Güncel

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de aşağı yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1408.21 – 1432.13 arasında işlem gördü ve günü -0.23% değişimle 1413.54 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi ortalama seviyede gerçekleşti. Bu sabah negatif açılış ve sonrasında 1407 – 1433 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasalarda Bugün

Hafta ortası işlemlerinde global cephede ABD’den gelen haber akışı yakından izlenirken, yerelde ise piyasaların kapanışını takiben Merkez Bankası odaklı akışın etkili olduğu görüldü.

ABD’de yıllık enflasyon Eylül’de beklentilerden çok ciddi sapma göstermedi. Manşet TÜFE yıllıkta %5.3’ten %5.4’e yükselirken, gıda ve enerjinin hariç tutulduğu çekirdek kalem ise %4 düzeyinde yatay-yüksek seyrini korudu. Açıklanan verilerin alt kalemlerine bakıldığında trend enflasyondaki yükseliş eğiliminin ise korunduğu görüldü. Daha önceki aylarda pandemiden etkilenen uçak biletleri, ikinci el oto fiyatları, restaurant ve dışarıda yeme-içme gibi kalemlerin volatil seyrinin etkileri gündemin şekillenmesine neden olurken, bu kez Ağustos ayında olduğu üzere, daha çekirdek kalemlerdeki yükselişin devam ettiği görüldü. Ayrıca, her ne kadar Fed’in gösterge olarak tercih ettiği enflasyon verisi olmasa da çekirdek PCE açısından ima ettiği düzey ise %4’lü seviyelere yakınsamakta. Verinin ardından emtia cephesinde değerli metaller önderliğinde yükseliş isteği dikkat çekerken; ons altın günü %1.86, gümüş ise %2.35 primle tamamladı. Bloomberg emtia endeksindeki kapanış ise %0.53 oldu.

Düne ait bir diğer önemli akış ise Fed’in kritik Eylül ayı FOMC toplantısının tutanakları oldu. Beklendiği şekilde katılımcılar Kasım veya Aralık ayı ortasında tapering sürecini başlatmayı resmen tartışırken, aylık ve 10+5 milyar dolarlık (Hazine+MBS) azaltımlarla ilerlemeyi içerir yönlendirmede bulundular. Toplantının ardından Başkan Powell’ın da belirttiği üzere, tutanaklar, 2022 yılının ortasında tamamlanabilecek bir süreç işaret etmekte. Hatırlatmak gerekirse, Mart ayından bu yana yaptığımız analizlerde 2021’in son çeyreğinde tapering sürecinin başlamasını ve 10+5 milyar dolarlık dilimler halinde ilerletilmesini beklediğimizi belirtmiştik.

ABD’de tüm bu gelişmeler izlenirken küresel cephede enflasyon ve daha sıkı para politikası yaklaşımlarının devam ettiği görülüyor. Çin’de bu sabah açıklanan enflasyon verilerinde ÜFE %10.7 ile 1995’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, TÜFE ise %0.7 olarak paylaşıldı. Singapur’da enflasyon gerekçesi ile para otoritesi sürpriz sıkılaşma adımı atarken, Şili’de ise yine sürpriz bir hamle ile (boyut olarak) politika faizi 125bp artırıldı ve %2.75’e çekildi.

Yerel piyasaların kapanışının ardından TCMM Başkanı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptıkları görüşme haberi yakından izlendi. Devam eden saatlerde ise TCMB’ye ait Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, TCMB başkan yardımcıları Tümen ve Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Yavaş, 1211 sayılı Kanunun 22/A ve 29’uncu maddeleri, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2, 3 ve 7’nci maddeleri kapsamında görevden alınırken, TCMB Başkan Yardımcılığı görevine Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Piyasalar

Bu sabah Asya’da Hong Kong piyasaları kapalı konumda bulunurken, genel yaklaşım spot endekslerde nispeten olumlu bir havaya işaret ediyor. Keza vadeli Avrupa ve ABD endeksleri de benzer görüntü çizmekte. ABD’de JPMorgan ile başlayan banka bilançoları bugün de yakından izlenecek başlıklar arasında yer alırken, tahvil faizlerindeki sınırlı gerilemenin teknoloji grubu şirketlerini olumlu etkilediği bir ortam bizleri karşılamakta. 10y tahvilde %1.60’ın aşağısındaki görüntü DYX’nin de yükseliş eğiliminde ivme kaybetmesine imkan tanırken, JPMorgan tarafından oluşturulan EMFX endeks günü %0.30 yükselişle tamamladı. Türk lirası TCMB’ye ait atama kararı haber akışını takiben Asya’da 9.1883 seviyesini paritede test etti. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-0.51 ile tamamlarken, BIST 100 endeksi yatay-negatif seyirle 1414 puan seviyesinden kapandı. 10y tahvil faizi günü +11bp ile %19.44 olurken, ülke risk primi 441bp ile takip edildi. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları ağırlıklı değer kazançları şeklinde oldu. Euro Stoxx 50 %0.70, FTSE 100 %0.16, DAX %0.68 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %-0.79 düzeyinde performans sergiledi. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansına benzer bir görüntü oluştu. Dow Jones %0-yatay, S&P 500 %0.30 ve Nasdaq %0.73 ile takip edilirken; Bovespa %1.14, Merval ise %0.64 ile günü sonlandırdı. Asya’da takip edilen işlemler yeni günün de pozitif olduğunu gösteriyor. TSİ 08.30/ NKY 225 %1.27, CSI 300 %-0.33ve KOSPI %1.09 ile fiyatlanırken, USDCNH paritesi offshorda 6.4392 ile yuanda değer kaybı şeklinde oluşmakta.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1369-1350 seviyeleri destek, 1420-1450 ise direnç olarak yakından izlenebilir. USDTRY paritesinde 9.08-9.02 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Global Amerikan doları fiyatlamalarının EUR çaprazları üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz. 1.1530-1.1490 destek, 1.17 ise direnç olarak izlenebilir.

ABD TÜFE, Eylül 2021 – Eylül enflasyonu beklentileri aştı

Kasım ayında resmi tapering ilanının Fed cephesinden gelmesinin neredeyse kesin olduğu kritik ortamda ABD’de Eylül ayına ait enflasyon verileri açıklandı. Manşet enflasyon piyasa beklentisi olan aylık %0.3 artışın üzerinde %0.4 olarak takip edilirken, yıllık bazda ise %5.3’ten %5.4’e yükseldi. Aynı dönemde çekirdek TÜFE %0.2 olan beklentiye paralel gerçekleşirken, yıllıkta ise %4 seviyesinde takip edildi ve yatay seyretti. Alt kalemleri incelediğimizde; gıda %0.9 artarken, ev içerisindeki gıda fiyatları ise %1.2 yükseliş gösterdi. Enerji kalemi %2’lik Ağustos yükselişinin ardından Eylül’de %1.3 ile takip edilirken, enerji hizmetleri bir önceki ayın +0.1 puan üzerinde %1.2 seviyesinde gerçekleşti. Yeni araçların fiyatları %1.2 olan bir önceki ayın peşine %1.3 seviyesinde açıklanırken, ikinci el araçlar ise ikinci ayda da geriledi, %-0.7. Shelter %0.4 yükseldi.

Genel Düşüncemiz: Açıklanan veri setinin Fed’in beklenen tapering yol haritasından sapmasına neden olacak güçte ve önemde olduğunu düşünmüyoruz. Beklentimiz, Kasım ayında tapering ilanının gelmesi ve 2021 tamamlanmadan azaltımların devreye alınması. Manşetin beklenti üzerinde açıklanmasına rağmen çekirdek kalemin yatay seyretmesi kısa vadeli işlemlerde dengeleyici rol üstlenebilir. Ancak, yine de enflasyon risklerinin yukarı yönde kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu