Dünya

Çin’in uzay çalışmalarında yoğun mesai sürüyor

Çin’de bugün Uzay Günü kutlanıyor.

2022 Çin Uzay Günü vesilesiyle bu sabah çevrim içi olarak bir tören düzenlendi.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, 2022 yılında Çin’de uzay çalışmalarındaki yoğun mesainin süreceğini açıkladı.

Bu yıl, Çin’in uzay istasyonunun yörüngede inşasının tamamlanması hedeflenirken, Ay keşif projesinin dördüncü aşaması ve asteroit keşif projesiyle ilgili önemli misyonlar ise resmen başlatıldı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi Müdür Yardımcısı Wu Yanhua, Ay keşif projesinin dördüncü aşamasının bu yıl resmen başlatıldığına işaret ederek, Chang’e-6, Chang’e-7 ve Chang’e-8 Ay keşif araçlarının fırlatılacağını, ayrıca önemli teknolojik atılımlar ile Uluslararası Ay Bilimsel Araştırma İstasyonu’nun inşasının gerçekleştirileceğini kaydetti.

Wu, Chang’e-6 Ay Keşif Aracı’nın Ay’ın uzak bölgesinden örnek toplamasının ve Ay’ın etrafında iletişim ve navigasyon uydularından oluşan bir uydu takımyıldızının inşasının planlandığını dile getirdi.

Çin Dünya’ya yakın bir asteroit savunma sistemi kuracak

Bunun yanında Çin, Dünya’nın ve tüm insanlığın güvenliğinin korunmasına katkı sağlamak amacıyla gezegene yakın bir asteroit savunma sistemini kuracak.

Son yıllarda, farklı işlevlere sahip çeşitli uydu türlerinin ve uzay araçlarının sayısının artmasıyla ortaya çıkan uzay enkazı, yörünge planlamasında ve fırlatma görevlerinin yürütülmesinde yeni gereklilikler doğurdu.

Çin, uzaydan daha iyi yararlanmak hedefiyle uzay araçlarının güvenli, istikrarlı ve düzenli çalışmasını sağlamak için eksiksiz bir asteroit izleme ve erken uyarı sistemi kuracak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi Müdür Yardımcısı Wu Yanhua, kısa süre önce Çin Medya Grubu’na verdiği özel röportajda, Dünya’ya asteroit çarpması tehdidiyle ortaklaşa mücadele etmek gezegene yakın bir asteroit savunma sistemi kuracaklarını dile getirdi.

Wu, Çin’in asteroitler için yer ve uzay tabanlı izleme ve erken uyarı sistemleri kuracağı bilgisini verdi.

Çin, 52 yıl önce ilk yerli yeryüzü uydusu Dongfanghong-1’i başarıyla uzaya fırlattı. Uydunun gönderildiği 24 Nisan günü her yıl Çin Uzay Günü olarak kutlanıyor.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu