Güncel

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de pozitif yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1412.78 – 1434.74 arasında işlem gördü ve günü -0.42% değişimle 1418.03 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi ortalama seviyede gerçekleşti. Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1410 – 1430 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasalarda Bugün

Gelecek hafta takip edilecek olan FOMC toplantısı öncesinde küresel piyasalardaki risk iştahı zayıflama eğilimini devam ettiriyor. Ancak, elbette ki tek belirleyici faktör Fed’e dair bekleyişler değil. Farklı başlıkların devreye girmesi sürecin dalgalı geçmesine zemin hazırlıyor.

16 Eylül işlemlerinde takip edilen satış baskısında ana belirleyici rolü ABD’den gelen ve sürpriz şekilde pozitif eksende gerçekleşen Ağustos ayı perakende satışlar verisi üstlendi. %-0.7 düzeyinde negatif beklentinin aksine manşet kalem %0.7 artışa işaret ederken, kontrol grup %2.5 yükseldi ve Şubat 2020’deki pandemi öncesi düzeyinin %35 üzerinde güçlü performans sergiledi. Pandemide Delta varyantına dair gelişmelerin izlendiği mevcut süreçte dışarıdaki harcamaların korkulan ölçekte zayıflamadığı görülürken, örneğin, restaurant kalemindeki gelişmelerin Temmuz’a kıyasla yatay seyretmesi veriyi destekleyen detaylardan birisi oldu. Öte yandan motorlu taşıtlar kalemindeki eksi performans arz yönlü aksamaların devam ettiğini gösterirken, fiyatlar genel düzeyi üzerindeki yukarı yönlü baskının da sanılandan daha uzun süre hayatımızda gündem işgal edebileceğini bir kez daha düşündürdü.

ABD verilerinin takibi sonrasında global Amerikan doları fiyatlamalarında primlenme gözlenirken, tahvil faizleri sınırlı düzeyde de olsa yukarı yönlü hareketlendi. Hisse senetlerindeki zayıf seyirde dün sabah paylaştığımız notumuzda değindiğimiz detay olan ve bugün ABD’de hisselere ait opsiyon ve futures kontratlarında vadelerin dolacak olması yadsınamayacak detay olarak belirirken, kimi hesaplamalara göre sadece hisse opsiyonlarındaki rakamda 3 trilyon dolardan fazla bir kalemin vadesi sona erebilir. Bu nedenle volatil seyrin bugün de devam edebileceğine dair beklentilerimizi önemle hatırlatmak isteriz.

Emtia grubu içerisindeki ayrışma eğilimi dün de sürdü. Petrol kontratları yatay seyrederken, Çin’e dair büyüme endişeleri ve alınan arz yönlü önlemlerin etkisiyle metallerdeki negatif baskılanma devam ederken, Singapur’da işlem gören demir cevheri kontratında ton başına $100 seviyesine dek geri çekiliş korunuyor. Son 8 iş gününün 7’sinde zayıf seyreden demir cevheri kontratında haftalık performans ise %10 değer kaybına yakınsamakta. Nitekim son 3 haftalık performansların tamamı da %9 civarı değer kaybı şeklinde seyretmekte.

Böylesi ortamda yerel varlıkların seyri de ağırlıklı global fiyatlamalara paralel seyretmekte. ABD dataları sonrasında Türk lirası paritede 8.50 düzeyinin üzerini test ederken, BIST cephesi de risk iştahındaki zayıflamadan ayrışamadı. Fed’e dair beklentilerin yanında TCMB-PPK toplantısının da gelecek haftanın takvimi içerisinde yer alması risk alma isteğindeki zemin kaybının bir süre daha sürmesine, bekle-gör temasının belirmesine neden olabilir.

Piyasalar

Kısa vadeli işlemlerde global risk iştahının seyri açısından oyun değiştirici bir faktörü Fed toplantısına dek öngörmüyoruz. Emtia grubundaki farklı seyir hisse sentleri cephesinde ayrışma eğiliminin sürmesine biraz daha neden olabilir. Amerikan dolarında genele yayılır bir pozisyonlanma olup olmayacağı volatilitenin seyri ve seviyesi açısından yakından takip edilebilir. FOMC toplantısı öncesinde DXY’nin 93-94 aralığında hareket etmesini sürpriz olarak karşılamayacağız. Bu sabah spot Asya ve vadeli ABD endekslerindeki yaklaşım nispeten olumlu bir görüntüye işaret etse de ABD’de hisse opsiyon ve futures kontratlarında son vade günü olması nedeniyle dikkatli olunmasını öneriyoruz. USDTRY paritesinde 8.50 üzerindeki fiyatlamaların kalıcı olması durumunda kısa vadeli risk alma iştahı sekteye uğrayabilir. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-1.15 ile tamamlarken, BIST 100 endeksi kapanışı %0.42 değer kaybıyla 1418 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi -4bp ile %17.12 olurken, ülke risk primi %1.2 yükseldi ve 378bp’dan günü sonlandırdı. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde değer kazançları şeklinde oluştu. Euro Stoxx 50 %0.58, FTSE 100 %0.16, DAX %0.23 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %-0.62 düzeyinde performans sergiledi ve negatif yönlü ayrıştı. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansına kıyasla daha karışık bir resim oluştu. Dow Jones %-0.18, S&P 500 %-0.16 ve Nasdaq %0.13 ile günü sonlandırırken; Bovespa %-1.10, Merval ise %1.59 oldu. Asya’da haftanın son işlemleri önceki günlere kıyasla nispeten olumlu seyrediyor. PBOC’nin Çin’de sisteme sağladığı ek likidite söz konusu eğilimde ana faktör konumunda. TSİ 08.30/ NKY 225 %0.51, Hang Seng %0.48, CSI 300 %0.19 ve KOSPI %0.24 ile takip edilirken; USDCNH paritesi offshoreda 6.4481’de ve yuan değer kazancı şeklinde oluşmakta.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1415-1400 seviyeleri destek, 1440-1462 ise direnç olarak yakından izlenebilir. USDTRY paritesinde 8.45-8.43-8.39 destek, 8.55-8.57-8.64 direnç olarak takip edilebilir. Global Amerikan doları fiyatlamalarının EUR çaprazları üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz. Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Almanya seçimlerinde muhtemel SDP zaferi kısa vadede EUR+ eğilimi destekleyebilir. EURUSD paritesinin 1.17-1.20 bandında dalgalanmaya devam etmesini bekliyoruz. 1.1775-1.1755 destek, 1.1845-1.1880 ise direnç olarak izlenebilir.

ABD Verileri, Ağustos 2021

Sürpriz derecede pozitif veriler FOMC toplantısına doğru USD+ eğilimi destekleyebilir

 • ABD’de GSYH açısından kritik öneme sahip perakende satışlar verisi açıklandı. Ağustos ayında manşette %-0.7 ile zayıf seyretmesi beklenen veri %0.7 oldu. Temmuz ayına ait açıklanan rakam ise %-1.1’den %-1.8’e revize edildi. Covid-19 önlemlerinin yeniden sıkılaştırıldığı Temmuz ayına ait negatif yönlü revizyon sürpriz olmazken, Ağustos ayı performansını ise önemsiyoruz. Diğer yandan, çekirdek satışlar, GSYH açısından kritik önemdedir, %0 ile yatay öngörülürken %2.5 artış şeklinde açıklandı. Temmuz verisi ise manşette olduğu üzere -0.9 puanlık güncelleme ile %-1.9 olarak duyuruldu.
 • Philadelphia Fed iş dünyası görünüm endeksi Eylül’de 19.0 olarak tahmin edilirken 30.7 düzeyinde açıklandı.
 • Haftalık işsizlik maaşı başvuruları 11 Eylül haftasında hafif beklenti üzeri performansla 332 bin olurken, 4 haftalık ortalamada ise 2.7 milyondan 2.6 milyona geriledi.
 • Açıklanan verileri, bilhassa da perakende satışlar kalemini FOMC toplantısı öncesinde –toplantıya doğru- USD+ şeklinde okuyoruz.

TCMB Haftalık Veriler

5 haftalık alım eğiliminin ardından ilk kez hissede satış takip edildi

 • TCMB tarafından 10 Eylül dönemine ait menkul kıymet ve YP mevduat rakamları açıklandı.
 • Buna göre, toplamda +272 milyon dolar performansın takip edildiği dönemde, hisse senedi işlemleri -52.7 milyon dolar, repo dahil DİBS işlemleri ise +325.1 milyon dolar (repo 0 milyon dolar) ile takip edildi.
 • 2021 yılında hisse senedi kaleminde -1.3 milyar dolar, repo dahil DİBS cephesinde +2.2 milyar dolar (repo hariç +2.2 milyar dolar) giriş takip edildi. Toplam rakam ise +0.9 milyar dolar oldu.
 • Haftalık bazda açıklanan rakamlara göre, TCMB brüt+altın rezervi +944 milyon dolar ile 120.1 milyar dolar seviyesinde bulunmakta.
 • Bankalardaki toplam YP mevduatlar -260 milyon dolar ile 266 milyar dolar olurken, yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatları ise +3 milyon dolar ile 238.1 milyar dolar oldu. Gerçek kişi hesapları -320 milyon dolar, tüzeller ise +324 milyon dolar ile izlendi.
 • 2021’in tamamında bankalardaki toplam YP mevduatlar +2.3 milyar dolar, yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatları +2.4 milyar dolar, gerçek kişi hesapları ise -2.8 milyar dolar oldu.
 • TCMB tarafından paylaşılan haftalık mevduat istatistiklerinde 19 Şubat dönemini kapsayacak şekilde ‘parite etkisinden arındırılmış veri seti’ yayınlanması kararı alınmıştı. Buna göre, yurtiçi yerleşiklerin toplam YP mevduatları stokta +4 milyon dolar olurken, parite etkisi -485 milyon dolar, net değişim ise +489 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu etkide en yüksek pay -251 milyon dolar ile EUR cinsi hesaplarda oldu.
 • Yurtiçi yerleşikler kalemi altında yer alan gerçek kişi hesaplarında stok değişim -321 milyon dolar, parite etkisi -341 milyon dolar, en yüksek pay ise -218 milyon dolar ile kıymetli maden cinsi hesaplarda oldu. Net değişim, +20 milyon dolar. Yine aynı kalem altında bulunan tüzel kişi hesaplarında stok değişim +324 milyon dolar, parite etkisi -144 milyon dolar, en yüksek pay ise -127 milyon dolar EUR cinsi mevduat hesaplarında oldu. Net değişim, +468 milyon dolar.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu