Güncel

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de negatif bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1562.15 – 1577.36 arasında işlem gördü ve günü +1.85% değişimle 1575.67 seviyesinde kapattı.

İşlem hacmi yüksek seviyede gerçekleşti. Bu sabah negatif açılış ve sonrasında 1550 – 1588 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz

Piyasalarda Bugün

Fed sonrası ilk işlem gününde genel olarak risk iştahının yüksek seyrettiği ancak fiyatlamalarda varlık grupları arasında ayrışma olduğu görüldü. Amerikan dolarına yönelik talep yüksek seyrini korurken, faiz hadlerindeki gerilemeye rağmen DXY gün sonunda %0.51 yükseldi. Söz konusu eğilimde bize göre ana faktör ise BOE’nin piyasaları ters ayakta bırakması oldu.

İngiltere’de takip edilen faiz kararı öncesinde piyasaların gerçekleştirdiği fiyatlamalar 15bp artış şeklinde gerçekleşirken, bahse konu yaklaşımda tek kabahatli piyasa işlemcileri değil. BOE’den son 2 hafta içerisinde gelen hafta sonu açıklamaları ve üstelik bu yönlendirmelerin aralarında bizzat BOE Başkanı’nın da yer aldığı gruptan gerçekleşmesi fiyatlamaların farklı bir evrende şekillenmesine zemin hazırlamıştı. Ancak, BOE ise tersi yönde karar alarak kısa vade açısından beklentileri ötelemeyi tercih etti. Kararı takiben İngiltere’de 2 ve 5y vadeli kağıtlarda faizler 20bp düzeyine yakın gerilerken, ABD’de ise aynı vadelilerde 10bp civarı düşüş gerçekleşti.

Amerikan para politikasında kısa vadede faiz risklerinin dengeli olması, bunun yanında ise tapering sürecinin başlaması henüz yatırımcılar açısından önemli bir endişe kaynağı konumunda görülmüyor. Teknoloji ve perakende hisselerindeki yükselişler S&P 500’deki ivmeyi olumlu etkilerken, Nasdaq 9 gündür aralıksız prim sergileyerek Aralık’tan bu yana en uzun periyot içerisinde fiyatlama davranışı ortaya koymakta. S&P 500’de ise 6 gündür yükseliş söz konusu. Fed’e dair piyasa fiyatlamalarına baktığımızda ise daha önce 2022 için 2x25bp şeklinde oluşan tablo 1x25bp ve diğer hamlenin 2023’e kayması ihtimaline doğru evrilmekte.

Düne ait bir diğer önemli gelişme de OPEC+ toplantısından çıkacak üretim kararıydı. ABD’nin tüm artırım çağrısı/baskısına rağmen Kartel Aralık ayı için bir kez daha 400 bin varil civarındaki patikaya sadık kalma kararı aldı. Brent petrole ait aktif kontrat 4 Kasım işlemlerinde %-1.77 ile fiyatlanırken, Bloomberg emtia endeksi ise günü %-0.54 zayıflıkla tamamladı.

Fed ve BOE’nin yakından izlendiği ortamda Avustralya’da RBA’nın çeyrek dönemlik tahminlerine de değinmek gerekiyor. Gelecek 12 ay vadede faiz artışı projeksiyonuna yer verilmediği görülürken, tahvil yatırımcısı açısından bir olumlu sinyalin de bu cepheden geldiğini söylemek mümkün. Öte yandan gelişmekte olan ülkelerdeki sıkılaşma eğilimi ise tüm hızıyla devam ediyor. Polonya’nın beklenti üzeri faiz hamlesinin ardından dün de Çekya’da benzer adım takip edildi. Politika faizi 125bp artışla %2.75’e çekilirken, 24 yılın en yüksek faiz adımı tek seferde atılmış oldu. Böylece peş peşe dördüncü kez politika faizi yükseltildi.

Piyasalar

Haftanın son işlem gününde spot Asya işlemlerinde ağırlıklı negatif bir yaklaşım söz konusu. Evergrande’ye ait haber akışı henüz tam anlamıyla soğumamışken bu kez de Kaisa Group’un kupon ödemesini kaçırması, likidite sorunu yaşaması ve Hong Kong’da işlemlerine ara verilmesine dair başlıklar yatırımcı üzerinde etkili oluyor. PBOC bu ortamda 100 milyar yuanlık fonlama gerçekleştirirken, ABD seansından devralınan olumlu tablonun geçerli olmadığı farklı bir durum söz konusu. Bugün her ay klasik olduğu üzere Amerikan istihdam piyasasına dair veriler yakından izlenecek. Bloomberg Terminal üzerinde oluşan beklenti +450 bin düzeyine işaret ederken, bizim çalışmamız ise 600 bin civarı bir artış şeklinde oluşmakta. Ancak, talep tarafındaki aksama kaynaklı risklerin aşağı yönlü olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. Ayrıca, Ekim ayı mevsimsel düzeltmenin etkili olduğu Eylül vari bir başka dönem ve riskler taşımakta. Yerel varlıklar cephesinde ise beklendiği/beklediğimiz şekilde bilanço dönemine ait gelişmeler etkili oluyor. Merkez Bankası kararı ardından (Eylül) yaptığımız değerlendirmeler hali hazırda geçerliliğini koruyor: Türk varlıkları arasında kur-faiz-hisse senetleri arasında ayrışma ve bu sıralama içerisinde olumlu etkilenmesi muhtemel grup ise Borsa İstanbul. Bu nedenle sektör-hisse spesifik yaklaşımın ve klasik risk algılaması yüksek ortamların davranış biçimi olan bankacılık sektörüne yönelik ilginin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz. Bu noktada son birkaç günde dikkatimizi çeken ve önemli gördüğümüz başka bir ayrıntıya da parantez açmak isteriz: 5y vadeli CDS’in 22 Ekim kapanışı olan 464bp seviyesinden yaklaşık 50bp gerileme göstermesi kısa vadeli yerel varlık iyimserliğini destekleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu