Dünya

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası toplantısının ardından bu sabah Asya piyasalarında satışların etkili olduğu bir seans görmekteyiz. BoJ faizlerde veya varlık alımlarında herhangi bir değişikliğe gitmezken, 2021 için büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü. Çin ve Japonya endekslerinde satışlar güçlü olup Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde yatay bir seyir izlenmekte. Bugün piyasaları yoğun bir veri akışı bekliyor. Almanya’da işsizlik oranı ve TÜFE, ABD’de 3Ç21 dönemine ilişkin GSYİH rakamları açıklanacak. Ayrıca bugün Avrupa Merkez Bankası (AMB) para politikası toplantısını gerçekleştirecek. Faizlerde ve varlık alımlarında değişiklik beklenmemekle birlikte, Fed’in sıkılaşmaya başlamasına sınırlı bir zaman kalması ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artırımı sinyallerinin artması dolayısıyla AMB’den varlık alımlarına ilişkin olası bir işaret beklentisi de giderek güçlenmekte. Başkan Christine Lagarde’ın basın toplantısında bu yönde bir ipucu gelebilir. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın son Enflasyon Raporu’nu (2021-IV) yayınlayacak. Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun sunumunu gerçekleştireceği raporda bankanın enflasyon projeksiyonları yer alacak. Önceki raporda 2021 sonu TÜFE tahmini %14,1, 2022 sonu tahmini %7,8 ve 2023 sonu tahmini %5 seviyelerinde bulunuyordu. Önceki enflasyon raporunun yayınlandığı Temmuz sonundan bu yana enflasyon gerçekleşmeleri ve beklentilerde yükseliş eğilimi devam etti. Bu bağlamda TCMB tahminlerinde yukarı yönlü revizyon görülebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde %0-0,50 arasında değişen oranlarda aşağı yönlü hareketler kaydedilerek negatif görünüm ortaya kondu. DAX ve FTSE 100 Endeksleri %0,33, CAC 40 Endeksi ise %0,19 düştü. EUR/USD paritesi sınırlı oranda artarak 1,16 seviyesine yükseldi. ABD tarafında ise Dow Jones Endeksi %0,75 oranında düşerken Nasdaq Bileşik Endeksi yatay kaldı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 6,7 baz puanlık düşüş ile %1,54’lü seviyelere kadar geri çekildi. Dolar Endeksi (DXY) sınırlı düşüş ile 94’ün hemen altında işlem görmeye devam etti. Emtia tarafında ise Brent petrol %2,50’den fazla değer kaybederek varil başına 83,4 USD’ye kadar düştü. Ons altın %0,25 oranında artış kaydetmesine karşın 1.800 USD’nin hemen altında fiyatlanmaya devam etti.

BİST100 endeksi dün günü, %0,67 artış ile küresel piyasalardan pozitif ayrışarak kapattı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları hafta ortasında %0,50’ye varan düşüş kaydetti. Gram altın ise ons altından destek bulmasına karşın kurun etkisiyle 548 TL’ye kadar geri çekildi. Yurt içinde ekonomik güven endeksi Eylül ayında 102,4 iken Ekim ayında %1 oranında azalarak 101,4 değerine düştü. Eylül ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %47,5 azalarak 4,86mlr USD’den, 2,55mlr USD’ye sert geriledi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu