Güncel

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu:

Bu sabah BIST100’de pozitif bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1727.62 – 1759.06 arasında işlem gördü ve günü +0.03% değişimle 1737.33 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi yüksek seviyede gerçekleşti. Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1680 – 1780 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasalarda

Bugün Normal şartlar altında yılın bu zamanlarında global işlemlerin büyük çoğunlukla tamamlanmaya yakın olduğunu ve yeni beklentilerin fiyatlamalar içerisine artık girmekte zorlanacağını söylerdik. Ancak, bu yıl özelinde kısmen farklılaşma söz konusu olabilir. Fed’in Kasım ayında devreye aldığı ve başarılı bir şekilde iletişimini kurduğu tapering sürecine dair beklentiler fiyatlamaların Aralık ayına sarkmasına zemin hazırlayabilir. Bölgesel başkanlardan Bullard ile başlayan “hızlı tapering süreci” çağrısı Cuma günü itibarıyla Waller ve Fed’İn 2 numarası Clarida ile devam etmekte. DXY bu sabah 96.00 seviyesinin üzerinde fiyatlanırken, Fed’e dair beklentilerle ABD’de getiri eğrisi pandemi başlangıcından bu yana en yatay pozisyonu almış durumda.

Para politikalarına dair bekleyişlerin yanında devam eden pandemi süreci ile ilgili haber akışı da takip ediliyor. Cuma günü Avusturya’nın aldığı karantina kararı, Almanya’nın bir kısmında zaruri olmayan iş yerleri dışındakilerin kapatılması ve Hollanda’nın bar ve avm’ler için erken saatte kapanma kararı alması yeniden global hareketliliğin yavaşlayabileceği endişelerini gündeme getirdi. BIST dahil olmak üzere küresel hisse senedi piyasalarında havacılık, finansal kesim ve sanayi hisselerinde satış baskıları gözlenirken, Amerikan dolarına yönelik talep artışı bir tur da bu kanal üzerinden ivmesini yükseltmiş oldu.

Emtia işlemleri cephesinde ABD’nin önderlik ettiği stratejik rezervlerin kullanımına yönelik çağrının yansımaları takip ediliyor. ABD ve Çin dışında diğer ülkelerin ilk etapta katılım sağlamaktan imtina ettiği çağrıya hafta sonu takip edilen başlıklara göre Japonya’nın da katılımı söz konusu olabilir. Geçtiğimiz hafta petrol kontratları Ağustos’tan bu yana en kötü performansı ortaya koyarken, Brent tipi petrolde aktif kontrat haftalık bazda %-4 ile takip edildi.

Yeni haftada ABD’de 25 Kasım tarihinde kutlanacak olan Şükran Günü nedeniyle takvim kısa olacak. Aynı gün ABD hisse senedi ve tahvil piyasalarında işlem geçmeyecek. Fed’in gerçekleştirdiği son toplantının tutanakları yakından izlenecek ve tapering sürecine dair üyelerin hangi başlıkları nasıl tartıştıkları noktasında ipuçları elde edilmeye çalışılacak.

Yerel varlıklar cephesinde ise liranın volatilitesi ve zayıflama sürecini yakından izlemeye devam edeceğiz. Türk lirası hafta kapanışında Amerikan doları karşısında %-1.99 ile trade ederken, EMFX sepeti ortalamada %-0.45 düzeyinde performans sergiledi. Euronun sert geri çekildiği günde lira Doğu Avrupa para birimleri ile birlikte hareket etti. Haftalık performans ise USDTRY paritesinde %12.89 yükseliş şeklinde oldu.

Piyasalar

Çin’de PBOC’nin paylaştığı çeyrek dönemlik para politikası raporunda gevşeme sinyalleri takip edildi. Para arzı ve “normal para politikası” yürütüleceğine yönelik yapılan atıflar destekleyici politikaların yavaşlama riski ile karşı karşıya kalan ekonomide devreye alınabileceğini düşündürüyor. Öte yandan yuanın sepette 6 yılın zirvesine gelmiş olmasının ardından PBOC bankalara FX işlemlerinde limitli spekülatif yaklaşmaları ve risk-nötr pozisyonlarını korumaları yönünde çağrıda bulundu. Pandemi sürecine yönelik beklentilerin şekillendireceği haber akışı ve ABD Başkanı Biden’ın Şükran Günü’nden önce Fed liderliğine yönelik yapacağı açıklamanın haftanın genelinde yakından izleneceğini düşünüyoruz. 22 Kasım işlemleri yatay-negatif eksende gerçekleşebilir.

Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-1.99 ile tamamlarken, BIST endeksi kapanışı %0.03 yükseldi ve günü 1737 puan seviyesinden sonlandırdı. 10y vadeli tahvilde faiz %20.24 ile yüksek çift hanede kalırken, ülke risk primi %0.5 geriledi ve 446bp oldu.

EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde değer kayıpları şeklinde oldu. Euro Stoxx 50 %-0.62, FTSE 100 %-0.45, DAX %-0.38 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %-2.17 düzeyinde performans sergiledi.

Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansındaki zayıflamanın devam ettiği görüldü. Dow Jones %-0.75, S&P 500 %-0.14 ve Nasdaq %0.40 ile takip edilirken, Bovespa %0.59, Merval ise %- 4.26 ile günü tamamladı.

Asya’da hafta başlangıcı Çin’e dair gevşeme beklentileriyle pozitif başlamış durumda. TSİ 08.30/NKY 225 %0.14, Hang Seng %-0.63, CSI 300 %0.35 ve KOSPI %1.29 ile fiyatlanırken, USDCNH paritesi offshoreda 6.3846 ile yuanda değer kazancına işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1710-1680 seviyeleri destek, 1750-1800 ile direnç olarak yakından izlenebilir. Global Amerikan doları fiyatlamalarının EUR çaprazları üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz. 1.1270-1.1115 destek, 1.1380-1.1460 ise direnç olarak izlenebilir.

Fed Bilançosu,

17 Kasım Haftası – Rekor yüksek seviyeler devam ediyor  Amerikan Merkez Bankası (Fed)’in toplam bilanço büyüklüğü 17 Kasım haftasında +11.8 milyar dolar ile 8.6 trilyon dolar seviyesindeki yatay-yüksek seyrini devam ettirdi. Haftalık değişim bazında bilanço kalemleri incelendiğinde söz konusu dönemde Hazine kağıtlarından oluşan portföydeki değişiklik 20.9 milyar dolar olurken, MBS 10 milyar dolarlık yükselişle takip edildi. Rezervler +10.2 milyar dolar, Hazine hesabı ise -52.4 milyar dolarlık değişim gösterdi.

 Parasal genişlemenin enflasyonist baskıya neden olup olmayacağı tartışmalarında kritik detay Velocity değişim başlığı olacak. Buna göre, Aralık 2020’de %1.13 olan M2 Velocity değeri Eylül 2021 itibarıyla %1.12 seviyesinde yatay-düşük seyretmekte.

 Pandemi sürecinde devreye alınan programlar ve atılan adımlara paralel global merkez bankalarının bilançolarındaki genişleme eğilimi de korunuyor. Eylül 2021 itibarıyla Fed bilançosu/GSYH %37.8, ECB/GDP %69.7 ve BOJ/GDP rasyosu %132.9’da oluşmakta.

 3-4 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Fed-FOMC toplantısı ile birlikte uzun zamandır iletişimi gerçekleştirilen tapering sürecine dair resmi duyuru kamuoyu ile paylaşılmış oldu. Konuyla ilgili düşüncelerimize Piyasa Notu: FOMC, Kasım 2021 başlıklı raporumuzdan ulaşabilirsiniz. ABD’de enflasyonist baskıların yukarı yönde ve genele yayılır şekilde devam etmesi nedeniyle Aralık FOMC toplantısında tapering hızının artırılmasını, takvimin ise öne çekilmesini bekliyoruz.

 Bilançonun ek negatif sürpriz olmadıkça 8 trilyon dolar üzerinde (8-9 trilyon dolar aralığında, daha yukarı seviyelerin beklentisinde değiliz) dengelenmeye başlayacağını (Fed yönlendirmesi, Başkan Powell tarafından 7.5-8 trilyon dolar aralığı şeklinde yapıldı) düşünüyoruz. Fed cephesinden 14 Nisan tarihinde gelen yönlendirmenin hayata geçme ihtimali şu aşamada en kuvvetli referansımız konumunda

Ons Altın & Gümüş ETF İşlemleri – Risklerin yukarı yönde şekillendiği kısa vadede ETF’ler sınırlı alım ile geri dönüş yaptı

Genel değerlendirme/uzun vadeli yorum: Eylül 2021 FOMC toplantısının ardından Fed’in para politikasında normalleşme sürecini ‘kademeli’ şekilde resmen devreye aldığını düşünüyoruz. Bu nedenle zamana yayılır şekilde ve fakat ciddi rahatsızlık yaratmayacak ölçekte Amerikan doları değerlenmesi gözlenebilir. Faiz hadlerindeki seyir, pandeminin yeni varyantların takibi ile birlikte izleyeceği patika, yaklaşan kış mevsimi ve global ekonominin büyüme performansı Amerikan dolarına yönelik yaklaşım açısından farklılaşma yaratabilir. Daha önce 2021 yılının Mart ayında iki kez ons altın için yaptığımız aşağı yönlü revizyonları (sırasıyla 9 Mart’ta ortalamada $2050 seviyesinden $1900 bölgesine, 29 Mart’ta ise $1825 düzeyine çekmiştik) Fed’in tapering sürecini resmen devreye alacak olması ve 2022 yılında federal fonlama oranında 1x25bp faiz artırım ihtimalinin yüksek olduğunu düşünmemiz nedeniyle 2021 yılı için bu kez de $1805 (ortalama) seviyesinde belirliyoruz. (27 Eylül 2021)

Haftalık değişim/yorum: Son birkaç haftadır değerli metallerde ons altın önderliğinde oluşabileceğini düşündüğümüz ve sizlerle de paylaştığımız iyimserlik düşüncemize uzun bir aranın ardından sınırlı alım ile ETF’lerin de katıldığı görüldü. Hesaplamalarımıza göre, ons altında son 5 gün içerisinde nette 0.5 milyar dolar düzeyinde alım gözlenirken, gümüş işlemlerinde ise söz konusu rakam 0.1 milyar dolar oldu.

Kısa vadeli değerlendirme: Ons altın işlemlerinde yılın geri kalan döneminde $1700- 1840 bant aralığının DXY performansına göre devam etmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta paylaştığımız değerlendirmelerimizde haftalık kapanışın 55 hafta ortalamasının oluştuğu $1810 üzerinde gerçekleşmesi kısa vadede risklerin yukarı yönde oluşmasına ve $1820-1840 aralığının potaya girmesine neden olabileceğine değinmiştik. Şu aşamada yaklaşımın çalıştığı ve riskleri yukarı yönde baskıladığına inanıyoruz. $1877-1910 aralığı $1840 seviyesinde stop gözetilerek yakından izlenebilir. Başta ABD olmak üzere global enflasyonist baskıların yukarı yönde şiddetini artırır şekilde yoluna devam etmesi ve enflasyondan korunma düşüncesinin kuvvetlenmesi tarihsel açıdan mevsimsellik etkisinin düşürücü yönde olduğu KasımAralık aylarında ons altın için riskleri uzun bir aranın ardından olumlu yönde şekillendirebilir. Özellikle Fed’in Aralık ayında gerçekleştireceği FOMC toplantısından ‘hızlı tapering’ yönlendirmesinin çıkmadığı senaryoda pozitif düşüncelerin şiddeti artabilir.

Diğer yandan ise değerlendirmelerimize negatif riskler ise

i) yıl sonu muhasebeleşme eğilimi nedeniyle azalacak işlem hacmi ve yatırımcı ilgisinde kayıp

ii) Fed’in hızlı tapering yönlendirmesi yapması

iii) Amerikan dolarındaki kuvvetlenmenin devam etmesi, DXY’nin 97-98 aralığına taşınması iv) enflasyonist risklerin azalması olarak şekillenmekte.

Uzun vade yatırımcılar açısından altın ve gümüş özelinde emtia piyasası pozitif düşüncelerimizi düşük katsayı ile de olsa muhafaza ediyoruz. Özellikle ons altın için orta-uzun vade düşünen yatırımcıların $1600-1700 aralığına doğru geri çekilmelerde maliyetlenmelerinin yanlış olmadığı kanaatindeyiz

 Dikkate alınması gereken uyarı: Ons altın fiyatlamaları cephesinde 2021 yıl başlangıcındaki iyimserliklerimizin ciddi anlamda uzağında bulunuyoruz. Nitekim yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz 3 aşağı yönlü revizyon ile (ortalama fiyat beklentisinde) bahse konu fikirlerimizi en hızlı şekilde sizlerle de paylaşmaya çalıştık. Öte yandan, orta vadeli bakış açısına sahip yatırımcılar açısından global enflasyonun seyri ve mevcutta gözlenen yükselişin yeni bir trend oluşumuna işaret edip etmediği konusu yakından izlenmeli. Şayet bu başlık altında yeni bir sürecin başlangıcı gözlenecek olursa, başta Fed olmak üzere küreselde önemli rol üstlenen, para politikalarını belirleyici konumda bulunan merkez bankalarının politika faizlerinde artırım yönlü adımları takip edilene dek uzun yönlü pozisyonlanmaların ivmelenmesi konusu gündeme gelebilir. (18 Ekim 2021)

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu