Güncel

Endeks rekor tazelemeye devam ediyor

Hem içeride hem de dışarıda beklentileri aşan bilanço ve kar rakamlarının destelediği hisse senetleri piyasasında rekorlar tazelenmeye devam ediyor.

BIST-100 endeksinde 1400 seviyelerinden başlayan yükseliş hareketi 1480 puanın aşılmasıyla kısa vadeden orta vadeye yayılan bir yükseliş görünümü kazandıktan sonra son 3 gündür yeni zirvelere yaparak yolunda devam ediyor. Genel olarak beklentileri karşılayan ve aşan bilançolar sonrasında kısa vadeli düzeltme isteği ortaya çıkabilir. Olası düzeltmelerin bu aşamada orta vadeli trendin devamı adına gerekli ve sağlıklı olacağı kanısındayız. Yatırımcılar açısından da bu aşamadan sonra hisse bazında seçici olunması gereken seviyelere gelmiş durumdayız

Bu hafta içeride çarşamba işsizlik, perşembe ödemeler dengesi takip edilirken ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi ile Powell’ın yapacağı konuşmalar izleniyor olacak.

Öne çıkanlar

Güne Merkez Bankası’ndan gelen yabancı para mevduat zorunlu karşılık haberi ile başlıyoruz. Döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranı tüm vadelerde 200 baz puan artırıldı. Türk Lirası zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesis edilmesinde üst limit yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürüldü. Yeni düzenleme sonrası, Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 7,4 milyar TL, yabancı para cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,8 milyar doları karşılığı tutarında artması bekleniyor.

 

TCMB en son 15 Eylül 2021’de fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için açıklamasıyla yine yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırmıştı.

 

Ayrıca dün kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları takip edildi. Erdoğan «Elektrik faturalarındaki TRT payı ile Enerji Fonu kesintilerini kaldırıyoruz» dedi. Borsa İstanbul’da TL bazlı yeni yüksek seviyeler gelmeye devam ediyor. BIST 100 endeksi, yüzde 1,58 değer kazanarak 1.608’den tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

 

Hazine dün tek tahville 3,8 milyar TL borçlandı. Bugün de iki tane 5 yıllık değişken faizli ihaleler ile borçlanmasına devam edecek.

 

Bugün veri gündemi içeride sakin. Fed başkanlarının suskunluk dönemi sona erdi. Dün açıklamalar arka arkaya geldi. Fed Başkanı Powell ekonomilerindeki özellikle istihdam piyasasında yapısal eşitsizliklerin genişlediğini belirtti.

 

Fed Başkan Yardımcısı Clarida ve St. Louis Fed Başkanı Bullard 2022’de faiz artışının ‘masada’ olduğunu söyledi. Bullard hatta iki faiz artışı bekliyor. Hatırlatalım Clarida Ocak’tan sonra yok. Powell ise henüz belli değil. Biden’ın geçen hafta Brainard ile mülakat yaptığına dair Bloomberg’de haber var.

 

Yurt dışında ABD’de Üretici Fiyat Endeksi, Almanya’da ZEW endeksleri ve dış ticaret rakamları takip edilecek. ABD’de ÜFE’nin yıllık yüzde 8,6 olması bekleniyor.

 

Powell, Lagarde, Bullard, Daly ve Kashkari konuşacak.

 

Hisse bazında seçici olma dönemi

Bankacılık ve ulaştırma endeksinin güçlü görüntüsüne dün metal endeksi de katılırken endeks kapanış rekorunu 1609 puan ile yeniledi. Trend takip eden modelimizin 19 Ekimden bu yana (1415) AL konumunda kalmaya devam ediyor.

BIST-100 endeksinde 1400 seviyelerinden başlayan yükseliş hareketi 1480 puanın aşılmasıyla kısa vadeden orta vadeye yayılan bir yükseliş görünümü kazanmış durumda. Genel olarak beklentileri karşılayan ve aşan bilançolar sonrasında kısa vadeli düzeltme isteği ortaya çıkabilir. Olası düzeltmelerin bu aşamada orta vadeli trendin devamı adına gerekli ve sağlıklı olacağı kanısındayız.

Olası kar satışlarında takip edeceğimiz bölge ise 1560-1590 aralığı olacak. Teknik anlamda yükseliş eğilimi korunuyor olsa da bu aşamadan sonra hisse bazında seçici olunması gereken seviyelere gelmiş durumdayız. 1620 ve 1630 seviyeleri de gün içi dirençler olarak takip edilebilir.

Kaynak Işık Menkul – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu