacak. Çalışmaları yürütecek olan kepçe, kamyon, tırtıl gibi inşaat araçları insanlar tarafından kullanılmayacak. South China Morning Post’un haberine göre bunları, yapay zekanın kumanda ettiği robotlar kullanacak.

Sarı Irmak’ın üst tarafında yer alan Yangqu barajı Tibet platosunda oluşturulacak ve 180 metre yüksekliğinde olacak. Hidroelektrik santralin yılda beş milyar kilovat saatlik elektrik enerjisi üretmesi ve Henan eyaletinde yaşayan 50 milyon insana elektrik sağlaması planlanıyor. Henan, 100 milyonluk nüfusuyla Çin eyaletleri arasında nüfusu en yüksek olanlardan birisi.

Bu arada Yangqu’nun da, dünyanın en büyük “3D baskı tekniği” ile inşa edilmiş barajı olacağı da dikkate sunulmalı. Söz konusu tekniğin avantajlarının başında ise inşa süresinin kısalığı geliyor. Yetkililer, barajın iki yıl içinde tamamlanmış olacağını ve 2024 yılında işletmeye açılacağını belirtiyor.

Beijing hükümeti, ülkeyi 2060 yılına değin karbon nötr olma hedefine ulaştırmak için temiz enerji üretimi çerçevesinde hidroelektrik santrallere de odaklanıyor. Bu bağlamda Çin’in, sekiz yıl süren inşa süreci sonunda 2003 yılında işletmeye açtığı Üç Boğaz Barajı’nın da dünyanın en büyük barajı olduğu belirtilmeli.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu