Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

ABD hisse endekslerinde rekor kapanışların ardından bu sabah Asya piyasalarında karışık bir seyir hâkim. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,68, Topix Endeksi %0,71 düştü. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,17 yükselirken Hong Kong Hang Seng Endeksi hafifçe geriledi. Fed Başkanlığı için piyasa tarafından “daha güvercin” olarak bilinen guvernör Lael Brainard ile görüşüldüğü yönündeki haberler ABD Hazine tahvili faizlerinde bir miktar düşüşe neden oldu. Bununla birlikte enflasyon korumalı uzun vadeli tahvil faizlerinin rekor seviyeye gerilemesi küresel enflasyon endişelerinin devam ettiğini işaret etmekte. Emtia tarafında; Fed’in faiz artırımı konusunda acele etmeyeceği ve enflasyonun arkasında kalabileceği beklentisiyle FOMC sonrası kazancını koruyan ons altın 1.820 USD’nin üzerinde seyrediyor. Dolar Endeksi (DXY) 94 puanın bir miktar altında gücünü korumaktadır. Bugün küresel veri takviminde ABD üretici enflasyonu takip edilecek. Üretici fiyatlarının Eylül’de yıllık %8,6 ile en azından on bir yılın en güçlü artışını yapmasının ardından Ekim beklentisi yıllık artışın bu seviyede sabit kalacağı yönünde. Çarşamba günü ise ABD tüketici enflasyonu izlenecek. Yurt içinde bugün konsolide bilanço açıklamaları için son tarih. Piyasanın kapanmasının ardından Bizim Toptan Satış (BIZIM), Doğuş Otomotiv (DOAS) ve Pegasus (PGSUS) finansallarının açıklanması beklenmekte. Borsa İstanbul tarafında BIST100 Endeksi’nde 1.589 puanlık rekor seviyenin aşılması sonrasında teknik olarak 1.600 seviyesinin korunması ile yukarı yönlü hareketin devam edebileceğini düşünmekteyiz. Endeksin güne alıcılı başlamasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün, Avrupa genelinde değişen yönlerde hareketler kaydedilerek karışık bir görünüm ortaya kondu. DAX ve FTSE 100 endeksleri %0,05 oranında düşerken CAC 40 Endeksi sınırlı alıcılı oldu. Euro Stoxx 50 Endeksi ise %0,24 oranında düştü. EUR/USD paritesi %0,20 artarak 1,16 seviyesinin hemen altında işlem gördü. ABD tarafında Dow Jones Endeksi %0,30’luk artış kaydederken S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksleri ise yatay alıcılı bir görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,4 baz puan artış ile %1,50’ye varan yükselişler kaydetti. Dolar Endeksi (DXY) %0,30’luk düşüşe karşın 94 puanın üzerinde tutunmayı başardı. Emtia tarafında ise Brent petrol %1,1’den fazla artarak varil başına 83,7 USD’ye yükseldi. Ons altın %0,30 oranında değerlendi ve 1.820 USD üzerine yükseldi.

BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününde %1,58 artarak küresel borsalardan oransal açıdan pozitif ayrıştı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları sınırlı volatil hareketlerin ardından yatay görünüm ile günü tamamladılar. Ons altından destek bulan gram altın ise %0,30 oranında değerlendi ve 567 TL seviyesinde fiyatlandı. Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO imalat sektörü ihracat iklimi endeksi Ekim’de 54,7 ile yatay seyretti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu