Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasaları haftanın son işlem gününde alıcılı bir seyir izlemektedir. Çin’de teknoloji şirketleri üzerinde devam eden otorite baskısının etkisiyle dün yaşanan satışın ardından bugün kısmi toparlanma görmekteyiz. Bu sabah Şanghay Bileşik Endeksi %0,60, Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,69 yükseldi. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %1,01, Topix Endeksi %0,93 arttı. ABD Başkanı Joe Biden’ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin pozitif karşılanması piyasalar açısından destekleyici. Bugün küresel piyasaların gündeminde ABD üretici enflasyonu rakamları öne çıkıyor. Üretici fiyatlarının Temmuz’da yıllık %7,8 ile rekor artış kaydetmesinin ardından piyasanın Ağustos beklentisi %8,2’lik artış olduğu yönünde. Yurt içinde Temmuz 2021 dönemi işgücü istatistikleri takip edilecek. Haziran’da mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik 2,5 puan azalarak %10,6 oldu. Mevsimsellikten arındırılmış işgücüne katılım oranı %50,2 seviyesine gerilerken, arındırılmış atıl işgücü oranı 4,7 puanlık sert düşüşle %22,4’e inmişti. Borsa İstanbul tarafında; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun enflasyon ile ilgili açıklamalarının ardından TL cinsi varlıklarda sert bir dalgalanma görüldü. Bu bağlamda 23 Eylül’de yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına kadar risk iştahının sınırlı kalabileceğini düşünmekteyiz. Teknik açıdan endeksin 200 günlük AO altında kalıcı olmaması olumludur. Yukarı yönlü hareketlerde 1.465-1.470 bandı hedeflenebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde değişen yön ve oranlarda hareketler kaydedilerek karışık görünüm ortaya kondu. FTSE 100 endeksi %1,01’lik düşüş yaşarken DAX endeksi %0,08 ve CAC 40 endeksi %0,24 oranında arttı. EUR/USD paritesi sınırlı artış ile 1,18 seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam etti. AMB piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit tuttu. Banka pandemi alım programını 1,85tln Euro’da sabit tutarken, bu program dâhilindeki alımların ılımlı yavaş bir patikada yapılacağı mesajını verdi. ABD tarafında endekslerde %0,50’ye varan düşüşler yaşandı ve negatif kapanış gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,2 baz puan düştü ve %1,30’un hemen altında işlem gördü. Dolar endeksi (DXY), sınırlı düşüşe karşın 92,5’in üzerinde tutunmaya çalıştı. Emtia tarafında ise ons altın %0,30’luk artış ile hafta başından bu yana ilk defa pozitif kapanış yaptı. Brent petrol, %2,0’ye varan düşüş kaydetti ancak son 10 gündür 71-73 USD arasında sürdürdüğü seyrini korumaya devam etti. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 4 Eylül’de sona eren haftada 35 bin düşüşle 310 bine geriledi.

BİST100 endeksi dün günü, %1,31 oranında artarak ve küresel borsalardan pozitif ayrışarak kapattı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları paralel olarak %0,25 oranında düşüş kaydetti. Gram altın ise sınırlı volatil hareketler sergileyerek yatay kaldı. TCMB verilerine göre döviz mevduatları 3 Eylül haftasında 1,9mlr USD artarak 238,2mlr USD’ye yükseldi. Böylelikle döviz mevduatlarında yeni rekor kırıldı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu