Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

 ABD enflasyon verisinin ardından bu sabah Asya hisse piyasalarında karışık bir seyir hâkim. Japonya ve Çin hisselerinde alıcılar ağırlıkta olup Hong Kong ve Güney Kore hisselerinde satıcılı bir seans görülmekte. Ekim’de yıllık %6,2 ile yaklaşık otuz yılın zirvesine yükselen ABD tüketici enflasyonu para politikasında beklenenden daha hızlı bir sıkılaştırma olabileceği endişesiyle hisse endekslerinde satışları tetikledi. Fed’in “geçici enflasyon” tezini test eden piyasa fiyatlamaları faiz artırımı için 2022 ortasında sona erecek tapering sürecinin hemen sonrasını işaret etmekte. ABD tahvil piyasası da enflasyon beklentilerinin arttığını göstermektedir. Verinin ardından 10 yıl vadeli ABD tahvil faizi %1,57’ye kadar yükselirken Dolar Endeksi (DXY) 95 puanı gördü. Emtia tarafında altın, Fed’in enflasyonun gerisinde kalabileceği endişesiyle onsu 1.868 USD seviyesine kadar yükseldi. Bugün veri takviminde Almanya TÜFE ve İngiltere 3Ç21 büyüme verileri bulunuyor. Yurt içinde Eylül ayı cari işlemler dengesi izlenecek. Başkan Kavcıoğlu son dönemde cari fazlanın sürdürülmesi ile fiyat istikrarının yakalanması arasındaki bağlantıya vurgu yapmakta. Bu nedenle cari işlemler dengesi tarafında gelecek rakamlar para politikasının seyrine ilişkin ipucu verebilir. Cari denge Ağustos’ta 528mn USD fazla vermişti. Foreks anketinden çıkan Eylül beklentisi 1,32mlr USD fazla verileceği yönünde bulunuyor. ABD enflasyon verisinin ardından küresel piyasalarda yaşanan çalkantı yurt içi piyasalara da yansıdı. Kazançlar ve kayıplar arasında dalgalanan BIST100 Endeksi günü yükselişle tamamladı. Gösterge endekste teknik olarak 5 günlük AO (1.610) üzerinde kalıcı olunması durumunda mevcut güçlenmenin devam edebileceğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde değişen oranlarda yukarı yönlü hareketler kaydedilerek pozitif görünüm ortaya kondu. DAX Endeksi %0,17 ve FTSE 100 Endeksi %0,91 oranında artarken CAC 40 Endeksi yatay alıcılı oldu. EUR/USD paritesi %1,0’e yakın düşüş ile 1,15’in altına geriledi. ABD tarafında endeksler, Nasdaq Bileşik Endeksinin %1,50’yi aşan düşüşü öncülüğünde gerileyerek negatif görünüm sergilediler. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 11,7 baz puan artış ile yeniden %1,56 seviyesine kadar yükseldi. Dolar Endeksi (DXY) %1,0’e yakın oranda artarak 94,8’i aştı. Emtia tarafında Brent petrol %2,5’ten fazla düştü ve varil başına 82,6 USD’ye kadar geriledi. Ons altın açıklanan verilerin de etkisiyle %1,05 değerlenerek yaklaşık 5 ayın ardından 1.850 USD’nin üzerini gördü. ABD’de Ekim ayına ilişkin açıklanan verilere göre TÜFE yıllık bazda %6,2 ile 1990’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Piyasa beklentisi yıllık enflasyonun %5,9 olması yönündeydi. Çekirdek gösterge olarak kabul edilen gıda ve enerji hariç TÜFE ise yıllık bazda %4,6 arttı. Beklenti %4,3 olarak belirlenmişti. Ülkede işsizlik maaşı başvuruları 6 Kasım’da sona eren haftada 267 bine gerileyerek 6 hafta üst üste düşüş trendini sürdürdü.

 BİST100 endeksi hafta ortasında %0,52 oranında artarak pozitif görünüm ortaya koydu. USD/TRY kuru ABD’de yıllık enflasyonun 31 yılın üzerine çıkmasının ardından 9,87 seviyesini aşarak rekor tazeledi. EUR/TRY kuru ise paritedeki düşüşün etkisi ile stabil kaldı. Gram altın, kur ve ons altın tarafındaki artış ile %2,0’den fazla değerlendi ve 585 TL seviyesinde fiyatlandı. Yurt içinde Eylül dönemi istatistiklerine göre işsizlik %11,5 seviyesine geriledi. Geniş tanımlı işsizlik göstergesi olan atıl işgücü oranı ise 0,2 puan artışla %21,9 olarak gerçekleşti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu