Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Büyük teknoloji şirketlerinin bilanço açıklamaları öncesinde piyasalar yeni haftaya karışık bir başlangıç yaptı. Bu sabah Asya’da Japonya’da satıcılı, Hong Kong’da ise alış ağırlık bir seyir görmekteyiz. Merkez bankasının günlük likidite miktarını artırdığı Çin’de de pozitif bir seyir hâkim. HSBC’nin bu sabah açıklanan üçüncü çeyrek kârı beklentinin üzerinde gelerek Asya piyasalarını destekledi. Bugün bilanço açıklaması beklenen Facebook finansalları da günün kalanında risk iştahı açısından önemli olabilir. Küresel piyasalarda iyimserliğin devam etmesine karşın enflasyon endişeleri ve yüksek enerji maliyetlerinden kaynaklı baskı sürüyor. Fed Başkanı Jerome Powell ilk kez Cuma günkü açıklamasında enflasyonun kalıcı olabileceğini dile getirmişti. ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi ile emtia tarafında altın ve petrol haftaya yükselişle başladı. Ons altın 1.800USD civarında tutunmaya çalışırken, Suudi Arabistan’ın OPEC’i arz konusunda temkinli olunması gerektiği yönünde uyarmasının ardından Brent petrolün 85USD seviyesine kadar yükseldiğini görmekteyiz. Haftanın ilk işlem gününde yurt içi piyasaların gündeminde Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı olacak. Zira toplantıda, “istenmeyen adam” ilan edilmesi söz konusu olan on büyükelçinin durumu değerlendirilecek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sürpriz faiz indirimi sonrasında yükselişine devam eden döviz kurlarında yukarı yönlü ivme devam ediyor. Geçen haftayı %3,7 yükselişle 9,60 seviyesinin üzerinde tamamlayan USDTRY kuru, siyasi gerginliğin etkisiyle haftaya 9,70’in üzerinde başladı. Borsa İstanbul tarafında kısa vadede temkinli iyimserliğimizi koruyoruz. Haftayı teknik anlamda güçlü kapatan BIST100 Endeksi’nde 1.485 seviyesi kısa vadeli direnç olarak takip edilebilir.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu?

Küresel piyasalarda Cuma günü Avrupa endeksleri değişen oranlarda artarak pozitif görünüm ortaya koydu. Dax %0,46, Ftse 100 %0,20 ve Cac 40 endeksi %0,71 oranında arttı. EUR/USD paritesi sınırlı artış ile 1,165 seviyesinin hemen altındaki yatay görünümünü korudu. Euro Bölgesi’nde Ekim ayında imalat PMI 58,5 ile geçen aya göre sınırlı geri çekilme yaşarken, hizmet PMI ise 56,4’ten 54,7’ye geriledi. Enflasyon beklentisi göstergelerinden 10 yıllık başa baş faizi ABD’nin ardından İngiltere’de de 3 baz puana varan yükselişle %4,17’ye çıktı ve 1996’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD tarafında ise endeksler karışık görünüm sergiledi. Nasdaq Bileşik %0,82 oranında düşerken Dow Jones endeksi %0,21’lik artış kaydetti. S&P 500 endeksi de sınırlı düşüş yaşadı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi pozitif 5 işlem gününün ardından 7 baz puan düşerek %1,63’lü seviyelere geriledi. Emtia tarafında ise Brent petrol %1,0’den fazla değerlendi ve 85,5 USD’yi aştı. Ons altın gün içinde 1.800’ün üzerini görse de kalıcı olamayıp 1.793 USD’ye geri geldi. Fed Başkanı Jerome Powell, katıldığı bir panelde yaptığı konuşmada ekonomik toparlanmanın “çok dengesiz” olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini belirtti. Ayrıca faizleri artırmak için erken olduğunu vurguladı.

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününde %1,68 oranında artarak küresel borsalardan pozitif ayrıştı. EUR/TRY kuru %1,0’den fazla artarken USD/TRY kuru ise %0,89’luk artış kaydetti. Gram altın, hem ons altın hem de kurdan bulduğu destek ile %1,53 oranında artarak 553 TL seviyesinde haftayı kapattı. TCMB, TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını %12,5’ten %10,5’e indirdi. BİST, VİOP’ta Cuma gününden başlayarak fiziki teslimatlı USD/TRY vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini işleme açtı. SocGen, HSBC ve Unicredit’den USD/TRY kuru için yukarı yönlü sert güncellemeler geldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu