Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Küresel piyasalarda Cuma günü yaşanan panik satışının ardından “pandemide yeni dalga” endişeleri devam ediyor. Asya endeksleri yeni varyant endişelerinin risk iştahını baskılamasıyla haftaya satıcılı başladı. Japonya ve Hong Kong’da %1’in üzerinde düşüşler mevcut; Çin anakara hisselerinde daha sınırlı düşüşler görmekteyiz. ABD endekslerinin sert satış ile geçen haftayı ekside kapatmalarının ardından vadeliler pozitif bir açılışı işaret etmekte. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Pazar günkü açıklamasında endişe verici olarak tanımladığı yeni varyantın oluşturduğu sağlık tehdidinin belirsizliğini koruduğunu ifade etti. Son gelişmelerin ardından pandemi endişelerinin havayolu şirketleri üzerindeki baskısı devam ediyor. Asya’da Japan Airlines, Qantas Airways, Singapur Airlines gibi hava taşımacılarının hisselerinde sert satışlar devam etmekte. Bu bağlamda Borsa İstanbul’da işlem gören havacılık hisselerinde haber akışına paralel olarak volatilite artışı görülebilir. Bugün küresel veri takviminde Almanya’da tüketici enflasyonu ve Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi öne çıkıyor. Yurt içinde Kasım ayı Ekonomik Güven Endeksi ve Ekim ayı dış ticaret dengesi takip edilecek.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu? Küresel piyasalarda Cuma günü Avrupa endekslerinde %4,0’ü aşan düşüşler kaydedildi. DAX Endeksi %4,15 ve CAC 40 Endeksi %4,75 oranında geri çekildi. EUR/USD paritesi %1,0’den fazla artarak 1,13 seviyesinin üzerine yükseldi. Haftanın son işlem gününde bölgede veri akışı sakin seyretti. ABD tarafında da endekslerde %2,2’den fazla düşüş görüldü. Küresel borsaların neredeyse tümünde görülen bu düşüş hareketinde Kovid-19’un yeni varyantı ile ilgili endişeler etkili oldu. Piyasalardaki korkunun derecesini ölçen VIX Volatilite Endeksi ise %50’den fazla artarak 28,6’ya ulaştı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 16,1 baz puan düştü ve %1,48 oldu. Dolar Endeksi (DXY) %0,73 düşse de 96’nın üzerinde kalmayı başardı. Yeni varyanta ilişkin endişeler emtia fiyatlarında da hissedildi. Brent Petrol, %11,3 düşüş ile varil başına 72,9 USD oldu. Ons altında ise bir miktar alış gerçekleşti ve 1.790 USD’nin üzerine çıkıldı.

BİST100 endeksi Cuma günü, %2,35 oranında düşüş ile küresel piyasalara paralel bir şekilde negatif görünüm ortaya koydu. USD/TRY kuru %3,36’lık artış ile 12,41’e, EUR/TRY kuru ise pariteden bulduğu destek ile beraber %4,3 artarak 14,05’e yükseldi. Kurdaki yükseliş hareketinden pozitif etkilenen gram altın %3,3 değerlenerek 713 TL’de işlem gördü. TCMB, yayımladığı finansal istikrar raporunda reel sektörün döviz pozisyonundaki iyileşmenin sürdüğünü vurguladı.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu