Dünya

Çin’in merkez bankasından Evergrande açıklaması: Vaka bazlı bir risk söz konusu

Lider emlak şirketi Evergrande’nin likidite sorunu dünya medyasında yakından izlenen bir konuPiyasanın en çok endişe duyduğu konuysa, Evergrande Group’un yüz milyarlarca dolarlık borcunun sistemik riske yol açıp açmayağı. 

Buna cevaben, Çin Halk Bankası (Merkez Bankası) Başkanı Yi Gang, yakın tarihli bir uluslararası konferansta Evergrande’nin riskinin vaka bazında bir risk olduğunu söyledi ve sistemik risklerden kaçınmak için riskin belirli bir aralıkta kontrol edileceğinden emin olduklarını belirtti.

Yi Gang, G30 Uluslararası Bankacılık Semineri’ne katıldı. Evergrande olayıyla ilgili olarak Yi Gang, Evergrande’nin riskinin vaka bazında bir risk olduğunu ve bunun finans sektörüne yayılmasının kontrol edilebilir olduğunu vurguladı. 

Bu açıklama, Halk Bankası Mali Piyasalar Departmanı müdürü Zou Lan’ın beş gün önce merkez bankasının basın toplantısında yaptığı açıklamayla tutarlıydı ve mevcut düzenleyicinin Evergrande olayıyla ilgili kararının hala “vakalar” üzerinde sürdürüldüğünü gösteriyordu.

Yi Gang, Evergrande’nin bir emlak şirketi olduğunu söyledi. Şu anda ana riskler, vadesi gelen borçların ödenmemesi, bazı şantiyelerin askıya alınması ve önceden satılan gayrimenkullerin zamanında tesliminin belirsizliğidir. Evergrande’nin borcu yaklaşık 300 milyar ABD doları; bunun üçte biri finansal yükümlülükler, alacaklılar dağınık ve teminatlar var, ayrıca finans endüstrisinin genel yayılımı kontrol edilebilir.

Yi Gang, tüm alacaklıların ve paydaşların meşru hak ve menfaatlerinin adil bir şekilde muamele görmesini sağlamak için hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınacağını belirtti.

Liu He: Riskler kontrol altında

Diğer yandan 20 Ekim’de ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Başbakan Yardımcısı Liu He, 2021 Financial Street Forumu’nun açılış töreninde yazılı bir konuşma yaptı. ABD ile ticaret müzakerelerini de yürüten Liu He, yıllık toplantıda, emlak piyasasında şu anda bazı sorunlar olduğunu, ancak genel riskin kontrol edilebilir seyrettiğini, makul finansman ihtiyaçlarının karşılandığını ve emlak piyasasının sağlıklı gelişiminin genel durumunun değişmeyeceğini belirtti.

Liu He Çin’in “güçlü esnekliğe sahip çok büyük bir ekonomi” olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu