Dünya

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasalarında bugün satıcılı bir seyir görmekteyiz. Bu sabah Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,66, Topix Endeksi %0,34 geriledi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1,22 düştü. Hong Kong’da casino şirketlerinin hisselerinde devam eden sert satışlarla birlikte bu sabah Hang Seng Endeksi’nde kayıp %2’yi aştı. ABD hisse endeksleri dün günü artıda kapatmalarının ardından yatay bir açılışı işaret etmekte. Bugün küresel piyasalarda ABD haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. İşsizlik haklarından yararlanmak üzere başvuruda bulunan bireylerin sayısında kademeli düşüş sürmekte olup son veri 310 bin seviyesini işaret etmekte. Yurt içinde bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Temmuz ayı konut fiyat endeksi açıklanacak. Endeks Haziran’da yıllık bazda nominal %29,2, reel olarak %9,9 artış kaydetmişti. Borsa İstanbul tarafında kısa vadede dalgalı seyir devam etmektedir. BIST 100 Endeksi’nde yatay bir açılış beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda hafta ortasında Avrupa endeksleri değişen oranlarda düşerek negatif görünüm ortaya koydu. Euro Stoxx 50 endeksi %1,09 oranında geriledi. EUR/USD paritesi sınırlı artış ile 1,18 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etti. Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, Temmuz’da bir önceki aya göre %1,5 yükselerek %0,6’lık medyan tahminini aştı. İngiltere’de TÜFE, Ağustos ayında yıllık %3,2 artarak Mart 2012’den bu yana en hızlı yükselişini kaydetti. Piyasa beklentisi enflasyonun %2,9 artması yönündeydi. ABD endeksleri, %0,50’yi aşan yukarı yönlü hareketler neticesinde pozitif görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2,2 baz puan artarak yeniden %1,30’un üzerine çıktı. Dolar endeksi (DXY), sınırlı düşüşe karşın 92,5’in üzerinde tutunmaya çalıştı. Emtia tarafında ise ons altın %0,50’den fazla düştü ve 1.790 USD’ye kadar geriledi. Brent petrol, ABD özel sektör verisinin stoklarda azalmaya işaret etmesiyle 2 Ağustos’tan bu yana ilk kez 75 USD’nin üzerini gördü. ABD’de sanayi üretimi Ağustos’ta %0,4 arttı ve %0,5’lik tahminlerin altında kaldı. New York Fed imalat endeksi ise Eylül’de 34,3’e yükselerek tahminleri aştı.

BİST100 endeksi dün, Avrupa endekslerindeki satış hareketinin etkisiyle %0,73 oranında düştü ve negatif görünüm ortaya koydu. EUR/TRY ve USD/TRY kurları sınırlı volatil hareketler ile hafta ortasında stabil kaldılar. Gram altın ise ons altındaki geri çekilmenin etkisiyle %0,50’den fazla değer kaybetti ve 486 TL seviyelerinde işlem gördü. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre merkezi yönetim bütçe dengesi ağustos ayında 40,8mlr TL fazla verdi. Böylece en az 2006’ya kadar en yüksek aylık fazla verilmiş oldu. Yurt içinde son 24 saatte vaka sayısı 28.224 kişiye yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu