Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasaları haftanın son işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izlemektedir. Bu sabah Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,99, Şanghay Bileşik Endeksi %0,62 ve Nikkei 225 Endeksi %0,72 geriledi. Çinli gayrimenkul geliştiricisi Kaisa Group’un perşembe günü ödeme kaçırdığını açıklamasıyla sektöre ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesi piyasaları olumsuz etkiledi. Evergrande’ın ardından en fazla miktarda USD cinsi yüksek faizli borcu bulunan şirketin Hong Kong’daki hisse senetlerinde işlemler durduruldu. Fed’in ardından dün para politikası toplantısını gerçekleştiren İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) sürpriz yapmamasına karşın faiz artırımına gitmemesi, sıkılaştırma beklentilerini azaltarak küresel tahvil faizlerinde düşüşe neden oldu. Ayrıca gelecek yıl için Fed faiz artırımı beklentileri bir miktar geriledi. Emtia tarafında ABD ile OPEC+ arasındaki petrol arzı anlaşmazlığı devam etmekte. Grup petrol üretimini günlük 400bin varil artırma programına devam edecek. Brent petrol vadelileri 80USD seviyesinin üzerinde seyrediyor. ABD’de S&P500 ve Nasdaq Bileşik endekslerinin rekor tazelemesinin ardından endeks vadelilerinde yatay bir seyir görmekteyiz. Bugün küresel piyasalarda Almanya’da sanayi üretimi, Euro Bölgesi’nde perakende satışlar, ABD’de Eylül’de aşağı yönlü sürpriz yapan tarım dışı istihdam artışı takip edilecek. Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır. Borsa İstanbul tarafında kısa vadeli yükseliş serisini sürdüren BIST100 Endeksi’nin güne primli başlamasını beklemekteyiz. Teknik açıdan, günü 1.575 puan seviyesinden tamamlayan endekste yükselişin devam etmesi halinde 1.589 puanlık tarihi zirve gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde 1.565 ve 1.550 destekleri izlenebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %0,50’yi aşan yukarı yönlü hareketler kaydedilerek pozitif görünüm ortaya kondu. EUR/USD paritesi %0,49 düşerek 1,155 seviyesine kadar geriledi. Euro Bölgesi’nde hizmet sektörüne ilişkin PMI Ekim ayında 56,4’ten 54,6’ya gerileyerek 6 ayın en düşük seviyesine indi. ABD tarafında ise Nasdaq Bileşik Endeksi %0,81 artarken Dow Jones Endeksi sınırlı satıcılı bir seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi FOMC toplantısında yapılan açıklamaların da etkisiyle 7,7 baz puan düşerek %1,53’e kadar geriledi. Dolar Endeksi (DXY) %0,50’den fazla artarak 94,3 seviyelerinde işlem gördü. Brent petrol varil başına 80,9 USD civarında fiyatlandı. Ons altın ise ‘tapering’ belirsizliğinin ortadan kalkması ile %1,25 oranında değerlendi ve yeniden 1.790 USD düzeyinde işlem gördü. ABD’de 30 Ekim’de sona eren haftada işsizlik maaşına başvuranların sayısı 269 bine geriledi ve böylece pandemi döneminin en düşük seviyesi görüldü.

BİST100 Endeksi dün %1,85 oranında artarak günü 1.575,67 puandan tamamladı ve tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. USD/TRY kuru %0,77 ve EUR/TRY kuru da %0,28 oranında arttı. Gram altın ise hem ons altın hem de kur tarafından destek buldu ve %1,50’den fazla artarak 558 TL’ye yükseldi. TCMB’nin yayımladığı Ekim ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde enflasyonda en belirgin katkının enerji ve tütün ürünlerinden geldiği belirtildi. Değerlendirmede; çekirdek B ve C göstergelerinin yakın dönem eğilimlerinde yavaşlama kaydedilmekle birlikte yüksek seviyelerin korunduğu bildirildi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu