Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

ABD’de beklenenden güçlü gelen perakende satışlar verisinin piyasaları desteklemesinin ardından bu sabah Asya’da karışık bir seyir görmekteyiz. Ekim ayına ilişkin dış ticaret verilerinin zayıf geldiği Japonya’da hisse endeksleri satıcılı seyretmekte. Çin anakara hisseleri bir miktar alıcılı işlem görüyor. Güney Kore hisse senetleri %1’in üzerinde düşüşle bölgedeki kayıplara öncülük etmekte. Bugün küresel piyasalarda İngiltere ve Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatlarındaki artış takip edilecek. İngiltere’de TÜFE artışı Ağustos’ta %3,2 ile dokuz yılın zirvesine çıkmasının ardından Eylül’de %3,1 seviyesine geriledi. Euro Bölgesi’nde tüketici enflasyonu Eylül’de %3,4’e kadar yükselmesinin ardından Ekim verisi %4,1 ile on üç yılın zirvesini işaret etmişti. ABD’de hem üretici hem de tüketici fiyatları tarafında oldukça sert artışlar görülmesinin ardından gözler Avrupa’nın enflasyon rakamlarında olacak. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayınlayacak. Borsa İstanbul tarafında; BIST100 Endeksi haftanın ilk işlem gününde haber akışının etkisiyle sert yükselmesinin ardından on günden bu yana ilk kez açılış fiyatının altında kapattı. Bununla birlikte gösterge endekste kısa vadeli yükseliş trendinin devam ettiğini düşünmekteyiz. Teknik olarak geri çekilmenin devam etmesi için 5 günlük AO (1.668) önemli destek konumunda bulunmaktadır. Bu desteğin korunması durumunda yukarı yönlü hareketler devam edebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde değişen yön ve oranlarda hareketler kaydedildiğinden bölge genelinde karışık görünüm hâkim oldu. DAX Endeksi %0,61 oranında artarken FTSE 100 Endeksi %0,34’lük düşüş yaşadı. EUR/USD paritesi %0,40’lık gerileme ile 1,13’lü seviyelerde işlem gördü. Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nin ekonomisi yılın 3. çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla %2,2, yıllık bazda da %3,7 ile tahminlere paralel büyüdü. ABD tarafında endeksler %0,30-0,80 aralığında artış kaydederek günü pozitif bir görünüm ile kapattı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi sınırlı artış gerçekleştirerek %1,63’e yükseldi. Dolar Endeksi (DXY) %0,50 oranında arttı ve 95,9’a yükseldi. Emtia tarafında ise Brent petrol 4 günlük düşüşün ardından %0,60’lık artış ile yeniden varil başına 82,5 USD’ye ulaştı. 10 yıllıkların ve DXY’nin güçlü duruşunun etkisi ile ons altın %0,7 düşerek 1.850 USD’ye kadar geri çekildi. ABD’de sanayi üretimi, Ekim’de aylık bazda %1,6 artarak piyasa beklentilerinin (%0,7) üzerinde yükseliş gösterdi. Aynı dönemde ülkedeki perakende satışlar aylık %1,7 ile mart ayından bu yana en yüksek artışını kaydetti.

BİST100 endeksi dün, gün ortasından sonra gelen satışların etkisiyle %0,99 oranında düşüş yaşadı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları %2,0’den fazla artış ile tarihi rekor seviyelerini yenilediler. Kur tarafındaki bu güçlü yükselişin etkisi ile gram altın da %1,75 oranında değerlenerek gün genelinde 613 TL civarında fiyatlandı. TCMB’nin yayımladığı konut fiyat endeksine göre fiyatlar, Eylül’de geçen yılın aynı dönemine göre %35,51 artışla endeks tarihinin en yüksek yıllık artışını kaydetti. Aylık bazda artış ise %3,17 oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu