Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasaları pandemiden kaynaklı yavaş ekonomik toparlanma endişelerinin etkisiyle haftaya satıcılı bir başlangıç yaptı. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,13, Topix Endeksi %0,11 ekside seyretmekte. Çinli otoritelerin teknoloji sektörü üzerindeki baskısı sürerken bu sabah Hong Kong Hang Seng Endeksi %2,30 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi’nde %0,12’lik sınırlı bir yükseliş görmekteyiz. ABD hisseleri geçen haftayı düşüşle tamamlamasının ardından vadeliler alış ağırlıklı yatay bir açılışı işaret etmektedir. Bu sabah Japonya’da açıklanan verilere göre üretici enflasyonu güçlü küresel talebin etkisiyle ithal hammadde fiyatlarındaki yükselişten ötürü 13 yılın zirvesine ulaştı. Bugün küresel piyasalarda yoğun bir veri takvimi bulunmamakla birlikte yurt içinde cari işlemler dengesi, sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri takip edilecek. Cari denge Haziran’da 1,12mlr USD açık verirken on iki aylık cari açık 29,68mlr USD olmuştu. Temmuz ayına ilişkin piyasa beklentisi 820mn USD civarında bulunuyor. Sanayi üretimi tarafında yıllık %15,3 artış ile güçlü seyrin devam etmesi beklenmektedir. Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi’nin haftaya hafifçe satıcılı başlamasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu?

Küresel piyasalarda cuma günü Avrupa endekslerinde değişen oranlarda aşağı yönlü hareketler kaydedilerek bölge genelinde negatif görünüm ortaya kondu. EURO STOXX 50 endeksi %0,16’lık sınırlı düşüş yaşadı. EUR/USD paritesi, %0,11’lik düşüşe karşın 1,18 seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. ABD tarafında da endeksler haftanın son işlem gününde %0,75’i aşan düşüş kaydetti ve negatif görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 4,3 baz puan artarak %1,34 seviyesinde işlem gördü. Dolar endeksi (DXY), sınırlı artış ile 92,5’in üzerine çıktı. Emtia tarafında ise ons altın, %0,37 oranında değer kaybetti. Böylece ons altın 1.788 USD seviyesine gerileyerek haftanın en düşük kapanışını yaptı. Brent petrol, %2,23’lük artış ile 73 USD’nin hemen altında haftayı kapattı. ABD’de ÜFE, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların üretim maliyetlerini artırmasıyla Ağustos’ta tahminlerin üzerinde arttı. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre ÜFE Ağustos’ta aylık bazda %0,7 arttı. ÜFE %8,3 ile 2010’dan beri en büyük yıllık artışı kaydetti. Medyan tahmini aylık %0,6 ve yıllık %8,2 artıştı.

BİST100 endeksi cuma günü, %0,96 oranında geriledi ve küresel borsalara paralel bir görünüm ile kapanış yaptı. EUR/TRY kuru %0,19 ve USD/TRY kuru %0,22 oranında artarak endeksi baskılayan unsurlar arasında yer aldı. Gram altın günü sınırlı oranda düşüş ile 486 TL’ye gerileyerek tamamladı. TÜİK’in işgücü istatistiklerine göre işsizlik Temmuz’da %12’ye yükseldi. Haziran ayında işsizlik %10,6 olmuştu. İnşaat maliyet endeksi, Haziran ayında yıllık %42,9 artışla rekor kırdıktan sonra Temmuz ayında %44,76 artışla rekor tazeledi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu