Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Bu sabah Asya’da alış ağırlıklı bir seans görmekteyiz. Teknoloji hisseleri yükselişe öncülük ederken Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,16 primli seyretmekte. Japonya, Çin ve Güney Kore borsalarında da pozitif bir seyir hâkim. Dün, ABD hisse endekslerinin günü alış ağırlıklı karışık bir görünümle tamamlamasının ardından endeks vadelileri bugün yatay bir açılışı işaret ediyor. ABD Doları küresel parasal karşısında bir miktar geriledi; 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi %1,60’ın altında bulunuyor. ABD’li şirketlerden güçlü kâr beklentileri ve petrol fiyatlarının hafifçe geri çekilmesi hisse piyasalarında risk iştahını desteklemekte; ancak hem petrolün 80USD üzerindeki seyrini koruması risk algısını canlı tutmaya devam ediyor. Bugün küresel piyasalarda yoğun bir veri akışı bulunmamakta. ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinleri verileri izlenecek. Yurt içinde TÜİK Ağustos ayına ilişkin Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi’ni açıklayacak. Yıllık bazda Temmuz 2020’den beri hızlanan endeks Temmuz 2021’de %29,38 artmıştı. Borsa İstanbul tarafında günü %0,58 yükselişle tamamlayan BIST100 Endeksi’nde teknik açıdan yukarı yönlü hareketlerin devam edebilmesi için 200 günlük AO (1.425) direncinin geçilmesi gerekmektedir. Geri çekilmelerde 1.408-1.400 seviyeleri önemli destekler olarak takip edilebilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günkü para politikası kararı öncesinde yurt içi piyasalarda volatilite artabilir. Kur tarafında teknik olarak 9,15 seviyesinin üzerinde kalıcı olunması halinde mevcut güçlenme devam edebilir; 9,15 altına yerleşmesi durumunda 9,00 seviyesine geri çekilme görülebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %0,50’yi aşan aşağı yönlü hareketler kaydedildi. Ftse 100 endeksi ise %0,42 oranında düşüş yaşadı. EUR/USD paritesi sınırlı artış ile 1,16 seviyesinin hemen üzerinde fiyatlandı. ABD tarafında Nasdaq Bileşik endeksinde %0,84 ve S&P 500 endeksinde %0,34’lük artış gerçekleşirken Dow Jones endeksi yatay satıcılı bir seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,8 baz puan artarak %1,59’a yükseldi. Dolar endeksi (DXY) haftanın ilk işlem gününde stabil kalarak 94’ün hemen altındaki konumunu korudu. Emtia tarafında ise Brent petrol %1,0’e yakın düşüş sonucunda varil başına 84 USD’ye kadar geriledi. Ons altın yaşadığı sınırlı değer kaybına karşın 1.760 USD seviyelerinde fiyatlanmaya devam etti. ABD’de sanayi üretimi Eylül’de aylık bazda %0,1’lik artış beklentisine karşın %1,3 düştü. Küresel tedarik sıkıntısının sanayi verileri üzerinde etkili olduğu görüldü. Aynı dönemde kapasite kullanım oranı %76,4’lük piyasa beklentisine karşın %75,2 olarak kaydedildi.

BİST100 endeksi haftaya %0,58 oranında artış ile küresel borsalardan pozitif ayrışarak başladı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları %0,75’ten fazla artarak tarihi rekor zirvesini yeniledi. Gram altın da kurdan bulduğu destek ile %0,60 oranında değerlendi ve 529 TL düzeyinde fiyatlandı. TCMB’nin konut fiyat endeksi Ağustos’ta yıllık %33,4 artışla endeks tarihinin en hızlı artışını kaydederken aylık artış ise %3,9 oldu. Endekse göre yeni konutlarda yıllık fiyat artışı %40 olarak kaydedildi. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yükümlülüklerinin farkı şeklinde tanımlanan net uluslararası yatırım pozisyonu, ağustosta eksi 292,3mlr USD düzeyinde gerçekleşerek 2020 sonundaki 393,1mlr USD’ye göre gerileme yaşadı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu