Güncel

Dolar-TL rekorları yenilerken endeks rekorlara mola verdi

1 aydır yoluna doludizgin devam eden BIST-100 endeksi dün 1725 puan seviyesini gördükten sonra özellikle günün ikinci yarısında artan satışlarla günü %1’lik kayıpla 1686 puan seviyesinden tamamladı.  Diğer taraftan TL de Dolar karşısında rekor düşük seviyelerini yenilemeye devam etti. Kur tarafındaki bu hareketliliği uzun zamandır çok dikkate almayan endeks cephesinde Perşembe günü gerçekleşecek Merkez Bankası toplantısı yaklaştıkça tedirginlik artmış durumda. Yurtdışı cephesinde ise tekrar alevlenen küresel enflasyon tartışmaları arsında ABD 10 yıllık faizleri tekrar 1,60 üzerine çıkarken dolar endeksi de 96 seviyesinin üzerinde..

BIST-100 cephesinde gelinen zirve seviyelerde gün içi volatilitenin ve hacmin de artmış olması nedeniyle son birkaç gündür temkinli olunması gerektiğini vurguluyorduk ki bu aşamada bu görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Mevcut tabloda hisse bazında seçici olunması ve özellikle son yükseliş hareketinde görece geride kalmış hisselere odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Öne çıkan haberler

 

Yarın yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısına bir adım kala doların ateşi hem içeride hem dışarıda yükseliyor. Özellikle enflasyondaki kamplaşmanın artık iyiden iyiye kalıcı tarafa kayması ve bunun getirdiği fiyatlamalar finansal piyasalarda trend değişimlerini beraberinde getiriyor.

Dolar endeksi bu sabah 96 seviyesini de aştı. EURUSD 1,13’ün altında.

Düne ait önemli haberleri kısa başlıklar altında toparlayalım:

Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile yaptığı görüşmeyi olumlu değerlendirdi. Gelecek iki hafta içinde bu konuda daha çok bilgi vereceğim dedi. Biden basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Fed başkanlığı için adayını “önümüzdeki dört günde” açıklamayı beklediğini söyledi.

Bullard bir kez daha uyardı. Bullard enflasyon düşmeye başlamazsa Fed’in gelecek birkaç toplantıda daha şahin bir yöne gitmesinin makul olacağını söyledi.

ABD’de sanayi üretimi, Ekim’de aylık bazda yüzde 1.6 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. Perakende satışlar ekim ayında yükselen fiyatlara rağmen aylık yüzde 1.7 ile mart ayından bu yana en yüksek artışını kaydetti.

Euro Bölgesi ekonomisi 3. çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2.2 büyüdü.

Macaristan Merkez Bankası beklentilere paralel politika faizini 30 baz puan artışla yüzde 2,10 seviyesine çıkardı.

Uluslararası Enerji Ajansı küresel petrol talebindeki artış öngörüsünü sabit tuttu.

Yurt içinde ise TL’deki zayıf seyir ana gündem olmaya devam ediyor. Dün çeyrek altının fiyatı 1000 TL’ye ulaştı. Dolar-TL Asya seansında 10,40’ın üzerinde kaldı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Enflasyonda maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Her bir kurumun, kendi görev alanı kapsamında üzerine düşeni yerine getirmesi önemli” dedi.

Bloomberg HT’nin tüketici güven endeksi tarihi dip seviyelerde kalmaya devam etti.

Konut fiyatlarındaki yükseliş de hız kesmedi. Konut fiyatları Eylül’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 arttı.

ABD ekim ayı inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri 16:30’da açıklanacak.

İngiltere’de ve Euro Bölgesi’nden gelecek enflasyon verileri takip edilecek.

ECB gün içinde Finansal İstikrar Raporu’nu yayımlayacak

Enerji Bilgi İdaresi ABD’nin haftalık petrol stoku değişimine ilişkin verileri duyuracak.

XU100 Teknik görünüm 1700 üzerinde endeksin nefesin kesildi

 

1 aydır yoluna doludizgin devam eden BIST-100 endeksi dün 1725 puan seviyesini gördükten sonra özellikle günün ikinci yarısında artan satışlarla günü %1’lik kayıpla 1686 puan seviyesinden tamamladı. 

Teknik anlamda dipten tepeye %25 civarındaki yükseliş sonrası alt göstergelerdeki yorgunluk belirgin hale gelirken zirve seviyelerde gün içi volatilitenin ve hacmin de artmış olmasının bu aşamada bir miktar temkinli olunması gerektiğine işaret ettiğini son birkaç gündür vurguluyoruz. Dün yaşanan hareket de bunu teyit eder nitelikteydi. Bu bağlamda kısa vadede endeks 1700 seviyesi altında kaldıkça düzeltme eğilimi 1665 ve 1640 seviyelerine doğru devam edebilir.

Bu aşamada sonra hisse bazında seçici olunması ve özellikle son yükseliş hareketinde görece geride kalmış hisselere odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan olası düzeltmelerin bu aşamada orta vadeli trendin devamı adına gerekli ve sağlıklı olacağı kanısındayız.

Kaynak Işık Menkul – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu