Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Küresel piyasalarda yeni Kovid varyantı endişelerinden kaynaklı çalkantı devam ederken, bu sabah Asya piyasalarında alıcılı bir seans görmekteyiz. ABD endeks vadelileri yükselişle açılışı işaret etmekte. Bugün küresel veri takviminde dünya genelinde PMI rakamları takip edilecek. Yurt içinde de İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Kasım ayı Türkiye PMI İmalat Sanayi Raporu açıklanacak. PMI rakamının Ekim’de 51,2 puana gerileyerek imalat sektörünün son beş ayda ilk kez yavaşladığını işaret eden rapora göre ihracatın büyümesine karşın yeni siparişler yavaşlamıştı. Raporda sektörün hız kesmesinde tedarik zincirindeki aksamaların ve Türk Lirası’nda görülen değer kaybının etkili olduğu belirtilmişti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %0,50-1,50 aralığında düşüşler kaydedilerek negatif görünüm gerçekleşti. EUR/USD paritesi %0,50’ye varan yukarı yönlü hareket kaydederek 1,133 seviyesinde işlem gördü. Euro Bölgesinde tüketici fiyatları Kasım’da artan enerji maliyetlerinin ve tedarik zinciri sıkıntılarının etkisiyle yıllık bazda %4,9 oldu ve böylece 25 yılın rekor seviyesine çıktı. ABD tarafında da endekslerde %2,0’ye varan düşüş ile negatif görünüm ortaya kondu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 7,5 baz puanlık gerileme ile %1,446 seviyesine indi. Dolar Endeksi (DXY) ise %0,45 oranında düştü ve 95,9 oldu. Emtia tarafında Brent Petrol, %5,0’e varan aşağı yönlü hareketlerin sonucunda varil başına 69,7 USD oldu. Ons altın ise %0,75 oranında değer kaybederek 1.771 USD oldu. Fed Başkanı Jerome Powell’ın ‘Kasım toplantısında açıkladığımız varlık alımlarının azaltılmasını belki birkaç ay önce tamamlamayı düşünmek uygun olur.’ açıklaması ABD endeksleri üzerinde etkili oldu.

BİST100 endeksi dün günü, sınırlı oranda artarak yatay alıcılı bir görünüm ile kapattı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları yapılan açıklamaların da etkisiyle %7,0’e varan artış kaydederek tarihi rekor seviyelerini yenilediler. Kur tarafından bulduğu destek ile gram altın da %6,0’dan fazla arttı ve 780 TL’yi aştı. TÜİK’in 3. çeyreğe ilişkin verilerine göre Türkiye ekonomisi yıllık bazda %7,4 büyüdü. Çeyreklik bazda büyüme ise %2,7 olarak kaydedildi. Verilere göre 3. çeyrekte ana gruplar bazında en yüksek büyümeyi ihracat gösterdi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu