Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? Asya piyasaları haftaya karışık bir seyirle başladı. Japonya endeksleri kazançlar ile kayıplar arasında yataya yakın bir seyir izlemekte. Art arda on dokuzuncu ayda da ana faiz oranı (LPR) değişikliğine gitmeyen Çin Merkez Bankası’ndan (PBOC) yavaşlayan ekonomiyi desteklemek üzere para politikasında gevşeme sinyalleri geldi. Çin anakara hisselerinde alıcılı, Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde ise satıcılı bir seans görmekteyiz. Güney Kore hisselerinde kazançlar %1’in üzerinde. ABD endeks vadelilerindeki pozitif bir seyir hâkim. Haftanın ilk işlem gününde piyasalarda Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi ve ABD’de ikinci el konut satışları verileri takip edilecek. Yurt içinde Kasım ayı tüketici güven endeksi ve geçen ayın yurt dışı üretici fiyat endeksi izlenecek. TÜİK’in açıkladığı son rakamlara göre mevsim etkisinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi Ekim’de on iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilemişti. Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (YD-ÜFE) artış Eylül’de yıllık %30,81’den %28,87 seviyesine inerken, ana sanayi gruplarından enerjide yıllık artış %111,85 olarak gerçekleşmişti. Borsa İstanbul tarafında geçen haftayı 1.737 puan seviyesinden tamamlayan BIST100 Endeksi’nde yükseliş serisinin devam edebileceğini düşünmekteyiz. Gösterge endeks haftaya sınırlı pozitif bir başlangıç yapabilir.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu? Küresel piyasalarda Cuma günü Avrupa endekslerinde değişen oranlarda düşüşler kaydedilerek negatif görünüm ortaya kondu. Euro Stoxx 50 Endeksi’nde %0,62’lik düşüş olurken EUR/USD paritesi %0,79 gerileyerek 1,13’ün altına indi. Almanya’da federal istatistik ofisi (Destasis) verilerine göre ÜFE, Ekim’de aylık %3,8, yıllık %18,4 arttı. Destatis açıklamasında, “Ekim ayındaki artış, Kasım 1951’den beri en yüksek yıllık artıştı.” ifadesi kullanıldı. AMB Başkanı Christine Lagarde ise yaptığı konuşmasında, enflasyonun %2 hedefinde istikrara kavuşmasını sağlamaya kararlı oldukları mesajını verdi. ABD tarafında ise haftanın son işlem gününde endekslerde karışık görünüm sergilendi. Dow Jones Endeksi %0,75 düşerken Nasdaq Bileşik Endeksi %0,40 yükseldi. S&P 500 Endeksi’nde yatay satıcılı bir seans oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,6 baz puanlık düşüş ile haftayı %1,54 seviyesinde kapattı. Dolar Endeksi (DXY) %0,50’den fazla artarak 96 puanı aştı. Emtia tarafında Brent Petrol %3,0’ü aşan düşüş ile varil başına 78 USD’ye kadar geriledi. Ons altın %0,81 oranında değer kaybederek 1.846 USD oldu. ABD’de 1,75tln USD’lik sosyal harcama paketinin Temsilciler Meclisi’nden geçmesi piyasaların odağında yer alan gelişmelerden oldu.

BIST100 Endeksi cuma günü, sınırlı volatil hareketlerin ardından yatay alıcılı olarak haftayı kapattı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları %1,0’den fazla artış yaşadı ve tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. Gram altın da kurlardaki yükselişin etkisiyle 668 TL’ye yükseldi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Eylül’de bir önceki aya göre %1,56 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %27,79 yükseldi.

 

 Aksa Akrilik (AKSA): (KAP) Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi Taşköprü Mahallesi 114 ada, 40 parselde şirketin sahip olduğu mülkiyet hakları ve hisselerinin tamamının Akkim Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına tescili için söz konusu hisselere tekabül eden 16.965,79 m2 büyüklüğündeki arsanın 26,62mn TL’ye satımasına karar verilmiştir.

 Anadolu Sigorta (ANSGR): (KAP) Şirketin bağımsız denetimden geçmemiş 2021 Ekim sonu toplam brüt prim üretimi 7,97mlr TL olarak gerçekleşmiştir.  Emek Elektrik (EMKEL): (KAP) 27.08.2017 tarihinde 1856 ada 17 parsel üzerinde bulunan 6725/13413 ve 625/8942 hissesi üzerinde TEİAŞ lehine 1. dereceden verilmiş olan 7,97mn Euro’luk ipotek kaldırılmıştır.

 Mobiltel (MOBTL): (KAP) Mobiltel İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. paylarının halka arzı için 18-19.11.2021 tarihleri arasında talep toplama işlemleri tamamlanmıştır. Mobiltel paylarının mevcut halka arzında fiyat 1,60 TL olarak açıklanmış olup, halka arz büyüklüğü 332,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Halka arzda toplam 34.091 yatırımcıdan halka arz edilen 208mn TL nominal değerli payların 3 katına denk gelen 629,2mn TL nominal değerli filtrelenmemiş pay talebi gelmiştir. Halka arzda yurt içi bireysel yatırımcılara tahsis edilen payların 1,7 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların 6,6 katı ve yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların 2,3 katı talep gelmiştir.

 Şişecam (SISE): (KAP) Yönetim Kurulu’nun 19.11.2021 tarihli toplantısında, Ciner Grubu’nun ABD’deki soda faaliyet alanı operasyonlarının %60’ının şirket tarafından devralınması amacıyla hisse alımlarının, işlemlerin tamamlanmasını takiben ödenmesi şartıyla, hisse satın alımları ve iş geliştirme ile ilgili katlanılan tüm bedeller dahil toplam 450mn USD ile gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

 Türkiye Sigorta (TURSG): (KAP) Şirketin bağımsız denetimden geçmemiş 2021 Ekim sonu toplam brüt prim üretimi 8,5mlr TL’ye ulaşarak ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %23 oranında artışla gerçekleşmiştir.

 Zorlu Enerji (ZOREN): (KAP) Şirketin iştirakleri aracılığı ile Türkiye’de yürütülen elektrikli araç sarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu konudaki projelerinin Avrupa Birliği ve çevre ülkelere taşınması ve ilgili ülkelerde bu kapsamda faaliyet gösterilmesi amacıyla, Hollanda’da kurulu şirketin %100 bağlı ortaklığı olan ZES N.V.’nin %100 doğrudan hissedarı olarak İsrail’de “Zorlu Energy Solutions (ZES) Israel Ltd.”, Karadağ’da “ZES D.O.O” ve İtalya’da “ZES S.R.L.”unvanlı şirketler kurulmuştur.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu