Güncel

Dow Jones ve S&P500 endeksi rekor seviyelerde

ABD’de bilançolar iyi gelmeye devam ederken, Dow Jones ve S&P500 endeksi rekor seviyelerde işlem görmeye devam etti. Bu sabah bakıldığında Asya borsalarındaki belirgin satış Avrupa borsalarına kısmen yansırken, ABD vadelileri yatay. Dünkü ABD – Çin arasındaki görüşme haberine karşın bugün ABD düzenleyici kuruluşunun China Telecom iştirakinin lisanslarını iptal ettiğine yönelik haber akışı Asya piyasalarını baskılıyor. Bununla birlikte, Çin yetkililerinin Evergrande yönetimine borçlarını optimize etmesini söyleyerek, yardım konusunda isteksiz görünmesi borsalardaki baskının bir başka nedeni. Çoğu Asya borsası satıcılı seyrederken, Şanghay ve Hong Kong’da borsalar sırasıyla %1 ve %1,5 aşağıda. Diğer yandan, paritelerde sakin bir görüntü var. TL’de de net bir hareket gözlenmezken, ABD vadelilerine paralel BIST100 endeksi güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Yaşanan hızlı yükselişin ardından endekste bugün kısmi soluklanma eğilimi görülebileceğini ve endeksin gün içerisinde 1.500 – 1.520 arasında dalgalanabileceğini öngörüyoruz.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Dün ABD tarafındaekim ayına ilişkin Richmond Fed İmalat Sanayi Endeksi verisi açıklandı. Endeks, ekim ayında -3’ten 12 seviyesine yükselişle beklentilerin üzerinde gelerek imalat sanayi faaliyetlerinde büyümeye işaret etti. Alt endekslere bakıldığında, sevkiyat ve yeni siparişler endeksleri negatif bölgeden pozitif bölgeye geçti ve firmaların yeni işler alarak faaliyetlerinin yükselişe geçtiğini teyit etti. Bunun yanında, önümüzdeki 6 aylık döneme ilişkin yeni siparişlerde de artış görüldü. Ayrıca artan siparişlerle uyumlu olarak birikmiş siparişler, kapasite kullanımı ve istihdam endekslerinde de artışlar görüldü. Ham madde stokları endeksi ise negatif bölgedeki düşüşünü sürdürdü, özellikle, ham madde stokları endeksinin negatif bölgedeki seyrini sürdürmesi, girdi tedariki ve girdi stoku oluşturma sorunlarının devam ettiğine ve firmaların ham madde stoklarının azaldığına işaret etti. Satıcı teslimat süresi ise yeni rekor seviyelere ulaştı ve uygun girdi tedarik sürecinin uzadığına işaret etti. Özellikle, satıcı teslimat süresindeki uzamalar firmaların üretim sürecini aksatarak üretim miktarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Diğer yandan, girdi fiyatları endeksi hafif düşüş sergiledi, ancak yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürdü, ürün satış fiyatları endeksi ise hafif artış kaydetti ve rekorunu yeniledi. Ayrıca anket katılımcısı firmaların, girdi ve ürün satış fiyatlarının önümüzdeki yıl yavaşlayacağını beklediklerini bildirdikleri görüldü.

Ayrıca ABD’de ekim ayına ilişkin Conference Board Tüketici Güveni Endeksi verisi takip edildi. Endeks ekim ayında hafif düşüş beklentilerinin aksine 109,8’den 113,8’e yükseldi. Tüketici güvenindeki yükselişte, Delta varyantın yayılmasıyla ilgili endişelerin azalması etkili oldu. Özellikle, ev, otomobil ve beyaz eşya satın almayı planlayan tüketicilerin oranı ekim ayında arttı, bu durum, tüketici harcamalarının 2021’in son aylarında ekonomik büyümeyi desteklemeye devam edeceğine işaret etti.

Diğer yandan, ABD’de eylül ayına ilişkin yeni konut satışları aylık bazda %14 oranında güçlü artışla %2,3 seviyesindeki beklentileri belirgin şekilde aştı. Söz konusu veri, güçlü talep ve ikinci el konutlardaki arz eksikliği ile desteklenen son 6 ayın en yüksek oranlı artışı oldu.
 
Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da eylül ayına ilişkin dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi açıklanacak.

Avrupa tarafında, TSİ 09’da Almanya’da kasım ayına ilişkin GfK Tüketici Güveni verisi açıklanacak.

Diğer yandan, TSİ 17’de Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Kanada Merkez Bankası, eylül ayındaki toplantısında politika faiz oranını %0,25 seviyesinde sabit tutmuş, nisan ve temmuz aylarındaki toplantılarında tahvil alımlarını azaltma kararının ardından, tahvil alım miktarını haftalık 2 milyar Kanada doları seviyesinde devam ettireceğini bildirmişti. Banka temmuz ayındaki toplantısına atıf yaparak, bu hedefe ise 2022 yılının ikinci yarısında ulaşabilmeyi beklediğini yinelemişti. Banka’nın bu haftaki toplantısında politika faiz oranını %0,25 seviyesinde sabit tutması beklenirken, varlık alımlarına yönelik yönlendirmeleri ise dikkatle takip edilecek.
 
Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da ekim ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi takip edilecek. Ekim ayında sektörel güven endeksleri ekonomik toparlanmanın sürdüğüne işaret etmekte. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ekimde aylık 5,6 puan artışla en çok artış gösteren güven endeksi oldu ve senenin en yükseğinde. Onu 2,5 puan artışla hizmet sektörü güven endeksi izliyor ki endeks, Ekim 2017’den bu yana en yüksek seviyeleri işaret ediyor. İnşaat sektörü güven endeksi geçen ayki düşüş sonrası tekrar arttı. Reel kesim güven endeksi ise sınırlı düştü. Geçen hafta açıklanan tüketici güven endeksi ise 76,8 ile tarihsel ortalamasının belirgin altında kalmaya devam etti. Sektörel güven endeksleri, reel kesim güven endeksi ve tüketici güven endeksinin belirli alt kalemleri ile hesaplanan ekonomik güven endeksinin ise 101,3’e gerilemesini fakat iyimserlik eşik seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesini beklemekteyiz.
 
Ayrıca TSİ 10’da eylül ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi açıklanacak. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan eylül ayı geçici dış ticaret verilerine göre ihracat tarihi yüksek seviye olan 20,8 milyar USD’ye, ithalat ise 23,4 milyar USD’ye yükselmişti. 12 aylık ihracat ise kümülatif bazda 212,2 milyar USD ile rekorunu yenilemişti. Dış ticaret açığı ise 4,31 milyar USD’den 2,6 milyar USD’ye gerilemişti. İthalatta ise aylık %0,7 ile sınırlı artış görmekteydik. Günlük ihracat rakamlarına baktığımızda ekim ayında ihracatın 21 milyar USD’ye yakın gelerek rekor seviyede gelebileceğini tahmin etmekteyiz.


  Kaynak: Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı.

ŞİRKET HABERLERİ 

Akbank (AKBNK, Sınırlı Pozitif): Akbank’ın 3Ç2021’deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %52,5, bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre ise %110,8 oranında artarak 3.211mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 2.690mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 2.772mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada karşılık giderlerinin ve ticari zararın beklentilerimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…
 
Aselsan (ASELS, Sınırlı Negatif): Aselsan’ın 2021 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %47,5 oranında azalarak 602,5mn TL’ye gerilemiş ve hem bizim beklentimiz olan 850mn TL’nin hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.016mn TL’nin altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada operasyonel karlılığın beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket’in 3. çeyrekte FAVÖK’ü 882mn TL’lik beklentimize karşın 571,9mn TL olarak gelmiştir. Aselsan’ın satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,9 oranında artarak 3.317,7mn TL’ye yükselmiştir. Satış maliyetleri aynı dönemde hafif gerilerken, brüt kar da %20,4 oranında artarak 825,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise aynı dönemde %65,2 oranında artarken, 3Ç2020’de kurlardaki yüksek artış kaynaklı diğer faaliyetlerden kaydedilen 1.137mn TL’lik net gelire karşın bu çeyrekte 68,2mn TL net gider kaydedilmiş ve bu durum dönem karındaki düşüşte ana etken olmuştur. Bunlara bağlı olarak da faaliyet karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %75,5 oranında azalarak 393,6mn TL’ye gerilemiştir. Şirket’in FAVÖK’ü ise üçüncü çeyrekte %5,5 oranında artarak 571,9mn TL’ye ulaşırken, FAVÖK marjı da %17’den 3Ç2021’de %17,2’ye yükselmiştir. Diğer taraftan FAVÖK marjı bir önceki çeyrek kaydedilen %30’luk seviyenin oldukça altında kalmıştır. Finansman tarafında Şirket 3Ç2021’de 92,7mn TL finansman geliri kaydetmiştir. 121mn TL’lik vergi geliri sonrası şirketin üçüncü çeyrek ortaklık net dönem karı 602,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrekteki kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı %5,1’lik artışla 3.141mn TL’ye ulaşmıştır.

Aselsan’ın bakiye sipariş miktarı, eldeki projelerdeki ilerlemelere karşın, yeni eklenen projelerin etkisiyle Haziran ayı sonundaki 9,2 milyar dolar seviyesinden Eylül ayı sonunda 9,3 milyar dolar seviyesine yükselmiştir.
 
Ereğli Demir ve Çelik (EREGL, Pozitif): Şirket’in 3Ç2021’deki ana ortaklık net dönem karı hem bizim beklentimiz olan 4.759mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 4.645mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiş ve 5.003mn TL olmuştur.  Şirket geçen yılın aynı döneminde 581,6mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmişti. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirketin satış gelirleri 3Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %124 oranında büyüme göstererek 18.263mn TL’ye yükselirken, brüt kar 7.234mn TL olmuştur. 3Ç2020’de brüt kar 1.425mn TL idi. Brüt kar marjı ise geçtiğimizin yılın aynı dönemine göre 22,1 puan artmış ve %39,6 olmuştur. Operasyonel giderler ise %34,8 oranında artarak 251,4mn TL’ye yükselmiştir. Diğer faaliyetlerden 3,4mn TL gelir kaydedilirken faaliyet karı 6.986mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç2020’de şirketin faaliyet karı 1.459mn TL idi. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 5,5mn TL olurken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 5,7mn TL gelir kaydedilmiştir. Finansman tarafında net gelirler 55,7mn TL’yi göstermiştir. 1.840mn TL vergi gideri sonrası şirketin ana ortaklığa düşen net dönem karı 5.003mn TL olarak gerçekleşmiştir.

3. çeyrek karıyla birlikte şirketin 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 7,5 kat artışla 10.804mn TL’yi göstermiştir.

İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR, Pozitif): Şirket’in 3Ç2021’deki net dönem karı bizim beklentimiz olan 2.732mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiş ve 3.005mn TL olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 396mn TL net dönem karı elde etmişti. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirketin satış gelirleri 3Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %142,8 oranında büyüme göstererek 10.500mn TL’ye yükselirken, satış maliyetlerindeki %75,9’lik görece düşük artışın etkisiyle, brüt kar %475,2 oranında artarak 4.169mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise geçtiğimizin yılın aynı dönemine göre 22,9 puan artmış ve %39,7 seviyesine ulaşmıştır. Operasyonel giderler ise %25,1 oranında artmış ve 93,4mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 10,3mn TL gider kaydedilirken, faaliyet karı 4.065mn TL’ye ulaşmıştır. Şirket’in 3Ç2020’deki faaliyet karı 665,7mn TL idi. Yatırım faaliyetlerinden giderler 0,1mn TL olurken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 5,7mn TL gelir kaydedilmiştir. Finansman tarafında net gelirler 82,2mn TL’yi göstermiştir. 1.148mn TL’lik vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 3.005mn TL olarak gerçekleşmiştir.

3. çeyrek karıyla birlikte şirketin 9 aylık net dönem karı 6.121mn TL’yi göstermiştir. Bir önceki yılın aynı dönemindeki net dönem karı 1.069mn TL idi.
  
Otokar (OTKAR, Nötr): Otokar’ın 2021 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı 119,9mn TL ile ortalama piyasa beklentisi olan 126mn TL’ye yakın, bizim beklentimiz olan 141mn TL’nin ise altında gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 147,7mn TL net dönem karı açıklamıştı. Tahminimizdeki sapmada, satış gelirleri beklentimizden yüksek gerçekleşmesine karşın, finansman giderinin beklentimizden yüksek, vergi gelirinin ise beklentimizden düşük gelmesi etkili olmuştur. Diğer taraftan Şirket’in FAVÖK’ü 133,4mn TL ile 123,6mn TL’lik beklentimizden yüksek gerçekleşmiştir. Otokar’ın 3Ç2021’de satış gelirleri, toplam satış adedi 503’ten 499’a gerilemesine karşın, zırhlı araç satışlarındaki artış ve kurlarında da olumlu katkısıyla %32,9 oranında artarak 814,8mn TL’ye yükselmiştir. Diğer taraftan satışların maliyeti ise aynı dönemde %50,3 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar %6,8 oranında artarak 262mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı da %40’tan %32,2’ye gerilemiştir. Operasyonel giderler 3Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %28,3 oranında artarken, diğer faaliyetlerden gelirler 31,3mn TL’den 22,4mn TL’ye gerilemiştir. Böylece Otokar’ın net faaliyet karı %17,7 oranında azalarak 126,3mn TL’ye inmiştir. Şirket’in iştiraklerden gelirleri 3Ç2020’deki 16,2mn TL’den 3Ç2021’de 22mn TL’ye yükselerek karlılığı desteklemiştir. Şirketin FAVÖK’ü ise aynı dönemde %8,2’lik azalışla 133,4mn TL’ye (2Ç2021’de 241mn TL idi) inmiştir. Finansman tarafında ise 37,3mn TL’lik gider kaydedilirken, 8,8mn TL’lik vergi geliri sonrası 3Ç2021 net dönem karı 119,9mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Eylül dönemi net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %61,4 oranında artarak 516,4mn TL’ye ulaşmıştır.

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Pozitif): Tekfen’in 2021 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı 463,2mn TL ile hem ortalama piyasa beklentisi olan 398mn TL’nin, hem de bizim beklentimiz olan 382mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada kimya sanayi grubu karlılığının beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 14,6mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti. Tekfen’in satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, kimya grubu ve taahhüt grubu satış gelirlerindeki artışların etkisiyle %33,6 oranında artarak 3.598mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %22,6 oranında artış kaydetmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar 117,8mn TL’den 441,4mn TL’ye yükselirken, brüt kar marjı da %4,4’ten %12,3’e yükselmiştir. Şirket’in operasyonel giderler aynı dönemde sadece %1,6 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 28,6mn TL gider kaydedilmiştir. Ayrıca iştiraklerden 52,2mn TL gelir kaydedilirken, böylece faaliyet karı 264,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç2020’de 143,8mn TL net faaliyet zararı kaydedilmişti. Şirket’in FAVÖK’ü de 3Ç2020’deki 28mn TL’den 3Ç2021’de 390,1mn TL’ye (ortalama piyasa beklentisi 354mn TL) yükselirken, FAVÖK marjı da %10,8 olmuştur. Tekfen’in yatırım faaliyetlerinden net gelirleri 3Ç2020’deki 1,2mn TL’den,  3Ç2021’de 143,7mn TL’ye yükselmiştir. Grup’un %50 oranında doğrudan katılım payına sahip olduğu iş ortaklıklarından Florya Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’deki hisselerinin 216mn TL bedel ile satışına ilişkin anlaşma 24 Haziran 2021 tarihinde imzalanmış olup Rekabet Kurulu’nun satışa ilişkin onayı 8 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşmiştir. Satışa ilişkin 124,6mn TL tutarlı kar yatırım faaliyetlerinden gelirler kaleminde muhasebeleştirilmiştir. Tekfen ayrıca 3Ç2021’de 57,7mn TL net finansman geliri kaydetmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 1.192,5mn TL’ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 130,7mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Tekfen 2021 yılı beklentilerini yeniden güncellemiştir. Buna göre şirket, 2021 yılında konsolide bazda satış gelirleri tahminini 16.447mn TL ile yaklaşık aynı seviyede korumasına karşın, konsolide FAVÖK tahminini 1.277mn TL’den 1.414mn TL’ye, net kar tahminini de 1.022mn TL’den 1.265mn TL’ye yükseltmiştir. Yapılan yukarı yönlü güncellemede Kimya Sanayi grubu FAVÖK ve net kar beklentilerinin yükseltilmesi etkili olmuştur. 
 
TOFAŞ (TOASO, Nötr): Şirket’in 2021 3.çeyrek net dönem karı 580,6mn TL bizim beklentimiz olan 588mn TL’ye paralel gerçekleşirken 560mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin 3Ç2020’deki net dönem karı 510,3mn TL idi. TOFAŞ’ın operasyonel performansı, giderlerin beklentimizden düşük gerçekleşmesi sebebiyle, beklentimizden iyi gerçekleşmiştir. Diğer taraftan şirket finansman tarafından beklentilerimizden daha yüksek gider kaydetmiştir. Şirketin satış gelirleri 3Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,4 oranında azalmış ve 5.595mn TL olmuştur. Aynı dönemde satışların maliyeti de %21,6 oranında gerilemiş ve 4.703mn TL’yi göstermiştir. Finans sektörü faaliyetlerindeki kar 58,1mn TL ile geçen sene aynı çeyreğin 30,9mn TL üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin toplam brüt karı %6,7 oranında artarak 950,4mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 4 puan artışla %17 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %11,7 oranında artmış ve 270,7mn TL’yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 3Ç2021’de 80,3mn TL gelir kaydedilmiş ve bunlara bağlı olarak da 760mn TL faaliyet karı oluşmuştur. 3Ç2020’de 518,6mn TL faaliyet karı kaydedilmişti. Faaliyet karı marjı 6 puan iyileşmeyle %13,6 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, 3Ç2021 FAVÖK’ü ise %26,1 artışla 975,4mn TL’yi göstermiştir. FAVÖK marjı da 6,2 puan artışla %17,4 seviyesine yükselmiştir. FAVÖK marjı geçen çeyreğe göre ise 1,4 puan yükselmiştir. Şirketin yatırım faaliyetlerinden gelirleri 3,6mn TL’yi göstermiştir. Net finansman giderleri 3Ç2021’de 168,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç2020’de net finansman gelirleri 27,4mn TL idi. 14,3mn TL’lik vergi gideri sonrasında 3Ç2021 net dönem karı da 580,6mn TL olarak gerçekleşirken, net kar marjı 2,9 puan artışla %10,4 seviyesine yükselmiştir.

3. çeyrek karıyla birlikte şirketin 2021 yılı 9 aylık net dönem karı 2020’nin aynı dönemine göre %80,3 artışla 2.064mn TL’ye yükselmiştir.

3. çeyrek sonuçlarının ardından şirket 2021 yılı beklentilerini aşağı yönlü revize etmiştir. Çoğunlukla daha düşük ihracat adetleri beklentisi sebebiyle 2021 yılına ilişkin ileriye dönük değerlendirmeler aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.
 

Türk Traktör (TTRAK, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 3Ç2021’deki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 artarak 221,8mn TL’ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi şirketin 3. çeyrekte 209mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Satış gelirleri 3Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %51,9 oranında artan şirketin, brüt karı ise aynı dönemler itibariyle %12,4 oranında artarak 408,4mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise 5,8 puan azalışla %16,6’yı göstermiştir. Operasyonel giderleri %39,1 oranında artan şirket, 48,9mn TL diğer faaliyet gideri yazmış ve 242,4mn TL esas faaliyet karı kaydetmiştir. Faaliyet kar marjı 6,7 puan azalışla %9,8 olmuştur. Türk Traktör’ün 3Ç2021 FAVÖK’ü 330mn TL ile 3Ç2020’nin %5,7 üzerinde gerçekleşmiştir. Diğer taraftan FAVÖK marjı 5,7 puan gerilemeyle %13,4 olmuştur. Aynı dönemde finansman gelirleri 2,7mn TL’yi göstermiştir. 3Ç2020’deki finansman giderleri 18,1mn TL idi. Şirketin yılın 3. çeyreğindeki net kar marjı 3,3 puan azalarak %9 olarak gerçekleşmiştir.
3. çeyrek karıyla birlikte şirketin 9 aylık net dönem karı 830,2mn TL’yi göstermiştir. Bir önceki yılın aynı dönemindeki net dönem karı 360,4mn TL idi.

Şirket 2021 yılı öngörülerini aşağıdaki şekilde yukarı yönlü revize etmiştir:
 

 
Petkim (PETKM, Nötr): Şirket’in JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilen kredi derecelendirme süreci tamamlanmış olup, Şirket’in Uzun Vadeli Ulusal Notu “AAA (Trk) / (Stabil Görünüm)”, Kısa Vadeli Ulusal Notu “A-1+(Trk) / (Stabil Görünüm)”, Uzun Vadeli Uluslararası Notu (yerel ve yabancı para cinsinden) “BB / (Stabil Görünüm)” ve Kısa Vadeli Uluslararası Notu (yerel ve yabancı para cinsinden) “B / (Stabil Görünüm)” olarak belirlenmiştir.
 
SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bankacılık sektörüne ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de finansal piyasaların yaklaşık yüzde 87’sini oluşturan bankacılık sektörünün, güçlü mali yapısı ile ekonominin direnç noktalarından birini oluşturduğunu belirtti. Sektörün bu özelliğinin 2005 yılından sonra başlayıp bugün de kesintisiz şekilde devam eden “sürekli reform” süreci ile sağlandığının altını çizen Akben, sektörün sermaye yeterliliği, bilgi teknolojileri, risk yönetimi ve diğer alanlardaki düzenlemelerinin sürekli olarak güncellendiğini ifade etti. Akben, bu şekilde değişen finansal koşullara ve yeni uluslararası düzenlemelere hızlı bir şekilde uyum sağlandığını anlattı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Çemtaş Çelik (CEMTS): Şirket’in 3Ç2021’deki net dönem karı 77,2mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Şirket 49,5mn TL net dönem karı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri 3Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %117,3 oranında büyüme göstererek 410,4mn TL’ye yükselirken, brüt kar %199,2 oranında artmış ve 112,9mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 3Ç2021’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2,9 oranında artmış ve 14,9mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 1,4mn TL gelir elde edilmiştir. Böylece faaliyet karı 99,3mn TL olmuştur. Finansman tarafında ise 20bin TL’lik gider kaydedilmiştir. 22,5mn TL vergi gideri sonrası şirketin 2. çeyrek net dönem karı 77,2mn TL olarak gerçekleşmiştir.

3. çeyrek karıyla birlikte şirketin 9 aylık net dönem karı 169,1mn TL’yi göstermiştir. Bir önceki yılın aynı dönemindeki net dönem karı 90,2mn TL idi.

Girişim Elektrik (GESAN): Şirketin, 26.10.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı’na istinaden, Ankara İli Kahramankazan İlçesi Saray Mahallesi 3322 ada 3 nolu parsel üzerinde yer alan 4.134m2’lik arsayı satın almıştır. İlgili alım yeni yatırım ve kapasite artışları için kullanılacak olup, hali hazırdaki üretim tesislerine komşu ve 21.09.2021’de bildirimi yapılmış olan Fabrika Binası ve Arsası’na bitişik parseldedir. Alım bedeli, harç ve vergiler hariç 3mn TL’dir.

Ayrıca Şirket ile Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. arasında, 2021/MAL-İŞL-020 ihale kayıt numaralı Hücre Kesici+Teçhizat ve İzolatör Temini sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme toplam bedeli vergiler hariç 1,67mn TL’dir.
Ek olarak, Şirket ile Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. arasında, 2021/MAL-İŞL/021 ihale kayıt numaralı Kablo ve İletken Temini sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme toplam bedeli vergiler hariç 1.06mn TL’dir.

Türk Prysmian Kablo Ve Sistemleri (PRKAB): Şirket’in 3Ç21’deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki senenin üçüncü çeyreğine göre %76 oranında azalmış ve 3,1mn TL olarak açıklanmıştır. Satış gelirleri geçen senenin aynı dönemine göre %64,9 artarak 729,2mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti %66,8 oranında artmıştır. Böylece brüt karı %49,7 artarak 76,8mn TL olan Şirket’in brüt kar marjı da %10,5 olmuştur. Şirketin operasyonel giderleri 49,9mn TL olurken, faaliyet karı 7,2mn TL azalarak 9,1mn TL’ye gerilemiştir. Finansman tarafında 3,8mn TL net gider kaydedilirken, 2,2mn TL’lik vergi gideri sonrası şirketin ana ortaklık net dönem karı 3,1mn TL olmuştur.
Üçüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 2021 yılı 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 20,8mn TL olarak yıllık %36,3 düşüş yaşamıştır.
 

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17,10 seviyesinden %16,67 seviyesine geriledi. TCMB dün 21 milyar TL’lik (%16’dan, 6 gün vadeli) ve 50 milyar TL’lik (%16’dan, 7 gün vadeli) iki adet repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 307,6 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,63 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,61-%1,65 bandında hareketin ardından %1,61 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 20 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 30 baz puana varan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu