Dünya

Çin’den ABD’ye sert tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Taiwan’ı koz olarak kullanmanın Çin ile ABD arasındaki ilişkileri tehlikeye götürmenin dışında başka bir işe yaramayacağını söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Yardımcısı Sarah Bianchi, dün Taiwanlı temsilciyle video konferans düzenleyerek sözde ABD-Taiwan 21. Yüzyıl Ticaret Girişimi’ni başlattıklarını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlenen basın toplantısında söz konusu girişime değindi. Çin’le diplomatik ilişki kuran herhangi bir ülkenin Çin’in Taiwan bölgesi ile biçimi ne olursa olsun tüm resmi temasları kurmasına her zaman karşı çıktıklarını vurgulayan sözcü, bu temaslar arasında resmi özellik taşıyan anlaşma imzalanmasının da yer aldığına işaret etti. Sözcü, son dönemde ABD’nin Taiwan sorunu üzerindeki girişimlerinin aslında Tek Çin kuralına aykırı olduğu ve Taiwan Boğazı’nın iki yakasını bölmeyi amaçlayan güçlere destek verdiğini ve boğazın barış ve istikrarını bozduğunu belirtti.

Dünyada sadece bir Çin bulunduğu, Taiwan’ın Çin toprağının ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin Çin’i temsil eden tek meşru hükümet olduğunu tekrarlayan sözcü, bunların uluslararası toplumun ortak anlayışı ve ABD’nin Çin’le imzalanan üç ortak bildiride imza attığı bir taahhüt olduğuna dikkat çekti. Sözcü, ABD’nin Taiwan’ı koz olarak kullanmasının Çin ile arasındaki ilişkileri tehlikeye götürmek dışında başka bir işe yaramayacağını söyledi. Sözcü, Taiwan’daki Demokratik İlerleme Partisi’nin ABD’ye dayanarak bölücülük amacından derhal vazgeçmesi gerektiğini, yoksa yükseğe ne kadar zıplarsa yere o kadar sert düşeceğini belirtti.

Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında Çin’in ABD-Taiwan 21. Yüzyıl Ticaret Deklarasyonu’nun başlatılmasına kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Tek Çin ilkesinin Çin’in Taiwan bölgesinin dış ekonomik işbirliğinin ön şartı olduğuna dikkat çeken sözcü, ABD’nin Taiwanlı bölücü güçlere yanlış sinyal vermeyi durdurması gerektiğini dile getirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu