Güncel

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de pozitif bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1417.21 – 1455.42 arasında işlem gördü ve günü +1.58% değişimle 1455.42 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi yüksek seviyede gerçekleşti. Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1445 – 1478 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

TCMB-PPK, Ekim 2021 – 2 ayda toplam 300bp faiz indirimi gerçekleştirildi

TCMB’den yapılan açıklamaya göre, 1 hafta vadeli politika faizi 200bp indirimle %18’den %16’ya düşürüldü. Böylece son 2 toplantıda toplam 300bp faiz indirimi gerçekleştirilmiş oldu. PPK öncesinde piyasa nezdinde düzenlenen anketlerde faiz indirimi beklentileri 50-100bp aralığında şekillenmekteydi. Kamuoyu ile paylaşılan metinde yer alan değerlendirmelerde; yakın dönemde küresel çapta açıklanan güven endekslerinin salgının etkisiyle gerilemeye başladığı, Türkiye’de dayanıklı tüketim malı talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma gözlendiği, ihracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesinin beklendiği ve bu eğilimin güçlenerek devam etmesinin fiyat istikrarı hedefi için önem arz ettiğine yer verildi. Ayrıca, enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlara atıfta bulunuldu. Güçlendirilen makroihtiyati politika çerçevesinin olumlu etkilerinin gözlenmeye başladığı belirtilirken, bununla birlikte; arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığının değerlendirildiği detayına da yer verildi. Son olarak; para politikasının ana hedeflerinde bir değişikliğe yol açmadan sürdürülebilir finans uygulamalarını uzun vadeli bir politika olarak destekleme kararı alındığı da paylaşıldı.

TCMB’nim yaptığı değerlendirmelerin ardından politika faizinde indirim atılan indirim adımlarının son bulmadığını ve fakat daha sınırlı bir patikada devam edebileceğini düşünüyoruz.

TCMB Haftalık Veriler – DİBS çıkışı beşinci haftada

TCMB tarafından 15 Ekim dönemine ait menkul kıymet ve YP mevduat rakamları açıklandı.

Buna göre, toplamda -86 milyon dolar performansın takip edildiği dönemde, hisse senedi işlemleri +69.4 milyon dolar, repo dahil DİBS işlemleri ise -155.3 milyon dolar (repo +17.4 milyon dolar) ile takip edildi.

2021 yılında hisse senedi kaleminde -1.3 milyar dolar, repo dahil DİBS cephesinde +1.4 milyar dolar (repo hariç +1.3 milyar dolar) giriş takip edildi. Toplam rakam ise +0.2 milyar dolar oldu.

Haftalık bazda açıklanan rakamlara göre, TCMB brüt+altın rezervi +2.2 milyar dolar ile 125.7 milyar dolar seviyesinde bulunmakta.

Bankalardaki toplam YP mevduatlar +466 milyon dolar ile 262.2 milyar dolar olurken, yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatları ise +241 milyon dolar ile 234.5 milyar dolar oldu. Gerçek kişi hesapları +219 milyon dolar, tüzeller ise +479 milyon dolar ile izlendi.

2021’in tamamında bankalardaki toplam YP mevduatlar -1.5 milyar dolar, yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatları -1.1 milyar dolar, gerçek kişi hesapları ise -6.4 milyar dolar oldu.

TCMB tarafından paylaşılan haftalık mevduat istatistiklerinde 19 Şubat 2021 dönemini kapsayacak şekilde ‘parite etkisinden arındırılmış veri seti’ yayınlanması kararı alınmıştı. Buna göre, yurtiçi yerleşiklerin toplam YP mevduatları stokta +241 milyon dolar olurken, parite etkisi +663 milyon dolar, net değişim ise -422 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu etkide en yüksek pay +442 milyon dolar ile kıymetli maden cinsi hesaplarda oldu.

Yurtiçi yerleşikler kalemi altında yer alan gerçek kişi hesaplarında stok değişim -238 milyon dolar, parite etkisi +518 milyon dolar, en yüksek pay ise +410 milyon dolar ile kıymetli maden cinsi hesaplarda oldu. Net değişim, -756 milyon dolar. Yine aynı kalem altında bulunan tüzel kişi hesaplarında stok değişim +479 milyon dolar, parite etkisi +145 milyon dolar, en yüksek pay ise +113 milyon dolar EUR cinsi mevduat hesaplarında oldu. Net değişim, +335 milyon dolar.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu